Aktywa funduszy inwestycyjnych mogą wynieść na koniec 2005 r. 38-40 mld zł. Na koniec listopada aktywa funduszy inwestycyjnych wynosiły 35,4 mld zł. Obecnie oszczędności Polaków w funduszach inwestycyjnych wynoszą więc zaledwie ok. 220 euro na mieszkańca, czyli znacznie mniej niż w Czechach, na Węgrzech czy na Słowacji.
Rosnąca konkurencja na rynku funduszy inwestycyjnych po wejściu Polski do UE wymaga aktywnych działań środowiska zarządzających aktywami. Zdaniem spocjalistów w Polsce można oczekiwać zarówno wzrostu na rynku funduszy, jak i konsolidacji. Pierwszym krokiem będzie powstawanie funduszy typu "umbrella fund", czyli funduszy składających się z tzw. subfunduszy o różnej polityce inwestycyjnej.
Europejski rynek funduszy inwestycyjnych rosnąć ma o ok. 8-11 proc. rocznie. Najszybciej będą rozwijać się fundusze w krajach, które oferują udogodnienia dla funduszy lub specjalistyczne usługi. Na takie kroki powinna więc również zdecydować się Polska.
Zagraniczna konkurencja jest już obecna w Polsce, ponieważ większość TFI została utworzona przez zagraniczne firmy obecne na naszym rynku, najbliższe inwestorom są jednak te fundusze, które posługują się znaną na danym rynku marką. W Polsce jest obecnie 20 TFI, zarządzających ok. 150 funduszami.
K.D.
