PIT 2023

Panika na złotym, drakońskie podwyżki cen paliw i wojenna hossa [Wykresy tygodnia]

2022-03-05 06:00
publikacja
2022-03-05 06:00

Kończąc ten trudny tydzień, przygotowaliśmy dla Państwa kilka najciekawszych wykresów z ostatnich dni.

Panika na złotym, drakońskie podwyżki cen paliw i wojenna hossa [Wykresy tygodnia]
Panika na złotym, drakońskie podwyżki cen paliw i wojenna hossa [Wykresy tygodnia]
fot. Westlight / / Shutterstock

1. Benzyna i ON rekordowo drogie

Ostatni tydzień przyniósł drakońskie podwyżki na polskich stacjach paliw. To pokłosie wojny w Ukrainie i skokowego wzrostu cen ropy naftowej przy wydatnym osłabieniu złotego wobec dolara. Jeśli nic się nie zmieni, niedługo będziemy tankować po cenach przekraczających 7 zł/l.

2. Największy rosyjski bank opuszcza Europę

Sbierbank - największy rosyjski bank - poinformował, że opuszcza europejski rynek. "Należące do grupy banki mierzą się z nadzwyczajnym odpływem środków" - napisano w komunikacie. Tymczasem organ unii bankowej UE ogłosił, że wobec chorwackiej i słoweńskiej filii banku wszczęto procedurę uporządkowanej likwidacji i zostają one przejęte przez inne instytucje. Cena walorów banku spadła na giełdzie w Londynie niemal do zera.

LSE

3. Dlaczego złoty tak mocno traci?

W ostatnich dniach na rynku złotego mieliśmy do czynienia z paniką podobną do tej z marca 2009 roku czy z zimy 2009 roku. Tak mocne osłabienie polskiej waluty wynika z zewnętrznych czynników obiektywnych, ale też z często impulsywnych i emocjonalnych decyzji inwestorów z Londynu czy Nowego Jorku.

Bankier.pl

4. Ceny węgla napędzają wzrosty

Spółki z branży węglowej przeżywają prawdziwą hossę w związku z rajdem cen wydobywanego surowca. Największe wzrosty w tym segmencie notuje lubelska Bogdanka.

macromicro.me

5. Turecka inflacja osiągnęła argentyńskie standardy

Oficjalna inflacja CPI w Turcji przekroczyła 50% i osiągnęła poziomy charakterystyczne dla krajów upadłych. Niezależne od tureckich władz źródła podają, że faktyczne tempo spadku siły nabywczej liry jest przeszło dwa razy szybsze.

6. Gwiazdy wojennej hossy na GPW

Wojna w Ukrainie rozpoczęła poszukiwanie przez inwestorów spółek związanych z branżą militarną i mających w swojej ofercie sprzęt, produkty czy usługi wykorzystywane przez wojsko. Wygranych z GPW pierwszych dni wojny już mamy.

Bankier.pl

7. Inflacja w strefie euro przyspiesza szybciej, niż sądzono

Drugi miesiąc z rzędu inflacja w strefie euro zaskoczyła ekonomistów. Mimo że siła nabywcza euro maleje w rekordowo szybkim tempie, to kierownictwo Europejskiego Banku Centralnego nie zamierza nic z tym zrobić.

Bankier.pl na podstawie Eurostatu

aw

Źródło:
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (35)

dodaj komentarz
osiemgwiazd
Kaczyński zawsze był przeciwko euro i nie chcial silnego zlotego. Teraz jest szczesliwy.
men24a
On by chciał euro tylko Unia nie zgodziła się na wciśnięcie jego brata na banknot.
nasch_tschalnik
Putin też nie chce wprowadzenia euro w Polsce. Przypadek? Nie sądzę.
putinch__
"Kapitaliści sprzedadzą nam sznurek, na którym ich powiesimy” – to znane powiedzenie przypisywane Leninowi, jak ulał pasuje do obecnego zachowania Zachodu wobec Putina.
pjb
Jak wzmocnić złotego - proste skończyć spory wokół sądów i uruchomić fundusze z UE. Wymiana Euro na rynku wzmocniłaby złotego do 4,25 spadłaby inflacja i wrócili inwestorzy. Tylko tyle trzeba zrobić aby zadbać o finanse Polaków ale czy głosy ziobrystów nie są ważniejsze? Jednak w dobie wojny na Ukrainie może bezpieczeństwo Polski Jak wzmocnić złotego - proste skończyć spory wokół sądów i uruchomić fundusze z UE. Wymiana Euro na rynku wzmocniłaby złotego do 4,25 spadłaby inflacja i wrócili inwestorzy. Tylko tyle trzeba zrobić aby zadbać o finanse Polaków ale czy głosy ziobrystów nie są ważniejsze? Jednak w dobie wojny na Ukrainie może bezpieczeństwo Polski jest ważniejsze niż partykularne interesy jednej grupy przy władzy. Kto zadba o Polskę i Polaków bo jesteśmy następni na celowniku Putina?
specjalnie_zarejstrowany1
Jakie kończenie sporów wokół sądów? Cały świat widzi że demokratycznie wybrana władza nie może zmienić skorumpowanej siatki która jest nie do ruszenia. Co chcesz odwrócić? Żeby wszyscy to odzobaczyli? Pożyteczne głupki wyszły na ulice bronić mafii sądowniczej. Podobna analogie masz w Moskwie ludzi którzy stoją murem za Putinem.
dziadekjarek odpowiada specjalnie_zarejstrowany1
O widzę ltroll z SPp
bangladesznadwisla
Dlaczego Polska nie ma do tej pory euro? Dzięki temu pajacowi co jakimś cudem jest prezesem banku
and00
Belka?
Balcerowicz?
Czy może wina Tuska że będąc tyle lat premierem nie próbował nawet wstąpić do strefy euro?

Zresztą na szczęście
dziadekjarek odpowiada and00
Jak nie próbował ……

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki