REKLAMA

Papież Franciszek postuluje umorzenie części długów biednych krajów

2021-04-08 13:09
publikacja
2021-04-08 13:09
fot. GYG Studio / Shutterstock

"Potrzebujemy szczególnie solidarności szczepionkowej sprawiedliwie finansowanej" - napisał papież Franciszek w liście do Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dodał, że prawa rynku nie mogą górować nad "prawem miłości i zdrowia wszystkich".

W przesłaniu opublikowanym w czwartek w Watykanie papież podkreślił: "Powtarzam tu mój apel do rządzących, do firm i międzynarodowych instytucji o współpracę na rzecz tego, by zapewnić szczepionki wszystkim, zwłaszcza najsłabszym i potrzebującym".

W liście do uczestników wiosennego zgromadzenia Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego Franciszek wyraził nadzieję, że dyskusje przyczynią się do wypracowania modelu odbudowy po pandemii Covid-19, opartego na bardziej włączających wszystkich, zrównoważonych działaniach w celu wsparcia gospodarki, niesienia pomocy jednostkom i wspólnotom.

"Odbudowa - jak dodał - nie może zadowolić się powrotem do niesprawiedliwego i niezrównoważonego modelu życia gospodarczego i społecznego, w którym garstka ludności świata posiada połowę jego bogactwa".

"Mimo naszych głębokich przekonań, że wszyscy mężczyźni i kobiety zostali stworzeni jako równi sobie, wielu z naszych braci i sióstr w rodzinie ludzkiej, szczególnie ci na marginesach społeczeństwa, jest wykluczonych ze świata finansów" - zaznaczył papież.

"Pandemia zaś - jak zauważył - przypomniała nam ponownie, że nikt nie uratuje się sam".

"Jeśli mamy wyjść z tej sytuacji jako lepszy, bardziej ludzki i solidarny świat, trzeba stworzyć nowe, kreatywne formy społecznego, politycznego i ekonomicznego uczestnictwa, wrażliwego na głos biednych i włączającego ich w budowę naszej wspólnej przyszłości" - napisał Franciszek.

Jak stwierdził, podczas gdy wiele państw opracowuje indywidualne projekty odbudowy, potrzeba pilnie globalnego planu, który pomoże stworzyć nową sieć relacji międzynarodowych na rzecz integralnego rozwoju wszystkich narodów. Zdaniem papieża musi to polegać na umożliwieniu biedniejszym i mniej rozwiniętym krajom faktycznego udziału w procesie podejmowania decyzji i ułatwieniu dostępu do rynku międzynarodowego.

W opinii Franciszka "duch globalnej solidarności" wymaga także znaczącej redukcji zadłużenia najbiedniejszych krajów, które pogłębiła jeszcze pandemia.

"Złagodzenie ciężaru zadłużenia wielu krajom i wspólnotom jest głęboko ludzkim gestem, który może pomóc ludziom rozwijać się, mieć dostęp do szczepionek, opieki zdrowotnej, edukacji i pracy" - wskazał papież.

Zwrócił też uwagę na zjawisko, które nazwał "ekologicznym długiem", jaki istnieje między Północą i Południem. "Mamy dług wobec samej natury, jak i wobec ludzi oraz krajów, dotkniętych przez spowodowaną przez człowieka ekologiczną degradację" - ocenił Franciszek.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
marxs
katabasy takie głupoty i durnoty zapodają że ja nie wiem kim trzeba być żeby to słuchać ja z miłości pobiegnę i będę dawać PISowskiej patologicznej rodzinie swoją kasę moge dać ale na sterylizację
antybolszewik
Watykan powinien zawstydzić wszystkich i spłacić długi "biednych" krajów. A tak na poważnie to darowanie długów jest niemoralne. Pokazuje tym, którzy ciężko pracują i uczciwie długi spłacają, że nie warto się starać. Wystarczy klepać biedę i przekonywać innych do lewicowych rozwiązań. Lepsze już Watykan powinien zawstydzić wszystkich i spłacić długi "biednych" krajów. A tak na poważnie to darowanie długów jest niemoralne. Pokazuje tym, którzy ciężko pracują i uczciwie długi spłacają, że nie warto się starać. Wystarczy klepać biedę i przekonywać innych do lewicowych rozwiązań. Lepsze już jest obniżenie oprocentowania
pstrzezek
Dzielenie warto zacząć od własnego podwórka. Nie mówię o Franciszku bo to skromny chłop, ale o czarnych pasibrzuchach w mercedesach. Sekta KK to raj podatkowy i przesyt nieruchomości, które czasem można sprzedać np premierowi po dobrej cenie
and00
"prawem miłości i zdrowia wszystkich"
Czyli co każdego leczymy najdroższymi środkami, najnowocześniejszą aparaturą?
Jak on to sobie realnie wyobraża?
Może by podał szczegóły
No i dlaczego nawet najbiedniejszego kraju ma być nie stać na kilka dolarów na obywatela na
"prawem miłości i zdrowia wszystkich"
Czyli co każdego leczymy najdroższymi środkami, najnowocześniejszą aparaturą?
Jak on to sobie realnie wyobraża?
Może by podał szczegóły
No i dlaczego nawet najbiedniejszego kraju ma być nie stać na kilka dolarów na obywatela na szczepionkę?

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki