REKLAMA

Państwo powinno bardziej promować długoterminowe oszczędzanie

2004-12-07 16:54
publikacja
2004-12-07 16:54
Przedstawiciele funduszy inwestycyjnych uważają, że państwo powinno bardziej promować długoterminowe oszczędności Polaków - pisze Puls Biznesu. Wśród propozycji zachęcających działań są m.in. zmiany w ustawie o Indywidualnych Kontach Emerytalnych, większe zachęty podatkowe i podwyższenie limitów wpłat.

Aktywa funduszy inwestycyjnych mogą wynieść na koniec 2005 r. 38-40 mld zł. Na koniec listopada aktywa funduszy inwestycyjnych wynosiły 35,4 mld zł. Obecnie oszczędności Polaków w funduszach inwestycyjnych wynoszą więc zaledwie ok. 220 euro na mieszkańca, czyli znacznie mniej niż w Czechach, na Węgrzech czy na Słowacji.

Rosnąca konkurencja na rynku funduszy inwestycyjnych po wejściu Polski do UE wymaga aktywnych działań środowiska zarządzających aktywami. Zdaniem spocjalistów w Polsce można oczekiwać zarówno wzrostu na rynku funduszy, jak i konsolidacji. Pierwszym krokiem będzie powstawanie funduszy typu "umbrella fund", czyli funduszy składających się z tzw. subfunduszy o różnej polityce inwestycyjnej.

Europejski rynek funduszy inwestycyjnych rosnąć ma o ok. 8-11 proc. rocznie. Najszybciej będą rozwijać się fundusze w krajach, które oferują udogodnienia dla funduszy lub specjalistyczne usługi. Na takie kroki powinna więc również zdecydować się Polska.

Zagraniczna konkurencja jest już obecna w Polsce, ponieważ większość TFI została utworzona przez zagraniczne firmy obecne na naszym rynku, najbliższe inwestorom są jednak te fundusze, które posługują się znaną na danym rynku marką. W Polsce jest obecnie 20 TFI, zarządzających ok. 150 funduszami.

K.D.
Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki