Papież mówi o "zimie demograficznej"

Papież Franciszek określił jako "tragiczny" spadek urodzeń w wielu krajach. Podczas poniedziałkowej mszy w Watykanie mówił, że przywracające młody wygląd zabiegi chirurgii plastycznej prowadzą do "śmieszności".

(Reuters)

W homilii wygłoszonej w kaplicy Domu świętej Marty papież powiedział: "Kiedy kraj się starzeje i nie ma dzieci, nie widzi się wózków dziecięcych na ulicach, nie widzi się kobiet w ciąży".

W takich społeczeństwach, jak dodał, dominuje opinia, że "lepiej nie mieć dziecka".

"Kiedy czyta się, że w jakimś kraju jest więcej emerytów niż pracowników, to jest to tragiczne. Ileż krajów dzisiaj zaczyna żyć w tej zimie demograficznej" - podkreślił Franciszek.

Przestrzegał również przed zapominaniem o ludziach starszych.

"Traci się, powiedzmy to bez wstydu, tradycję; a tradycja to nie jest muzeum starych rzeczy, to gwarancja przyszłości, sok korzeni, który sprawia, że drzewo rośnie i wydaje kwiaty oraz owoce" - oświadczył Franciszek. Mówił, że bez tradycji społeczeństwo staje się "jałowe".

Papież przywołał opinię, że "młodość można kupić". "Jest wiele firm, które oferują ją w formie makijażu, chirurgii plastycznej i liftingu". Ale zawsze kończy się to "śmiesznością" - dodał.

Jako przejaw "mentalności odrzucenia" Franciszek wymienił zamykanie w domach starców seniorów, co tłumaczy się tym, że "nie produkują" i "uniemożliwiają normalne życie". (PAP)

sw/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 samsonn

Papiez mowi o PISie- zapomnieli o staruszkah- nie pozwalaja ich badac bo wykryja im zbyt duzo chorob- to taka nowa Polska Eutanazja-genialny wynalazerk dla ZUSu

! Odpowiedz
2 5 karbinadel

To znieście celibat i i bierzcie się do roboty !

! Odpowiedz
3 4 raficus

No w końcu się z nim zgadzam!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.