Państwo w chmurze. Instytucje przeniosą bazy na zewnętrzne serwery

Już w 2020 r. samorządy i instytucje publiczne będą mogły przenosić swoje bazy oraz rejestry na zewnętrzne serwery autoryzowane przez rząd - pisze we wtorek "Rzeczpospolita". Dodaje, że resort cyfryzacji szykuje centralny przetarg na budowę systemu gromadzenia danych.

(YAY Foto)

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita" pierwszy centralny przetarg na usługi cloud computingu dla administracji publicznej ma zostać rozstrzygnięty w pierwszym kwartale przyszłego roku. Gazeta podkreśla, że w zeszłym tygodniu resort cyfryzacji opublikował specjalne zapytanie skierowane do dostawców i integratorów usług chmurowych. Zdaniem "Rz" resort chce w ten sposób zbadać zainteresowanie i zebrać szacunkowe wyceny kosztów budowy infrastruktury.

"Z wybranymi w przetargu operatorami podpisane zostaną umowy ramowe, a potem instytucje publiczne będą mogły z owej rządowej listy wybrać oferentów gwarantujących bezpieczeństwo. Pierwsze kontrakty spodziewane są w I połowie 2020 r" - pisze "Rz".

Według "Rzeczpospolitej" uruchomienie tzw. publicznej chmury obliczeniowej będzie przełomem, "bo oznacza, że wiele urzędów i organów, które dotąd gromadziły dane na wewnętrznych serwerach lub korzystały z komercyjnych chmur, będzie w stanie przechowywać je i przetwarzać na wspólnej, certyfikowanej i bezpiecznej infrastrukturze".

"W naszej wizji wykorzystania chmury w administracji publicznej mówimy o modelu hybrydowym, czyli zarówno wykorzystaniu serwerowni i infrastruktury należącej do państwa, jak i korzystaniu z usług komercyjnych, ale z rygorystycznym podejściem do klasyfikacji danych" - wyjaśnia, cytowany przez "Rz", wiceminister cyfryzacji Karol Okoński.

Wiceszef MC podkreśla, że takie podejście "daje swego rodzaju dodatkowy filtr, który spowoduje, iż jeśli mamy do czynienia z danymi krytycznymi dla państwa, nie będą one umieszczane w serwerowniach nienależących do Skarbu Państwa".

"Rz" pisze, że w przetargu mogą wziąć udział tacy amerykańscy operatorzy jak Google, Microsoft, czy Amazon, którzy – jak zaznacza gazeta - zgodnie z regulacjami Cloud Act – na wezwanie amerykańskich służb obowiązane są przekazać dane klientów, które przechowują na swoich serwerach. MC przekonuje jednak, że dane administracji publicznej będą bezpieczne.(PAP)

mchom/ amac/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 dziki_losos

Czy polskie instytucje publiczne są "klientami" chmury w rozumieniu Cloud Act?

! Odpowiedz
0 3 wojteqq

Ten cały Cloud Act z automatu dyskwalifikuje amerykańskie firmy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil