Papież: bożek pieniądza czyni społeczeństwo nieludzkim i niesprawiedliwym

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że mentalność oparta na czynieniu z pieniądza "bożka" prowadzi do powstania "społeczeństwa nieludzkiego i niesprawiedliwego". Mówił, że świat ma tendencję, by "handlować" wszystkim i jest chory na samotność oraz egoizm.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Podczas spotkania z 7 tysiącami przedstawicieli włoskiego ruchu spółdzielczego Franciszek mówił: "Wizja współpracy oparta na relacjach, a nie na zysku, idzie pod prąd wobec mentalności świata". Apelował o promowanie alternatywnych modeli życia w społeczeństwie, w których nie będzie panować władza "bożka pieniądza". To bożek - dodał - który "oszukuje i czyni społeczeństwo coraz bardziej nieludzkim i niesprawiedliwym"; "także odważyłbym się powiedzieć bardziej ubogim"- stwierdził.

Papież zwrócił się do spółdzielców: "Dziękuję za waszą pracę pełną zaangażowania, która jest wyrazem wiary we współpracę i uporu, by pozostać człowiekiem w świecie, który chce handlować każdą rzeczą". "Nasz świat jest chory na samotność, wiemy to wszyscy. Dlatego potrzebuje inicjatyw, które pozwolą razem z innymi stawić czoła wyzwaniom, jakie przynosi życie"- oświadczył papież. Wskazał następnie: "Idąc i pracując razem doświadcza się wielkiego cudu nadziei; wszystko znów wydaje się możliwe". Dlatego, zaznaczył, "współpraca jest sposobem na to, by zbudować konkretną nadzieję".

Papież ostrzegł: "Społeczeństwo stające się murem, tworzone przez masę jednostek, które nie myślą i nie działają jak osoby, nie jest w stanie docenić podstawowej wartości relacji". "Nie można naprawdę działać jako osoba, kiedy jest się chorym na obojętność i egoizm"- zaznaczył.

Franciszek zwrócił uwagę, że w mediach często pojawiają się informacje o samobójstwach przedsiębiorców, zmagających się z problemami. "Nie możemy pozostawać obojętni wobec takich dramatów "- powiedział. (PAP)

sw/ fit/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 szlachta-nie-pracuje

KK ma najątek licziony w setkach mld euro w samych włoszech mają 100 tys nieruchomości w Polsce połowa kraju należy do kościoła bandyci i złodzieje

! Odpowiedz
0 5 oorim

Przyganiał kocioł...

! Odpowiedz
1 9 mkx

Franciszkowi jeszcze nikt nie powiedział, że KK w Polsce jest jak Spółka Z o.o. tyle, że z licznymi przywilejami, nieosiągalnymi dla 'klasycznego' przedsiębiorcy ?

! Odpowiedz
6 8 karbinadel

A co na to Rydzyk i Głódź?

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 14 areoplan89

największym problemem kościoła jest to że mówi że zło istnieje ale nie potrafi go wskazać i nazwać.Kościół nie powie ta firma jest zła bo..., ten człowiek jest zły bo...mówi samymi ogólnikami, umywa ręce.

! Odpowiedz
13 15 548580431

poppatrz na watykan to pewnie przerz ubóstwa wywaliliu te molochy wiary patrz na tych co godają o poście-buachaha

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne