REKLAMA

Papież mianował nowego szefa Urzędu Informacji Finansowej

2019-11-27 14:28
publikacja
2019-11-27 14:28

Papież Franciszek mianował w środę nowego szefa watykańskiego Urzędu Informacji Finansowej, pełniącego funkcje kontrolne. Został nim prawnik, biegły rewident Carmelo Barbagallo. Nominację Watykan ogłosił w okresie polemik wokół urzędu i wszczętego śledztwa.

fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Urząd Informacji Finansowej (AIF) został powołany w 2010 roku przez Benedykta XVI, by zagwarantować pełną transparentność i wiarygodność watykańskiego systemu finansowego. Ma on zwłaszcza walczyć z procederem prania brudnych pieniędzy.

Włoch Carmelo Barbagallo zastąpi na tym stanowisku Szwajcara Rene Bruelharta, którego kadencja niedawno się zakończyła i nie została odnowiona przez papieża.

Nowy szef AIF to w przeszłości doradca centralnego banku włoskiego Banca d’Italia, specjalista w dziedzinie prawa bankowego.

We wtorek papież powiedział dziennikarzom w samolocie w drodze powrotnej z Tokio do Rzymu, że na stanowiska szefa AIF powoła wybitnego specjalistę. Nowy prezes najważniejszej watykańskiej instytucji finansowej przychodzi w trudnym momencie, gdy za Spiżową Bramą trwa dochodzenie w sprawie zakupu nieruchomości w Londynie za 200 mln euro, nabytej między innymi z pieniędzy wpłaconych na tzw. świętopietrze, czyli działalność charytatywną papieża.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Wymiar sprawiedliwości Watykanu objął śledztwem zawieszonych obecnie w obowiązkach pięciu pracowników tamtejszych urzędów; jest wśród nich jeden z dyrektorów AIF.

Franciszek przyznał, że transakcja zakupu luksusowej kamienicy w Londynie budzi wątpliwości i że pojawiają się podejrzenia, iż doszło do korupcji. Wyraził zarazem nadzieję, że zarzuty te nie potwierdzą się. Ujawnił dziennikarzom, że to on podpisał zgodę na przeszukanie w październiku biur podejrzanych w Sekretariacie Stanu i Urzędzie Informacji Finansowej oraz to, że wkrótce rozpoczną się ich przesłuchania.

Papież za najważniejsze podczas konferencji prasowej w samolocie uznał to, że możliwe nieprawidłowości przy tej transakcji zostały wykryte wewnątrz Watykanu, co jego zdaniem potwierdza, że sprawnie działa tamtejszy system wewnętrznych kontroli.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki