REKLAMA

Papież: bożek pieniądza czyni społeczeństwo nieludzkim i niesprawiedliwym

2019-03-16 13:50
publikacja
2019-03-16 13:50

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że mentalność oparta na czynieniu z pieniądza "bożka" prowadzi do powstania "społeczeństwa nieludzkiego i niesprawiedliwego". Mówił, że świat ma tendencję, by "handlować" wszystkim i jest chory na samotność oraz egoizm.

/ fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

Podczas spotkania z 7 tysiącami przedstawicieli włoskiego ruchu spółdzielczego Franciszek mówił: "Wizja współpracy oparta na relacjach, a nie na zysku, idzie pod prąd wobec mentalności świata". Apelował o promowanie alternatywnych modeli życia w społeczeństwie, w których nie będzie panować władza "bożka pieniądza". To bożek - dodał - który "oszukuje i czyni społeczeństwo coraz bardziej nieludzkim i niesprawiedliwym"; "także odważyłbym się powiedzieć bardziej ubogim"- stwierdził.

Papież zwrócił się do spółdzielców: "Dziękuję za waszą pracę pełną zaangażowania, która jest wyrazem wiary we współpracę i uporu, by pozostać człowiekiem w świecie, który chce handlować każdą rzeczą". "Nasz świat jest chory na samotność, wiemy to wszyscy. Dlatego potrzebuje inicjatyw, które pozwolą razem z innymi stawić czoła wyzwaniom, jakie przynosi życie"- oświadczył papież. Wskazał następnie: "Idąc i pracując razem doświadcza się wielkiego cudu nadziei; wszystko znów wydaje się możliwe". Dlatego, zaznaczył, "współpraca jest sposobem na to, by zbudować konkretną nadzieję".

Papież ostrzegł: "Społeczeństwo stające się murem, tworzone przez masę jednostek, które nie myślą i nie działają jak osoby, nie jest w stanie docenić podstawowej wartości relacji". "Nie można naprawdę działać jako osoba, kiedy jest się chorym na obojętność i egoizm"- zaznaczył.

Franciszek zwrócił uwagę, że w mediach często pojawiają się informacje o samobójstwach przedsiębiorców, zmagających się z problemami. "Nie możemy pozostawać obojętni wobec takich dramatów "- powiedział. (PAP)

sw/ fit/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
szlachta-nie-pracuje
KK ma najątek licziony w setkach mld euro w samych włoszech mają 100 tys nieruchomości w Polsce połowa kraju należy do kościoła bandyci i złodzieje
mkx
Franciszkowi jeszcze nikt nie powiedział, że KK w Polsce jest jak Spółka Z o.o. tyle, że z licznymi przywilejami, nieosiągalnymi dla 'klasycznego' przedsiębiorcy ?
karbinadel
A co na to Rydzyk i Głódź?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
areoplan89
największym problemem kościoła jest to że mówi że zło istnieje ale nie potrafi go wskazać i nazwać.Kościół nie powie ta firma jest zła bo..., ten człowiek jest zły bo...mówi samymi ogólnikami, umywa ręce.
548580431
poppatrz na watykan to pewnie przerz ubóstwa wywaliliu te molochy wiary patrz na tych co godają o poście-buachaha

Powiązane: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki