REKLAMA

Państwo Islamskie uruchomiło własny bank

2015-01-07 08:30
publikacja
2015-01-07 08:30
Państwo Islamskie uruchomiło własny bank
Państwo Islamskie uruchomiło własny bank
fot. Associated Press / / EastNews

Państwo Islamskie robi kolejny krok w kierunku przekształcenia się w faktyczne państwo. Okupująca terytorium Syrii i Iraku organizacja założyła własny bank i opracowała budżet na 2015 r.

Flaga Państwa Islamskiego (fot. Associated Press / EastNews)

Jak informuje portal „Al-Araby Al-Jadeed”, władze Państwa Islamskiego uruchomiły w Mosulu bank działający zgodnie z zasadami bankowości islamskiej. Bank Islamski – bo taką nazwę otrzymała instytucja – ma m.in. przyjmować depozyty czy zająć się uporządkowaniem systemu monetarnego na okupowanym terytorium.

Jednocześnie Państwo Islamskie przedstawiło … budżet na rok 2015. Opiewający na 2 miliardy dolarów plan finansowy zakłada nadwyżkę w wysokości 250 mln dolarów. Środki te mają zostać przeznaczone głównie na działania wojenne. 

W rozmowie z portalem „Al-Araby Al-Jadeed”,Fouad Ali , jeden z irackich ekspertów ds. terroryzmu stwierdza, że Państwo Islamskie ma obecnie liczne źródła przychodów. Należą do nich m.in. sprzedaż ropy naftowej, zakat (islamski podatek na potrzeby ubogich), haracze oraz łupy zebrane w trakcie napadów rabunkowych - w ostatnich miesiącach w ręce Państwa Islamskiego wpadły np. 62 banki, terroryści dokonywali także ataków na konwoje transportujące pieniądze. Wydatki Państwa Islamskiego to przede wszystkim finansowanie działań zbrojnych. Według Aliego bojownicy mają otrzymywać ok. 500-650 dolarów miesięcznie.

 W listopadzie Państwo Islamskie poinformowało o rozpoczęciu bicia złotych, srebrnych i miedzianych monet.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (30)

dodaj komentarz
~kacper
Już w wyobraźni widzę ten mix świata zachodniego z arabskim: §1 opóźnienie w spłacie kredytu trwające dłużej niż cztery modlitwy skutkuje dekapitacją z użyciem tępego noża kuchennego
~Przekora
Ciekawe ile płaci bojownikom druga strona konfliktu. Dla bezrobotnych po przeszkoleniu wojskowym to mogłaby być jakaś szansa na szybki zarobek i sposób na pokonanie PI przy pomocy żądnych przygód ochotników.
~zve
no i już rakieta powinna lecieć złożyć depozyt z gruzu
~fgf
Jakie oprocentowanie lokat?? może warto otworzyć tam konto:)
~hiho
Jeżeli na zasadach islamu to 0% bo dla nich każdy procent nawet minimalny to lichwa, a lichwa jest zakazana.
~Dramal
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~cv
Tylko, że banki są nie zgodne z koranem :)Hipokryzja religijna jest wielka.Pożyczki na procent wg koranu są zakazane.Utną sobie sami głowę ?
~wclae
Nie. Ich banki nie biorą odsetek. Jak bierzesz pożyczkę np. na otwarcie biznesu to bnak staje się współwłaścicielem biznesu i zyskiem banku jest udział w zusku z biznesu dopóki pożyczka nie zostanie spłacona. Jeżeli biznes nie wypali to jest to ryzyko banku.
~retro odpowiada ~wclae
dlatego muszą tam zapomnieć o innowacyjność, banki wspierają tylko bezpieczny biznes tradycyjny żaden bank nie będzie się pchał w innowacyjny a co za tym idzie bardziej ryzykowny biznes
~DeVroo odpowiada ~wclae
Biorą prowizję od czynności bankowych. Kredyt dostaniesz na stopie 0,00% ale zapłacisz 12% prowizji doliczonej do raty kredytu. Niczym zatem nie różnią się od naszego systemu bankowego.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki