REKLAMA

Papież: Nie jesteśmy skazani na model ekonomii skoncentrowanej na zysku

2020-11-21 20:48
publikacja
2020-11-21 20:48
fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

„Nie jesteśmy skazani na modele ekonomiczne, skoncentrowane na natychmiastowym zysku, będącym miarą i celem polityki, i jednocześnie lekceważące koszty ludzkie, społeczne i środowiskowe” - powiedział w sobotę papież Franciszek młodym ekonomistom ze 120 krajów.

Z Watykanu papież wygłosił przemówienie do uczestników zorganizowanego w Asyżu i jednocześnie w internecie spotkania pod hasłem „Ekonomia Franciszka”.

W przesłaniu wideo mówił, że „nie można liczyć na absolutną i nieograniczoną dostępność” zasobów.

„Nie, nie jesteśmy zmuszeni dalej przyznawać, że tak jest, i tolerować w ciszy nasze zachowania oraz to, że niektórzy czują się bardziej ludźmi niż inni, jakby urodzili się z większymi prawami” - oświadczył Franciszek.

Apelował do młodzieży o zawarcie “paktu” na rzecz stworzenia nowego modelu gospodarczego. „Bo nie możemy iść dalej tak jak teraz”- dodał.

Potrzebna, wskazywał, jest nowa ekonomia i „odpowiedzialne uświadomienie sobie, że aktualny system światowy jest nie do utrzymania”.

Papież zwrócił się do młodych ekonomistów: „Musicie wywierać wpływ w waszych miastach i na uniwersytetach, w pracy i w działalności związkowej, w firmach i ruchach, w publicznych i prywatnych gmachach”.

Trzeba działać na rzecz “modeli rozwoju, postępu i równowagi, w których osoby, zwłaszcza wykluczone, odgrywają pierwszoplanową rolę” - apelował.

Franciszek podkreślał, że należy udzielić głosu ubogim i wykluczonym, „przezwyciężając logikę pomocniczości”. Jego zdaniem nie wystarczy „filantropia” oraz zaspokajanie najbardziej niezbędnych potrzeb ubogich.

„Trzeba w sposób strukturalny zaakceptować to, że ubodzy mają wystarczającą godność do tego, by uczestniczyć w naszych spotkaniach, dyskusjach i zanieść chleb do swoich domów” - stwierdził papież.

To w jego ocenie coś znacznie więcej niż pomocniczość; to "zmiana priorytetów".

Franciszek wezwał młodzież, by brała udział w przemianach; „bo albo będziecie zaangażowani albo historia was ominie”.

Zdaniem papieża powaga obecnej sytuacji, jaką spowodowała pandemia, jeszcze bardziej ukazała potrzebę odpowiedzialnego działania ze strony wszystkich uczestników życia społecznego.

„Wy - mówił młodym - macie do odegrania pierwszoplanową rolę; konsekwencje naszych działań i decyzji dotkną was w pierwszej kolejności; nie możecie pozostać poza miejscami, w których rodzi się nie tylko wasza przyszłość, ale i wasza teraźniejszość”.

Trzeba „zmienić styl życia, modele produkcji i konsumpcji, struktury władzy, które dzisiaj rządzą społeczeństwem” - powiedział papież.

Wyraził przekonanie, że po zakończeniu pandemii „najgorszą reakcją byłoby jeszcze większe popadnięcie w gorączkowy konsumpcjonizm i nowe formy egoistycznej ochrony samych siebie”.

“Nie zapominajcie: z kryzysu nigdy nie wychodzi się takim samym; wyjdziemy albo lepsi, albo gorsi” - powiedział.

Franciszek przestrzegł też przed „dyskredytowaniem, szkalowaniem tych, którzy nie myślą tak jak my”.

“To tchórzowski sposób obrony” - ocenił.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
abcx
To się porobiło, papież przekonuje do wprowadzenia globalnego komunizmu, poprzednie próby się nie udały więc trzeba kolejny raz tą utopie wdrażać. Ile milionów ludzi będzie musiało tym razem zginąć dla realizacji utopii? Zrównoważony rozwój, otwarte wielokulturowe społeczeństwo, zatrzymanie zmian klimatycznych,To się porobiło, papież przekonuje do wprowadzenia globalnego komunizmu, poprzednie próby się nie udały więc trzeba kolejny raz tą utopie wdrażać. Ile milionów ludzi będzie musiało tym razem zginąć dla realizacji utopii? Zrównoważony rozwój, otwarte wielokulturowe społeczeństwo, zatrzymanie zmian klimatycznych, dobrowolne ubóstwo i tak dalej bla bla a skończy się tak samo jak zwykle - biedą, wojną i głodem :(
chlopek_roztropek
Dodałbym jeszcze odsetki, które właścicielowi kapitału co do zasady się nie należą.
antybolszewik
Racja po co zysk. Pracujmy jak za komunizmu dla idei i proletariatu. Prawda Franciszku? Wszyscy będą głodni ale jakże ubogaceni.
and00
"Trzeba „zmienić styl życia, modele produkcji i konsumpcji, struktury władzy, które dzisiaj rządzą społeczeństwem” - powiedział papież"
Na takie tematy powinien rozmawiać nie z "młodymi ekonomistami" a ze starozakonnymi, a raczej ich wierchuszką
jes
Ekonomia nie ma się koncentrować na zysku. Zyskiem zajmie się Watykan.
stefanw
Proponuję zając się problemem pedofilii wśród podległych sobie pracowników swojej organizacji. Ekonomia nie potrzebuje interwencji papieża.
carlito1
Epidemia jest idealnym przykładem koncentracji na zysku.....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki