Papież nie rezygnuje z reformy watykańskiego banku

Papież Franciszek nie rezygnuje z reformy watykańskiego banku i poświęca jej letnie miesiące. Wczoraj (10.07) spotkał się z ustanowioną przez siebie niedawno pięcioosobową komisją, przyglądającą się bliżej działalności tej instytucji, której oficjalna nazwa brzmi Instytut Dzieł Religijnych.

Było to pierwsze oficjalne spotkanie Franciszka z tym gremium, a udział w nim wziął także prezes banku, Ernst Von Freyberg - sąsiad papieża w Domu świętej Marty. Komisja została powołana 24 czerwca. Już trzy dni potem do dymisji podali się dyrektor generalny Instytutu Dzieł Religijnych i jego zastępca. Istnieją obawy, że wkrótce włoski wymiar sprawiedliwości postawi im formalny zarzut próby prania brudnych pieniędzy, dokładnie 23 milionów euro. Operację wykrył narodowy bank włoski, a prokuratura w Rzymie na ponad rok skonfiskowała te pieniądze.

Papież Franciszek wielokrotnie wyrażał pogląd, że być może Stolica Apostolska nie musi mieć własnego banku, a 11 czerwca przypomniał, że święty Piotr nie miał konta.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Marek Lehnert/Rzym/dabr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil