REKLAMA

Papież: Konieczne jest przemyślenie naszych relacji z pieniędzmi

2020-10-08 13:46
publikacja
2020-10-08 13:46
Papież: Konieczne jest przemyślenie naszych relacji z pieniędzmi
Papież: Konieczne jest przemyślenie naszych relacji z pieniędzmi
fot. GYG Studio / / Shutterstock

Papież Franciszek powiedział w czwartek, że potrzebne są "czyste finanse" i że należy "przepędzić" handlarzy "ze świątyni, jaką jest ludzkość". Delegacji finansowego komitetu ekspertów Rady Europy Moneyval mówił, że trzeba „przemyśleć relacje z pieniędzmi”.

Komitet ten kontroluje od dłuższego czasu, czy Stolica Apostolska wprowadziła wymagane kroki w ramach przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Papież zapewnił o swym uznaniu dla pracy ekspertów Rady Europy, a następnie dodał, że potrzebna jest polityka finansowa, która „nie uciska najsłabszych i potrzebujących”.

“Uważam za konieczne przemyślenie naszych relacji z pieniędzmi”- stwierdził.

Przypomniał, że zgodnie z nauką społeczną Kościoła błędny jest „dogmat neoliberalny, zgodnie z którym porządek ekonomiczny i porządek moralny są tak odmienne i obce sobie, że pierwszy w żaden sposób nie zależy od drugiego”.

Franciszek dodał, że biblijny złoty cielec występuje obecnie w nowej „bezwzględnej formie fetyszu pieniądza i dyktaturze ekonomii bez oblicza i bez naprawdę ludzkiego celu”.

“Nie można jednocześnie służyć Bogu i bogactwu. Kiedy ekonomia traci swoje ludzkie oblicze, nie posługujemy się pieniędzmi, ale służy się pieniądzu” - ostrzegł, dodając, że jest to forma „bałwochwalstwa, przeciwko której trzeba reagować”.

Często, zaznaczył, przy gromadzeniu bogactwa „nie zwraca się uwagi na jego pochodzenie, na działania mniej lub bardziej legalne, które doprowadziły do jego powstania i na logikę wyzysku, której są podporządkowane”.

„Zdarza się zatem, że w niektórych środowiskach dotyka się pieniędzy i plami się ręce krwią, krwią braci. Może też zdarzyć się, że środki finansowe są przeznaczane na sianie terroru, na umocnienie hegemonii najsilniejszych, najbardziej zarozumiałych ludzi, którzy bez skrupułów poświęcają życie brata, by zwiększyć swą władzę" – mówił papież.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mkx
"Może też zdarzyć się, że środki finansowe są przeznaczane na sianie terroru, na umocnienie hegemonii najsilniejszych...[]", zapomniał dodać: do zakupu osiedla deweloperskiego w Londynie za pieniądze zebrane 'na biednych'. Hipokryta 2.0.
and00
"...należy "przepędzić" handlarzy "ze świątyni, jaką jest ludzkość"
Czyżby Franciszek był krypto antysemitą?

Powiązane: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki