Państwa UE porozumiały się ws. przepisów dotyczących ubezpieczeń

Przedstawiciele państw unijnych porozumieli się w sprawie propozycji dyrektywy dotyczącej pośrednictwa ubezpieczeniowego. Nowe przepisy mają wzmocnić ochronę klientów, zwłaszcza jeśli chodzi o ubezpieczenia na życie z elementem inwestycyjnym.

Jak poinformowała Rada UE, porozumienie w tej sprawie, które zostało osiągnięte przez ambasadorów państw przy UE, otwiera drogę, by po negocjacjach z Parlamentem Europejskim przyjąć nowe prawo w pierwszym czytaniu.

Celem propozycji jest zapewnienie, by klienci pośredników ubezpieczeniowych byli informowani o ryzyku oferowanych im skomplikowanych produktów inwestycyjnych i ubezpieczeń.

Dyrektywa ma też wzmocnić ochronę konsumentów przez wspólne standardy sprzedaży i doradztwa dla klientów. Mieliby mieć oni zapewniony taki sam poziom ochrony - bez względu na to, czy kupili ubezpieczenie bezpośrednio od zakładu ubezpieczeń, czy też pośrednio od agenta lub brokera.

Nowe przepisy mają m.in. zapewniać, że kwalifikacje pośredników będą dopasowane do złożoności produktów, które oferują. Wzmocniono też propozycje dotyczące sankcji, które mają być stosowane w razie naruszenia przepisów.

Proponowane rozwiązania przewidują, że państwa unijne będą mogły przyjmować bardziej restrykcyjne przepisy mające chronić konsumentów, jednak pod warunkiem, że nie będą one sprzeczne z prawem UE.

Po przyjęciu przepisów na poziomie unijnym państwa członkowskie będą miały dwa lata na wdrożenie dyrektywy.(PAP)

stk/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne