REKLAMA

Papież: UE powinna wypracować wspólną politykę wobec migrantów

2021-12-06 17:00, akt.2021-12-06 17:04
publikacja
2021-12-06 17:00
aktualizacja
2021-12-06 17:04
Papież: UE powinna wypracować wspólną politykę wobec migrantów
Papież: UE powinna wypracować wspólną politykę wobec migrantów
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek, że to UE powinna wypracować wspólną politykę wobec napływu migrantów. Oświadczył też, iż jest gotów pojechać do Moskwy, by "prowadzić dialog z bratem", nawiązując w ten sposób do ewentualnego spotkania z patriarchą Cyrylem.

Podczas konferencji prasowej w samolocie lecącym z Aten do Rzymu papież powiedział, że "ten, kto buduje mury" przed migrantami "traci sens historii". Odpowiadając na pytanie, czego należy oczekiwać od krajów europejskich, w tym Polski, w kwestii napływu nielegalnych migrantów, podkreślił, że w takich sytuacjach należy przede wszystkim pomagać ludziom.

"Ja tym ludziom, którzy zabraniają migracji czy zamykają granice, stawiają mury i druty kolczaste i zabraniają wstępu, powiedziałbym: pomyśl o tym, że to tobie nie pozwolono by wejść, że to ty musiałbyś uciekać ze swojej ziemi" - oświadczył.

Papież zaznaczył też, że "każdy rząd musi powiedzieć jasno, ilu migrantów może przyjąć, bo rządzący wiedzą, ile są w stanie przyjąć. Migranci muszą być przyjmowani, wspierani, promowani i integrowani".

Franciszek podkreślił, że to Unia Europejska jest w stanie wprowadzić zgodę między krajami w sprawie relokacji migrantów. Zauważył, że Cypr, Grecja, włoskie wyspy Lampedusa i Sycylia przyjmują migrantów i nie ma zgody wśród państw UE, jak ich rozlokować.

Papież następnie stwierdził, że bez integracji migrant będzie miał "obywatelstwo getta". Przypomniał, że sprawcy zamachów w Brukseli byli obywatelami Belgii, ale niezintegrowanymi dziećmi imigrantów.

Dziennikarze zapytali także papieża, kiedy ponownie spotka się z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem. Odpowiedział, że jest gotów pojechać do Moskwy, by "prowadzić dialog z bratem" i ujawnił, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu przyjedzie do niego metropolita Hilarion z Patriarchatu Moskiewskiego, by "uzgodnić możliwe spotkanie".

"Mówimy sobie wszystko prosto w twarz" - dodał papież. Jego zdaniem "nie ma protokołów, kiedy jest brat z bratem". "Musimy iść razem, starać się pracować, podążać razem ku jedności" - zauważył.

Franciszek mówił, że dobrze, iż teolodzy pracują nad różnymi kwestiami. "A my w tym czasie idziemy razem. To możemy zrobić" - ocenił.

Papież podczas konferencji prasowej powiedział także, iż widzi dwa zagrożenia dla demokracji: populizm a także poświęcanie tożsamości narodowej dla "superpotęg" międzynarodowych. "Demokracja jest skarbem cywilizacji, który trzeba strzec" - podkreślił, nawiązując do swych słów w Atenach, gdzie mówił w sobotę, że "demokracja podupada".

Jako przykład populizmu na ogromną skalę w minionym wieku Franciszek wymienił nazizm. Dodał, że jego zdaniem ważne jest, by rządy "nie stoczyły się" na drogę populizmu, który, jak stwierdził, nie ma nic wspólnego z wyrazem odnoszącym się do ludu.

Zauważył jednak, że "z drugiej strony osłabia się demokrację, kiedy poświęca się wartości narodowe na rzecz - choć to brzydkie słowo, ale nie znajduję innego - rodzaju rządu ponadnarodowego", który "dyktuje warunki kulturowe, ekonomiczne i socjalne innym krajom".

Data drugiego spotkania papieża Franciszka i patriarchy Cyryla nie jest znana

Szef Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita wołokołamski Hilarion oświadczył w poniedziałek, że możliwe jest kolejne spotkanie papieża Franciszka i zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi patriarchą Cyrylem, lecz wciąż nie określono daty.

Metropolita poinformował, że w trzeciej dekadzie grudnia spotka się z papieżem Franciszkiem, któremu zamierza przekazać życzenia urodzinowe od przywódcy Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej (RPC).

Metropolita dodał, że podczas tego spotkania chce poruszyć "wiele kwestii dotyczących relacji dwustronnych między naszymi Kościołami". Zauważył następnie, że jedną z tych kwestii jest "możliwe w przyszłości spotkanie papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem".

Zastrzegł przy tym, że "ani miejsce, ani data tego spotkania nie są jeszcze określone".

O tym, że planowane jest drugie spotkanie papieża i przywódcy RPC metropolita po raz pierwszy poinformował w październiku br., w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera". Hilarion mówił wtedy, że nie ma obecnie planów podróży papieża do Rosji.

Papież Franciszek powiedział zaś w poniedziałek, że jest gotów pojechać do Moskwy, by "prowadzić dialog z bratem", nawiązując w ten sposób do ewentualnego spotkania z patriarchą.

Autorzy: Sylwia Wysocka,  Anna Wróbel

sw/ zm/ ap/ awl/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
moravietz
Hmm... nie zauwazylem, zeby apelowal do panstwa Izrael.
and00
Ten lewak chyba liczy że UE w swoim lewackim szaleństwie postanowi na stałe łamać prawo i wpuszczać każdą łajzę która sobie życzy tu mieszkać?
anszej_juda
po to budujemy mury towarzyszu franciszku żeby nie uciekać ze swojej ziemi
mnm1
Taaa... - proponuje politykę m.in. rządu polskiego: MUR; podobnie jak zasieki w Bulgarii, Słowenii...
Z kolei odrutowanie i patrole woskowe plaż Libii, Tunezji, Turcji odciąży Jego Świątobliwość od konieczności podróżwania po wyspach Sródziemnomorza i użalania się nad rozbitkami...
forfun
unia europejska już ma wspólne stanowisko stop przyjęciom najeźdźców.
papcio się jeszcze nie zorientował???
jak chce to sam u siebie niech ich przyjmuje ale bez późniejszej transmisji do innych krajów UE
apeluję :)

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki