Panika czy manipulacja? Złoto poniżej 1.100 USD/oz

W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do załamania notowań kontraktów na złoto. Na niezbyt płynnym rynku żółty metal został w ciągu kilku minut przeceniony o 45 USD na uncji, osiągając najniższą cenę od 5 lat.

O 3:29 czasu polskiego „ktoś” rzucił na rynek zlecenia sprzedaży kontraktów terminowych na złoto opiewających na kwotę 2,7 mld dolarów. Zlecenia te wpadły na płytki rynek (ze względu na święto w Japonii) i dosłownie wybiły denko spod notowań złotych kontraktów, które przebijając wsparcie na poziomie 1.130 USD/oz zainicjowały lawinę zleceń typu stop-loss. Giełda w Szanghaju odnotowała dziś wolumen obrotu rzędu 900 tysięcy lotów wobec średniej na poziomie niespełna 30 tys. lotów.

Kliknij, aby przejść do bieżących notowań
Kliknij, aby przejść do bieżących notowań (Bankier.pl)

W efekcie o 3:38 za uncję złota płacono 1.087,71 USD – czyli aż o 3,7% mniej niż kilka minut wcześniej i najmniej od marca 2010 roku. Później notowania królewskiego metalu nieco się podniosły i powróciły powyżej 1.100 USD/oz. O 8:35 kontraktami na złoto obracano po 1.118,80 USD, czyli wciąż o 1,6% taniej niż przed weekendem.

To, co w poniedziałek nad ranem wydarzyło się na rynku złota, do złudzenia przypomina techniki manipulowania rynkiem, za które amerykański nadzór chce wsadzić do więzienia brytyjskiego tradera obwinianego za tzw. flash crash z maja 2010 roku. Chodzi o stosowanie technik zwanych „nawarstwianiem” (ang. layering) i „bajerowaniem” (ang. spoofing), które polegają na składaniu zleceń bez intencji ich wykonania, ale w celu wywołania spadku cen. Na rynku złota do takich „niefortunnych zdarzeń” dochodzi nadspodziewanie często.

Z drugiej strony nie brakuje przesłanek zachęcających do gry przeciwko złotu. Pomimo zmasowanego dodruku pieniądza przez największe banki centralne inflacja obserwowana na poziomie wskaźników CPI pozostaje bliska zeru. W Stanach Zjednoczonych Fed zapowiada podwyżkę stóp procentowych, co przekłada się na umocnienie dolara i presję na ceny metali szlachetnych. Ponadto na dojrzałych rynkach akcji trwa hossa, zniechęcająca inwestorów do trzymania bezpiecznych aktywów.

W takich okolicznościach złoto powinno prędzej czy później odnaleźć dno bessy. Jednak aby na rynek złota wróciła hossa, konieczna jest zmiana kierunku przepływów pieniężnych, co będzie możliwe chyba tylko wtedy, gdy na rynkach akcji zacznie się bessa, a sytuacja na rynku długu wymknie się spod kontroli banków centralnych.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Krystek

I po co ta panika? Nie od dzis wiadomo, ze w obecnej sytuacji gospodarczej i politycznej spokoj mja tylko inwestorzy w kamienie szlachetne, chociazby zloto. Mozna znalezc dobrych dostawcow (chocby 79element.pl, odradzam sieciowki!) i spac spokojnie.

! Odpowiedz
2 7 ~Coroner

ani panika ani manipulacja tylko zwykły powrót do fundamentów, złoto było podbijane w trakcie cyklu obniżki stóp procentowych w us, teraz kiedy gospodarka amerykańska nabiera rozpedu (kolejny cykl dobrej koniunktury) ci co zarabiali przez 10 lat na zwyżce ceny złota teraz robią przesiadkę na dolara i obligacje amerykańskie, oczywiście wzrostowy cykl na rynku złota wróci za jakieś 15-20 lat i być może wówczas dobije do $2000-$3000 ale wcześniej zobaczymy na złocie $500 albo mniej

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~MinaM

Od kilku dni zrobiło się "ciepło" wokół złota. Wydaje mi się, że w takich sytuacjach najspokojniejsi są ci, którzy kupują złoto w postaci monet, takich jak wydaje Mennica Staropolska albo inne. Wtedy wiadomo, że chociaż złoto traci na wartości, ich monety mają też wartość pamiątkową, kolekcjonerską.
To taka opcja do przemyślenia na przyszłość, żeby nie panikować jak złoto poleci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~Streeter

Witam MinaM,złota nie kupuje się w bankach w postaci tych " monet kolekcjonerskich" tylko z rynku wtórnego - PAMIETAJMY O TYM

! Odpowiedz
0 1 ~Streeter

Wiecie co zostaje w takich przypadkach najcześciej - GOLD , DIAMOND , ART .

! Odpowiedz
0 0 ~Streeter

To teraz pomyślcie co zostało z tej forsy

! Odpowiedz
1 0 ~Streeter

Czy już wszyscy zadali sobie to pytanie?

! Odpowiedz
0 0 ~Sreeter

Drodzy wspaniali komentatorzy, zadam wam pytanie "od ilu pokoleni macie forsę ?"

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 0 ~suseł34sieć

Poleceniem: cat /var/log/messages ...odczytasz log z firewalla.

! Odpowiedz
4 3 ~Coroner

Im bliżej tysiąca za uncję Au tym bardziej się niepokoję, że wstanę rano i znowu nie będzie „teleranka” tylko jakiś burak w mundurze, tym razem z NATO opowie mi bajkę, że strzały za oknem i czołgi na ulicach tym razem Europy i USA są dla naszego dobra.

! Odpowiedz
3 3 ~Coroner

Oglądałem właśnie w TV CNBC USA . Analizy i przewidywania czterech ekspertów od rynków giełdowych. I na pytanie prowadzącego czy przewidują wzrosty cen złota. Wszyscy czterej zgodnie zabuczeli Noooooo, znaczy nie, aby następnie dodać że przewidują jednocześnie jego kompletny brak złota fizycznego na rynku, co się przełoży na, i znowu zgodnie zabuczeli Mmmm, czyli że nie wiadomo. A ja się zaśmieję Hahaha

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~Kruger

Dla wszystkich. Zobaczcie wskaźnik cen kruszców za np.10 lat. I zaprawdę powiadam wam ,papier jest gówno wort.

! Odpowiedz
1 14 ~hehe

Kto potrzebuje dzisiaj złoto jak mamy banki centralne jak FED, EBC i podobne, oraz nieograniczana możliwość kreowani płynności finansowych przez te instytucje.?

! Odpowiedz
1 2 ~Coroner

Co jest obecnie najcenniejsze według planistów kartelu bankowo politycznego?- „Głupota ludzka” Ponieważ obecnie zadrukowują świat poprzez Pieniądz fiducjarny (łac. fides – wiara) który jest oparty tylko na zaufaniu - w głupotę ludzką. Ale gdyby ludzie nagle zrozumieli prywatną ośmiornicę światowej bankowości oraz malwersacyjny system monetarny jaki banksterzy wprowadzili - przed jutrzejszym porankiem wybuchłaby rewolucja światowa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~muszkieter

kto sprzedaje ten co ma interes - ameryka by wykonczyc ruskich ok Niemcy bo trzeba pozbyć się wreszcie tys ton zlota zydkow z wojny i odrobić straty z grecji

! Odpowiedz
0 4 ~Coroner

Wracaj drogi kolego popatrzeć jak celebryty skaczą do wody, albo gotują w TV, czy taniec z gwiazdami, czy podobne badziewie, zamiast interesować się gospodarką, finansami, światem.

! Odpowiedz
2 3 ~Coroner

„siedzenie w schronie na stercie srebra, z kałachem pod pachą” Niestety taki mamy „klimat”
Chciałbym bym być bardziej optymistyczny, ale jak rozejrzę się po świecie to szału nie ma, natomiast mamy świat pogrążony w wojny, zamachy, biedę, upadek zachodniej Europy i USA kulturowy i ekonomiczny oraz zadrukowany papierem opartym na zaufaniu, w co? Tak wiem w głupotę ludzką, podparty propagandą Kartelu bankowo politycznego. Wszystko co wywołało kryzys w 2007/8 roku nie zostało naprawione tylko obłożone jeszcze grubszą warstwą papieru opartym na zaufaniu. Powiem wprost trzeba być nie lada idiotom aby patrzeć obecnie w przyszłość z nadzieją na poprawę i wątpić w metale szlachetne. Ponieważ nawet planiści Kartelu bankowo politycznego widzą tylko jedno rozwiązanie problemów obecnego świata, poprzez obarczanie go w jeszcze większy dług. Halo czy to szympans jest za kierownica świata? Tak ja widzę obecnie świat. Czy należy mnie ganić za brak optymizmu, czy pochwalić za trzeźwe spojrzenie. Dlatego z nadzieją na przetrwanie zerkam na ten „schron” A wy co myślicie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~AUTOR

MYSLE, ŻE JESTEŚ TROLEM

! Odpowiedz
0 3 ~Coroner odpowiada ~AUTOR

Jak najbardziej wpisujesz się w poziom naszego społeczeństwa z taką postawą i dlatego nasze społeczeństwo jest cięgle dymane. Moje gratulacje, durni ci u nas wielu. Potrafią skasować kogoś bez podania żadnego powodu, jak na razie masz pierwsze miejsce.

! Odpowiedz
0 0 ~Streeter

Sir . Coroner , jestem z Pana definicja na świat .serdecznie pozdrawiam

! Odpowiedz
1 5 ~Autor

Im bardziej mnie przekonują że zołoto nic nie warte tym bardziej go pożądam.
Niech będzie po 10 złotych. Kupię sobie iles tam ton zakopię w jamie i usiąde na kopcu usypanym od góry.
Wy w tym czasie oglądajcie swoje nieustanne wzrosty na giełdzie niech wasze wzrosty będa tak olbrzymie że głowę będziecie musieli zadrzeć wysoko.
I niech każdy z nas usiądzie na swoim kopcu.
Sam pomysł ciągłego bogacenia się i nieokiełznanej konsumpcji jest chory.
Próbował ktos ziemniaka wychodować albo jaka inną pasze na zimę.
Jeden dmuch i ja i wy zostajecie z niczym a szarpiecie się pomiędzy sobą jak wściekłe psy i o to właśnie im chodzi.
A o pokoju słyszeli? szacunku? miłości? i takie tam inne pitu pitu?.
Nic tylko będe bogaty będe miał moje jest wszystko.
I przyjdzie jakaś łajza u.... łeb przy samej d..... i tyle mieliście to po co.
I poczytajcie troche historii i włączcie myślenie. Te systemy prowadzą donikąd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Coroner

Uważaj : Jak tarantula zaraz skoczy na ciebie ten ~haha z dawką jadu kartelowego oskarżając o wszystkie bezeceństwa świata. Niestety Kartel bankowo polityczny się cieszy jak ulica wzajemnie skacze sobie do gardeł .

! Odpowiedz
0 4 ~tyle

elektroniczna zabawa zapisami na rachunkach nie mającym oparcia w realnym kruszcu i nie mówcie, o tym, że tak nie można, odsyłam do dolara, który nie ma żadnego oparcia ani dobrach fizycznych, ani w kruszcach, mądrzy wiedzą, że każdy kruszec nie tylko złoto samo się obroni i ma wartość kilka razy większa niż certyfikaty, opcje i inne wynalazki, spróbujcie kupić np. 2 tony złota :))), już widzę, jak wam sprzedają za 1200 $ za uncję, przede wszystkim nie kupicie, bo go nie ma dostępnego w takich ilościach, a co to są dwie tony, to zaledwie trochę sztab ułożonych w rogu pokoju, ale 2 tony w opcjach to żaden problem :))), myślcie to nie boli, nie ma na rynku tyle złota, jakim się obraca, tak jak USA są zadłużone po uszy, a dolary to nic innego jak papierowe śmiecie drukowane całą dobę na pełnych mocach, obecnie próbuje się wyciągną ile się da fizycznego kruszcu i skupić za symboliczna cenę, ale nie ma ona nic wspólnego z cena prawdziwego kruszcu, a wszystko po to by okupiły się duże instytucje i kraje, koszt zabawy na rynku wirtualnym jest relatywnie niewielki wobec korzyści przy skupie fizycznego złota i dlatego równie dobrze za rok uncja wirtualnego złota może kosztować 700 $, kwestia jeszcze tego pokolenia, gdy uncja będzie 50.000 $ plus wskaźnik inflacji

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Coroner

Jaka szkoda że tylko paru ludzi jak ty mamy zorientowanych w temacie. Reszta to gamonie którzy postępują i popierają propagandę Kartelu bankowo politycznego. Są @ebilami w rękach banksterów i jeszcze sobie to chwalą. Kompletnie nie ogarniają światowej rzeczywistości ekonomicznej w jakiej nam wszystkim przyszło żyć. Wcale nie należy się dziwić że w Polsce mamy to co mamy i zagranica ciągle nas w rogi wali zaśmiewając się po uszy. Niestety gamoni i trolli mamy dostatek. Żałosne. Dziwię się że jeszcze na ciebie nie naskoczyli odsyłając do lekarzy specjalistów, ponieważ według nich to w papierowych walorach jest siła a szczytem kariery i zadowolenia jest stanie w Biedronce na baczność przez dwanaście godzin na baczność i uśmiechanie się do zachodniego okupanta ekonomicznego że dał prace. Niestety za okupacji ZSRR też mieliśmy podobny problem. Oni i ich następcy po prostu przełączyli się ze wschodu na zachód. Jedyna obecnie różnica to to że za takie wpisy już byśmy mieli panów ze smutnymi minami z wizytą w naszym mieszkaniu, co nie znaczy że obecnie ich potomkowie nas pilnie nie obserwują, z racji „siania fermentu społecznego”
Tak to wóz z orkiestrą Kartelu bankowo politycznego zapakowany gamonio-trollam jedzie przez miasto i gra. Bum Bum Bum orkiestra gra kartel się cieszy troll dla niego gra.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Coroner

Książkowy przykład w tym linku myślenia naszych trolli, cieszą się że mogą jechać na zachód do pracy, a nie do Rosji i dlatego chwalą. Obecny światowy Kartel bankowo polityczny, a już USA to widza jako potęgę. Faktycznie prawdą jest tak jak Sikorski powiedziało o tej lasce.
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/die- welt-komiks-ostrzega-polakow-przed-niewolnicza-praca-za-granica/d4qrfc

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Mruczek

Ale wy jesteście głupi... http://www.almoc.pl/img.php?id=3069

! Odpowiedz
2 1 ~Haha

Coroner to elka99 na onet.pl - możecie sprawdzić gdyż ten ruski pucybut wkleja te same teksty spamujac i bankier.pl i onet.pl.

! Odpowiedz
2 0 ~Haha

Widzę większość tych samych wiadomości i co ciekawe takich samych odpowiedzi na onet I bankier. Coroner to tylko oplacany pucybut lol

! Odpowiedz
3 3 ~aaa

co to za wypociny ,niech ktos mądry powie coś ciekawego ,co sie będzie działo ze złotem
,ale bez dodatkowych mądrości
Ostatnio jak dolar był po 2,7 i poczytałem że bedzie po 2 to nie kupowałem a teraz jest po 3,6
gdzie sa ci mądrzy ?

! Odpowiedz
0 4 ~qw

ty jesteś tak głupi że sam nie myślisz tylko musisz robić to co ktoś napisze?

! Odpowiedz
0 7 ~Micha

Złoto jest drogie a ze Chiny maja go dużo i okazało sie ze dużo więcej niż myślano to tanieje bo wszystko z chińskie jest tanie. To chyba logiczne

! Odpowiedz
0 1 ~elka909

Trudno się nie zgodzić, takie złote badziewie. Brawo trafne spostrzeżenie no i ta oszałamiająca ilość.

! Odpowiedz
1 4 ~dew

a c w tym dziwnego 10 lat temu było ponzięj 400 ud

! Odpowiedz
2 1 ~Coroner

Trawiłeś pod zły adres. Gold_for_dummy.com to inna strona.

! Odpowiedz
2 9 ~Coroner

Obecne interwencje na rynku metali szlachetnych są wprowadzane tylko w jedynym celu: Wspierania i obrony przed upadkiem”zaufania” do ”Fiat Money” I jest to w najczystszym wydaniu totalitaryzmem bankowo politycznym. Który jak za każdym razem czego uczymy się z historii zakończy się fiaskiem walut papierowych, poprzedzonych galopującą inflacją. Obecny system trwa od 1971. Roku. W tym momencie jesteśmy światkami ostatecznej rozgrywki. PS. Czekam na wpisy trolli którzy będą przekonywać że jestem w błędzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~plutarch

ty śpisz kiedyś w ogóle, czy jest was kilku?

! Odpowiedz
0 6 ~Coroner odpowiada ~plutarch

Jest nas cała grupa Putin nam płaci hehehe. A tak na poważnie. Zaczęła się kolejna interwencja na metalach. możemy się cieszyć, szybciej guz pęknie tym szybciej powrócimy do normalnego świata ekonomi.

! Odpowiedz
1 3 ~plutarch odpowiada ~Coroner

ty dziwne teksty zapodajesz czasami, powiedz, jakie portale czytasz? może jeszcze nie wszystko stracone.

! Odpowiedz
0 1 ~Coroner odpowiada ~plutarch

CNBC.com CNN.com abcnews.com Fox.com onet.pl . Myślisz że da się coś z tym jeszcze zrobić może nie wszystko stacone?.

! Odpowiedz
1 0 ~plutarch odpowiada ~Coroner

a czemu wyprodukowałeś tu kilkadziesiąt postów? takie hobby?

! Odpowiedz
0 1 ~Coroner odpowiada ~plutarch

Staram się odpowiedzieć między innymi takiemu jak ~Micha.u góry. A może to wszystko przez te portale co wymieniłem. Myślisz że można coś zrobić z tymi portalami? I jak zareagować na wpis ~Micha dać łapka w górą łapka w dół czy zrobić znak krzyża świętego i pominąć?

! Odpowiedz
0 4 ~ogarniam_to

Nie pisz o tym czekaniu na trolli, bo to niepoważne. Gamoni tutaj dostatek, zawsze Cię znajdą i mimo że nie rozumieją, co do nich piszesz, to nie przeszkodzi im to w skomentowaniu. Jak mawia JKM - głupich jest zawsze więcej, więc im nie poradzisz.
Ja też od dawna wszystkie nadwyżki zamieniam na złoto, ale niespecjalnie przejmuję się tym, że inni tego nie robią. Bo gdyby robili, to przecież nie moglibyśmy tak tanio się dzisiaj obkupić :-)
Ci głupcy, do których piszesz, nie rozumieją nawet co to jest pieniądz fiducjarny, a Ty im tłumaczysz dlaczego banksterka zbija ceny metali, sama skupując ile tylko się da, ale w taki sposób, żeby nie wywołać paniki.
Nie bez powodu Rotshildowie przenieśli się z giełdą metali z Londynu do HongKongu - Europa ma być areną 3WW, którą USA muszą pilnie wywołać, żeby nie musieli ogłosić się bankrutem i stracić hegemonię. Ale przecież lemingi wolą popatrzeć jak celebryty skaczą do wody, albo gotują na ekranie, zamiast interesować się gospodarką, finansami, światem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~Cezary-Baryka

paliwo po 5,5 na stacjach to OSZUSTWO czy gieldowa cena ?

wspolparaca instytucji panstwowo rzadowych ze zorganizowana przestepczoscia pod postacia dwoch panstwowych spolek paliwowych notowanych na GPW ?

zmowa cenowa czy realia rynowe ?

przygotowanie sie PO do utraty wladzy ?

! Odpowiedz
0 5 ~endi

od 2011 r złoto systematycznie spada po to by w ślad za nim taniała ropa , moim zdaniem tu chodzi bardziej o cios w Rosję

! Odpowiedz
1 12 ~Coroner

Jedna z moich teorii skłania się do tego że ktoś z Azji chce sprowokować zainteresowanie tanim złotem fizycznym i dlatego rzucono na rynek papierowe aby spadająca cena wywołała gorączkę zakupów na runku fizycznym jednocześnie odsłaniając jego brak, i co się z tym wiąże gwałtowne wzrosty cenowe. Ponieważ mu nie mamy już naturalnych rynków, to są wszystko interwencje. Pewne jest że w obecnej chwili w interesie USA jest ważne przyciąganie inwestorów do USA i silny dolar wywołany przez zbijanie cen metali. Reszta świata przygląda się tej szali czy przesunie się w stronę metalu czy papieru. Ta sytuacja przypomina wręcz samobójczą bramkę. Ponieważ nie zależnie od wyniku USA straci na rzecz Azji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~Dżejms

Kiedyś na pewno. Ale nie jestem pewien czy już. Cyba nadal mają górę dolarów. Oficjalnie zaportują 1600 ton czyli 52 mln uncji. Nawet gdyby mieli 5X więcej to byłoby po 1/3 uncj na obywatela. Nawet jeśli w prywatnych rękach mają drugie tyle to nadal niema nawet uncji na głowę. Mało. Nawet przy znacznej aprecjacji to mało. Chyba że wystrzeli na poziomy o których nam się nie śniło.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Coroner odpowiada ~Dżejms

"Chyba że wystrzeli na poziomy o których nam się nie śniło" Tak cały świat w napięciu czeka na rozwój sytuacji, bo to co obecnie mamy to nawet nie wstęp.

! Odpowiedz
0 0 ~Dżejms odpowiada ~Dżejms

Rozumiem że może się nie podobać ale było by miło poznać dlaczego? W końcu nie zjadłem wszystkich rozumów to może się czegoś ciekawego dowiem.

! Odpowiedz
1 11 ~Chris

Żadna panika, ktoś chce nakupić tanio złota i celowo manipuluje jego kursem. Panika to się zacznie ale na rynkach akcji tak jak to się stało w Chinach. Wtedy ci co teraz kupują złoto w nieczysty sposób obłowią się podwójnie gdy cena wystrzeli do góry.

! Odpowiedz
3 5 ~Dżejms

Kupuj i w nieczysty sposób dorabiaj się. Tylko co w tym nieczystego że kupujesz taniejące aktywa?

! Odpowiedz
0 5 ~MacGawer odpowiada ~Dżejms

Rynki papierowych surowców sa zmanipulowane do cna. O ile w przypadku zlota można jeszcze prowadzić dyskusje o jego rzeczywistej (cokolwiek to nie znaczy) wartości, to identyczne cuda sa na uranie. Z powodu budowy przez Chiny ok. 100 elektrowni jądrowych za kilka lat zapotrzebowanie na ten metal podwoi się. Każda bez wyjątku analiza produkcja/zuzycie wyraźnie wskazuje, że najpóźniej w połowie przyszłej dekady zapasy uranu zostaną zużyte. W 2014r bieżące wydobycie zaspokajało tylko 85% zużycia, chociaż w 2013r było to ponad 90%. Ale wykres ceny tego surowca dziwnie przypomina ten od zlota z niewielkim czasowym pzresunięciem:

http://www.early-retirement-investor.com/images/spot-uranium-prices-graph.jpg

Widze tylko jedno wytłumaczenie - cena pójdzie do góry tylko wtedy gdy zabraknie go fizycznie. Tzn ci co trzymają zapasy powiedzą, że ich nie sprzedadzą bo potrzebują do swoich atomówek. W świecie gdzie ceny są wyznaczane przy pomocy AT, a decyzje podejmuje program koputerowy ekscytowanie się cenami z jednego dnia, a nawet z miesiąca nie ma większego sensu. Ważne jest tylko jedno: czy po cenie wyznaczonej przez automaty na uslugach spekulantow da się kupic FIZYCZNY surowiec. Złoto na razie się da, więc nawet ekstremalnie niska cena jest "rynkowa". Z naciskiem na "na razie" i cudzysłów w slowie rynkowa. Goldbugi uwaga! Wielka wyprzedaż - dwie uncje złota w cenie jednej! Oferta ważna do wyczerpania zapasów :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~takitam800 odpowiada ~MacGawer

A ja widzę drugie rozwiązanie. Cena pójdzie w dół jak posiadacze fizycznego złota będą je chcieli sprzedać. Dzisiaj banki kupują a jutro zaczną wywalać i co?

! Odpowiedz
1 2 ~tomaszekk

ciekawe czy UK jest w stanie rozliczyć się ze zdeponowanego u nich złota

! Odpowiedz
1 3 ~Dżejms

Na kartce - zawsze!

! Odpowiedz
5 11 ~Coroner

Obecny trend pewnej grupy z gatunku „łacina” Banksterus_złodziejus.
Kim wy jesteście: Bankierami
Czego chcecie: Waszych pieniędzy i złota
Z jakiego powodu?: Bo się nam należą.

! Odpowiedz
0 0 ~plutarch

lecz nogę

! Odpowiedz
2 7 ~Dusigrosz

Szykuja sie na zrabowanie resztek lokat w Grecji. Banksterzy obnizaja wartosc zlota, zeby przypadkiem ktos nie pomyslal ze zloto to bezpieczna przystan. Za kilka dni bail in w Grecji.

! Odpowiedz
6 7 ~Anioł

Do zbyt podnieconych całą sytuacją: przeceniono kontrakty (papierowe) na złoto, z nie metal fizyczny. Ten stale trzyma cenę i jest go coraz mniej na rynku. Złoto to ochrona kapitału, a nie krótkoterminowa spekulacja. Złoto jeszcze nigdy nie straciło w długim terminie!!!!

! Odpowiedz
1 12 ~amber_gold

co racja to racja!

! Odpowiedz
2 6 ~Haha odpowiada ~amber_gold

Wystarczy tylko sprawdzić ile stracili "fahofcy" w latach 1980-2008 na złocie ... Super inwestycja

! Odpowiedz
2 7 ~Coroner odpowiada ~Haha

W napadzie szału zapominasz ile wtenczas był wart dolar i co można było za niego kupić, jak również wstydliwie przemilczasz cykliczne upadki giełdowe że o 1929 nie wspomnę. Hahaha. Tak to wasz wóz z orkiestra banksterów jedzie przez miasto i gra. Bum Bum Bum orkiestra gra bankier się cieszy trochę grosza głupim tymczasowo da.

! Odpowiedz
1 4 ~Haha odpowiada ~Coroner

A to może napisz ile wtedy kosztowała uncja złota "inflation adjusted" kopiejko lol

! Odpowiedz
2 1 ~Haha odpowiada ~Haha

Bum bum bum orkiestra gra złoto to dla głupich zabawa ... Lol

! Odpowiedz
1 1 ~Coroner odpowiada ~Haha

To ty masz bul @upy z cenami i ściszasz co tam masz. Szamoczesz się jak małpa w ukropie. Ja nie podjąłem tego tematu, dla mnie to obojętne. Mam tylko „good time” a z powodu mojego doświadczenia podpowiadam gdzie czai się zakłamanie i oszustwo w mijej opinii. Ponieważ ludzie zabiegani codziennością nie zawsze podejmują dobre decyzje dzięki takim jak ty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~Haha odpowiada ~Coroner

Coroner/respondent/jasnowidz I co tam jeszcze. Osoba która zmienia niki i sam sobie odpowiada naprawdę udowadnia że jest bardzo yntelygentna. Lol

Spadaj ust ruska kopiejko do swojej rusjii lol

! Odpowiedz
1 2 ~Coroner odpowiada ~Haha

Ty na tą zieloną łapkę to klikasz przed czy po wysłaniu posta?

! Odpowiedz
1 2 ~Haha odpowiada ~Coroner

Akurat mnie zielone czy czerwone łapki nie interesuja i już ci o tym pisałem w przeszłości... ale jak do ciebie to niedochodzi to już nic nie poradzę lol

! Odpowiedz
1 2 ~Coroner odpowiada ~Haha

„Fatalnie rozpoczął się tydzień dla akcjonariuszy posiadających papiery spółek notowanych na warszawskiej GPW. WIG” Ten film zaczynają grać w kinie koło ciebie. Bądź gotowy, zajmij dobre miejsce przy oknie na wysokim piętrze, sprawdz czy łatwo się otwiera.

! Odpowiedz
2 2 ~Haha odpowiada ~Coroner

Właśnie udowadniasz jakim jesteś idio@a. Wiesz co to krótka sprzedaż? Wiesz co to inverse etf? Właśnie myślę o otworzeniu pozycji w SQQQ gdyż Nasdaq jest rekordowo wysoko. Ale taka pusta pała jak ty tylko myśli że pieniadze robi się w jedna stronę. No ale rynek potrzebuje takich ziomków jak ty yntelygencie jeden lol

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~Coroner odpowiada ~Haha

Za to dużo wiem, z historii o lotach powietrznych z wysokich pięter ekspertów od giełd. Pospiesz się bo będzie tłoczno prz oknie, a tak nawiasem to nie czytałem nigdy o lotnikach co posiadali metale! Hehehe. Tu cię przygrilowałem. Jeszcze raz. Hehehe. Ty nawet jak coś masz na plusie w tych twoich numerkach to nigdy powtarzam nigdy z tego nie skorzystasz. Widziałeś wczoraj raptowny spadek w Azji cen złota? Pamiętasz ostatnie wyłączenie kasyna na wall street to były takie próby. Widzisz co się dzieje z Chińskimi giełdami? Są otwarte a kasiory nie wyjmiesz. Banksterzy nie będą tym razem dzielić się z frajerami twojego pokroju, nie po to pozwalają wam dymać tę banię. Ale tego to wy nigdy nie ogarniecie. Moja rada dla ciebie. Sprzedaj wszystko, kup metale włóż do „swojego” sejfu i śpi spokojnie. Bo niedługo będziesz brudził fotel przed kompem na brązowo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~Haha odpowiada ~Coroner

Ha ha jak coś czytasz to czytaj ze zrozumieniem lol. Wiesz co to krótka sprzedaż - nie wiesz lol.

Nie masz pojęcia o inwestowaniu - kupiłeś blachę i wszystkim chcesz udowodnić jako to super deal był... Blacha spadła z powyżej 1,900 usd za uncję do 1,100. Gdzie byłeś patałachu jak złoto było po 300 usd za uncję?

A tak na marginesie - ja nie biorę porad o inwestowaniu od takich przygłupów jak ty lol

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~Coroner odpowiada ~Haha

„Wiesz co to krótka sprzedaż” Hahaha . Załóżmy że ja nie wiem ale „eksperci” w Chinach wiedzą a ten filmik już wiozą do kina koło ciebie. Przyjemnych lotów. Pokazy lotnicze wkrótce. Będziecie lepsi od U.S. Air Force Thunderbirds Pod budynkami już zaczynają gromadzić się widzowie z lornetkami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~Haha odpowiada ~Coroner

No i jak ty chcesz tutaj dyskutować? Wracaj pod pudkę z pifkiem i bełkotaj do "swoich" yntelygentow lol

! Odpowiedz
2 2 ~bolomanolo odpowiada ~Haha

a ile zyskali ci co kupili po 200 $ w 1992 teraz 600 % zysku w ciągu 20 lat średnio 30 % rocznie
gdzie banksterzy dają taki procent na depozytach?

! Odpowiedz
0 2 ~Haha odpowiada ~bolomanolo

$200 inflation adjusted?

! Odpowiedz
1 1 ~Haha odpowiada ~bolomanolo

W 1992 złoto było średnio po $344 za uncję co daje około $581 adjusted for inflation. Czyli około 100% ... Myślisz że to wiele od 1992? Bo ja nie.

! Odpowiedz
0 1 ~Haha odpowiada ~Haha

No ale ty masz swoja matematykę a ja mam swoja.... Tobie wyszło 600% (co tak naprawdę nie jest dobrze obliczone) a mi tylko około 100% zysk od 1992 roku.... Super lol

! Odpowiedz
1 0 ~Chinczyk

Kupie kopalnie Barricka za 1 $

! Odpowiedz
0 5 ~Coroner

Ogólnie to świat finansowy, bez względy czy są za czy przeciwko złotu, mówią że ktoś „sprawdza wodę” Jedno jest pewne że to jest okazja do zakupu, zanim kopalnie zawieszą kłódki na bramach.

! Odpowiedz
5 1 ~Haha

Nocne mary blisko lol

! Odpowiedz
5 1 ~Haha odpowiada ~Haha

Poczekaj jak chińczycy się zorientuja że zostali wydymani na złocie tak jak ty - dno odpadnie:) dopiero się panika zacznie

! Odpowiedz
1 5 ~Coroner odpowiada ~Haha

To idź do lekarza, tutaj porady nie otrzymasz to nie forum medyczne.

! Odpowiedz
1 1 ~Haha odpowiada ~Coroner

-27usd teraz ouch musi boleć...

! Odpowiedz
5 1 pablo1313

Złoto będzie jeszcze niżej; myślę że nawet poniżej 800 $.
Bankierzy muszą dużo zarobić.

! Odpowiedz
1 9 ~Coroner

Zapomniałeś dodać że na papierze złotem wybitym. Ale fakt zarabiają. Ponieważ przestępczy proceder usankcjonowali prawnie jako legalny.

! Odpowiedz
0 4 ~Coroner

Czyżbym się mylił? Widzę oczami wyobraźni jak właściciele kopalni metali zamykają bramy z tabliczką zamknięte do odwołania.

! Odpowiedz
0 4 ~111

zawsze banki "centralne" z UE i USA atakują jak jest nisko ... to trudno zrozumieć, sprzedają aby zbić kurs, ale nie przetraszą ciułaczy i dobrze, że chociaż BRICSy skupują

! Odpowiedz
12 4 ~Haha

Czy ktoś może mi napisać co do tej pory kupił za złoto i w jakim sklepie? Każdy pisze że złoto to pieniadz...

! Odpowiedz
0 9 ~Hehe

A po co ma ktoś płacić złotem jesli wszędzie przyjmują bilety NBP? W obiegu gorszy pieniądz wypiera lepszy kolego. Płaci się nim w ostateczności.

! Odpowiedz
11 11 ~prosta_sprawa

No ja dzisiaj rano byłem w piekarni kupić 3 kajzerki i płaciłem za nie złotem. Normalnie wchodzisz do sklepu jak zwykle, ładujesz bułki do torby, i idziesz do kasy a tam później ci mówią ile złota trzeba. Piekarz krzyknął mi przy kasie 7,757 miligrama, więc wkręciłem kilogramową sztabę w imadło i odpiłowałem trochę pilnikiem, później wrzuciłem wióry na wagę laboratoryjną (bez której się nigdzie nie ruszam) odważyłem ile chciał i mu dałem, a to co zostało przesypałem do swojego tygielka, odpaliłem przenośny palnik gazowy, stopiłem w jedną całość i nadlałem na swoją sztabę, on zresztą też stopił swoje wióry w swoim tygielku, wylał na szalkę swojej stacjonarnej wagi laboratoryjnej którą ma przy kasie i zważył czy dobrze mu dałem, a później to już z górki... Wrzucił to złoto do sekwencyjnego spektrometru plazmowo - emisyjnego który miał przy kasie i już po kilkunastu minutach miał wynik ile złota jest w moim złocie. Także ogólnie prosta sprawa, jedynie trzeba pamiętać o okularach żeby ci wiór nie wpadł w oko przy piłowaniu i żeby się siatkówka nie odkleiła jak patrzysz na płomień, no i fajnie mieć jakieś lekkie butle na gazy techniczne bo ja mam takie że mnie reduktory trochę cisną w plecy jak je niosę, no i najlepiej mieć spektrometr i wagę z zasilaniem bateryjnym, bo czasami sprzedawca nie pozwala żebyś się dopinał do jego sieci... poza tym spoko, także polecam płacenie złotem!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 ~Haha odpowiada ~prosta_sprawa

Ha ha dobre

! Odpowiedz
0 6 ~Coroner odpowiada ~prosta_sprawa

Dziękuj kartelowi że masz prace i żyjesz bo wkrótce kartel powyłącza takim niepokornym ich elektroniczne portfele i będziesz skamlał przed sklepem pełnych wiktuałów. Tak to wasz wóz z orkiestra banksterów jedzie przez miasto i gra. Bum Bum Bum orkiestra gra bankier się cieszy głupim trochę grosza da.

! Odpowiedz
3 1 ~Haha odpowiada ~Coroner

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 ~Coroner odpowiada ~Haha

W napadzie szału że kryzys w twojej kieszeni bliziuteńko jak przez sień, nawet nie widzisz do kogo odpowiadam, i wpieprzasz się pomiędzy wódkę a zakąskę

! Odpowiedz
4 2 ~Haha odpowiada ~Coroner

To nie tak.... Jak napisałem wyżej mam ciebie daleko w d@pie ruska kopiejko - spammer i tyle lol

! Odpowiedz
0 6 ~Daniel

za złoto kupuje się sklepy raczej..

! Odpowiedz
0 1 ~Dżejms odpowiada ~Hehe

Chwilkę - przeczytaj co napisałeś. Czyli jednak jest ostatnią ostoją - taki sens Twojej wypowiedzi. To ineresujące bo czytając co piszesz to złoto jest be i bezwartościowe. Może się na coś zdecydujesz?

! Odpowiedz
0 0 ~MacGawer odpowiada ~Dżejms

Ze złota drwi HaHa, HeHe zadrwił z niego. I ma 100% racji, a potwierdzi to kazdy PRL-owski posiadacz dolarów. Ba, nawet ich "podróbka" w postaci bonow PKO nie była uzywana do zakupu wódy u babci, bo do tego celu rownie dobrze nadawały się "bilety Narodowego Banku Polskiego"

! Odpowiedz
0 0 ~Haha odpowiada ~MacGawer

A co ty za PRL kupowałeś za złoto? Nowe plomby chyba lol

! Odpowiedz
0 0 ~MacGawer odpowiada ~Haha

Od razu widać, żeś dzieciak i nie pamiętasz tamtych czasow. Za PRL kupowano sporo złota w postaci ruskich obrączek - te przemycane zloto było bardzo dobrą metodą zachwania wartości. Po drugie pisałem o dobrym i złym pieniądzu. Każdy tzw "spekulant" przyjmował dolary i złote, a w glowie miał kalkulator walutowy z aktualnym kursem (oczywiście "czarnorynkowym"). Jednak nikt nie wydawał zielonych na coś, co mógł mieć za złote.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 14 ~trader

złoto jest przewartościowane, rośnie dolar to złoto musi spadać innej opcji nie ma, najbliższe kilka(naście) lat to będzie okres umocnienia dolara i wzrostu stóp dla obligacji dolarowych a tych faktów jescze cena złota nie uwzglednia - tak więc szykują się spadki, w tym roku złoto może spaść poniżej 1000$/oz

! Odpowiedz
1 2 ~Coroner

„ rośnie dolar to złoto musi spadać innej opcji nie ma” Hahaha. Pełna zgoda. Drukarnie już nie mają miejsca gdzie go magazynować takie wysokie palety im urosły. Tak to wasz wóz trolli z orkiestra banksterów jedzie przez miasto i gra. Bum Bum Bum orkiestra gra bankier się cieszy trochę grosza da.

! Odpowiedz
0 0 ~arkageddon

"Co ma wisieć, nie utonie".

! Odpowiedz
12 29 ~Coroner

A ja jak zwykle swoje: Nie jest tajemnicą że pieniądz podparty parytetem złota jest jak zdrowa krew w obiegu człowieka. Od 1971 roku mamy na świecie system zainfekowany finansową ”Ebolą”. Cały system świata jest śmiertelnie chory. Banksterzy- właściciele prywatnych banków oplotły gospodarkę finansową świata swymi mackami ośmiornicy, wysysając z niego zdrową krew (przejęcia) a wpompowując zainfekowaną (Dług i fałszowanie waluty przez dodruk) Tym sposobem przejęli najważniejsze gałęzie przemysłu i zniewolili ludzi. Kraj który nie posiada własnych państwowych banków (należących i zarządzanych przez ich mieszkańców) jest krajem niewolników a kajdanami ich jest dług.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 4 ~bioloq

Zdrowa krew? Obieg człowieka? Zainfekowany ebolą? Śmiertelnie chory? Macki ośmiornicy? Zainfekowana krew? ...nie pomyliłeś portali Coroner?

! Odpowiedz
0 1 ~Coroner odpowiada ~bioloq

„.nie pomyliłeś portali Coroner” Jestem pewien że nie ale ty z pewnością, CNN.com już zauważył twój brak.

! Odpowiedz
1 25 ~walsie

Za parę dni okaże się, że zarobiły Morgany i Goldmany. Jak przy skoku franka na 5zł.

! Odpowiedz
0 2 ~bang

ale przez te pare dni samemu też można kupić "w promocji"

! Odpowiedz
5 17 ~Coroner

Kartel bankowo polityczny, doskonale zna psychologię ulicy. Przed czekającymi świat nieciekawymi wydarzeniami ekonomicznymi przeprowadza ostateczne manewry na metalach, chce załadować jak najwięcej „Januszy” w papier a sam o ile to możliwe w fizyczne metale się pakuje. Wie że nikt fizyka nie sprzedaje ale panika jest i „Janusze” świata ciągną do papieru jak ćmy do światła. „Janusze” obecnie liczą jacy to „bogaci w papier” ale kartel wie że oni są z punktu psychologicznego za słabi aby pozamykać kontrakty, kupić za nie metal (taka powinna być logiczna ich decyzja) i wsadzić do swoich sejfów no bo w nic innego obecnie ładować kasy tak naprawdę nie warto. Hahaha. Niestety dla nich mam złą wiadomość, jak świat światem zawsze przyrzeczenia na papieże ostatecznie dochodziły do zera. Natomiast „metal luby” Mają obecnie kwaśny moment w tej nierównej grze, moje współczucie, ale jeszcze chwile poczekajcie a słoneczko zaświeci na waszą ulice ze zdwojoną siłą. Metale jak historia świata uczy, nigdy nie doszły do zera, a w najgorszym razie za uncje srebra zawsze chlebek się kupi. Pozdrawiam obie drużyny i nie przestaje im kibicować, zapowiada się fantastyczna rozgrywka końcowa, pomimo że w obecnej chwili sędziowie głowni oszukuję ze wskazaniem na drożynę „Januszy”. Jestem pewien jednak że drużyna „metal lubów” Wspaniałym finiszem odniesie nad nimi wielopunktowe zwycięstwo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~rtty

A co to wszystko ma do żeczy? Zastanawisłeś się? Masz pracë czy inne źródło dochodu to żyjesz, nie masz to masz problem, i to bez względu na to czy rządził będzi papier czy metal, chyba ze jesteś jednym z tych którzy mają tyle papieru czy metalu że starczy do końca życia, ale takich jest mniej niż 1%, a jak wygra metal to i tak ulica niwiele straci bo niwiele ma,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~Coroner odpowiada ~rtty

Twój przekaz sprowadza się do: Dziękuj kartelowi że masz prace i żyjesz bo wkrótce kartel powyłącza takim niepokornym ich elektroniczne portfele i będziesz skamlał przed sklepem pełnych wiktuałów. Tak to wasz wóz z orkiestra banksterów jedzie przez miasto i gra. Bum Bum Bum orkiestra gra bankier się cieszy głupim trochę grosza da.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 9 ~Bank

"Pomimo zmasowanego dodruku pieniądza przez największe banki centralne inflacja obserwowana na poziomie wskaźników CPI pozostaje bliska zeru."

To może oznaczać ukrytą deflację, której nie da się przebić nawet dodrukiem pieniądza. Ostatnia deflacja w USA miała miejsce w latach 20-tych ubiegłego wieku i zakończyła się Wielkim Kryzysem (największym w XX wieku).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 1 ~Budfox

Deflacja? Dlaczego tak jest?
Odpowiedz jest banalnie prosta..... NADPRODUKCJA JAKIEJ JESZCZE NGDY SWIAT NIE WIDZIAL.... w koncu jest nas ponad 7 mld

! Odpowiedz
0 9 ~bolomanolo odpowiada ~Budfox

skąd takie gamonie jak ty się biorą?jaka nadprodukcja? tylko 1-3% tzw."pieniądza" ma pokrycie w jakimkolwiek towarze czy usługach tzw."pieniądze" mają jeszcze wartość jedynie dlatego że na świecie są mld głupów co wierzą że mając kolorowy śmieć (obecny pieniądz) moga za to wszystko kupić ale to wszystko do czasu i to krótkiego bo machina bankructw i upadku całych państw jest juz w ruchu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 ~Budfox odpowiada ~bolomanolo

Nadprodukcja dóbr i usług ''matole''

Europa jest przegrzana podobnie jak Azja...o USA juz nie wspomnę

Zobacz na zalegajace auta....zapasy w fabrykach..... Czytaj ze zrozumieniem i wyciagaj wnioski

! Odpowiedz
0 3 ~Budfox odpowiada ~bolomanolo

Generalnie system jest zjeb...ny jak ogier po Wielkiej Pardubickiej :D

! Odpowiedz
5 1 ~realista odpowiada ~bolomanolo

Złoto to też tylko bezwartościowy metal w którego wartość wierzy mld głupców.

! Odpowiedz
0 0 ~Coroner odpowiada ~realista

Tak to wasz wóz trolli z orkiestra banksterów jedzie przez miasto i gra. Bum Bum Bum orkiestra gra bankier się cieszy trochę grosza głupim da.

! Odpowiedz
0 1 ~bolomanolo odpowiada ~Budfox

Europa jest przegrzana ha,ha,ha przegrzana czym? niespłacalnym długiem? setkami mln bezrobotnych?(to dlatego te auta zalegają) czy wymieraniem całych krajów?(to też dlatego auta zalegają bo kto to ma kupić niedługo 1 samochód wyprodukuja i też będzie zalegać) UE i USA to dwa jeszcze ruszające sie trupy
USA to Grecja razy 1000

! Odpowiedz
0 0 ~Budfox odpowiada ~bolomanolo

Toć o tym samym pisze tylko w skrócie :D

! Odpowiedz
0 1 ~Metalowiec odpowiada ~realista

Chętnie przyjmę od Ciebie Realisto każdą ilość tego bezwartościowego metalu.

! Odpowiedz
0 28 ~hty

Ile jest wart papier potwierdzający własność do obligacji, udziałów firmach, nieruchomości w momencie skrajnych zawirowań politycznych i gospodarczych? Jak łatwo jest rządom kłaść rękę na każdą własność o której wiedzą? Jak łatwo jest blokować dostęp do własności i transakcje zbycia/zakupu?

Buffett na te pytania zdaje się nie szuka odpowiedzi, natomiast Kowalski powinien. Zwłaszcza Kowalski w Polsce, gdzie już wielokrotnie był pozbawiany majątku i wręcz własności.
Złoto kupione anonimowo to nie tylko zabezpieczenie wartości portfela, to przede wszystkim polisa ubezpieczeniowa tym ważniejsza im bardziej niestabilne są czasy. Jeśli w Europie konfiskowane są depozyty, zamykane banki przed klientami, jeśli banki centralne na całym świecie drukują coraz szybciej gdyż nie maja innego wyjścia, a do władzy dochodzą skrajności to ZNAK że złoto powinno zajmować co najmniej 30% naszego portfela. Im taniej zostanie pozyskane tym lepiej uchroni portfel w razie zawirowań.

Złoto traci na znaczeniu bo jest przestarzałe? Z umysłów Słowian pomimo ciężkiej tysiącletniej pracy kościoła katolickiego nie da się do dzisiaj wyplenić czegoś tak banalnego jak zabobon. Obecnie władającym podażą papierowego i elektronicznego środka płatniczego nie wróżę powodzenia w dopisywaniu w głowach ludzi wszelkich kultur kreski przekreślającej operator porównania w wyrażeniu logicznym złoto=pieniądz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 ~Budfox

Ktos tu jednak mysli logicznie :)
Pozdro

! Odpowiedz
0 3 ~Tututututu

No niestety nie koniecznie... nie koniecznie... Jest parcie na pieniądz tylko elektroniczny, a gotowanie żaby trwa...Niegodziwości widać coraz więcej i nikt się specjalnie nie oburza .. licząc swoje fiducjary i myśląc jak to on ma bezpiecznie :)... Ludzie nie kumaja jaką niewolą jest fiducjar to i elektronicznego zagrożenia nie dostrzegą... A paru niby dobrze poinformowanych, którzy będą im mieszać można łatwo eksterminować i po kłopocie... Chyba nie doceniasz przeciwnika.... Ale trzeba próbować zabezpieczać się oczywiście , gdyby im się jednak nie udało...no bo jak się uda to wiadomo.... po ptokach :)...Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 ~Budfox

Czytam te wypociny i dochodze do wniosku ze:
Albo jestescie tak głupi ze nie widzicie w czym rzecz.... tuu polecam dobre studia ekonomiczne - dobre a nie ''Uniwersytet Bolka i Lolka'' albo nie macie co robic z czasem wolnym i pier...cie farmazony jak potłuczeni

Przypomnijcie sobie 2006/2007 rok...taniego FRANUSIA 2,15 PLN>>>>DOLARA PO 2,1 PLN..... OJRO po 3,7 PLN i ogarnijcie sie wreszcie

Spekula was DY...A bez gumy a Wy mowicie jeeeeeszcze

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~mgr_inż

Widzę, że sami geniusze ekonomii się tu wypowiadają.
Łatwo ich poznać - wulgarny język, udawanie że się wie więcej niż inni.

! Odpowiedz
0 7 ~norris

Maly popyt na zloto jest spowodowany wysokim kursem dolara. niech podkreca dolca na 5zl to zloto bedzie ponizej 1000usd

! Odpowiedz
4 14 ~hehe

Nie mogę się doczekać kiedy będą kontrakty na pensję minimalną w Polsce. Banksterzy ustawią na 100 zet/miesiąc i będziecie za tyle zapie dalać. Hehe. Bo chyba nie zakładacie, że gość wrzucił w rynek faktycznie 76 ton złota.

! Odpowiedz
1 2 ~fereferefere

Gdyby ktoś wrzucil 76 ton fizycznego zlota na rynek to cena by się nie zmienila bo q tej samej chwili byłoby kupione :)..

! Odpowiedz
0 4 ~Balsam

pros\e znawców o poradę czy w razie j@niecia światowych finansów lepiej miec wagon papieru toaletowego czy wagon a papieru zadrukowanego w dolarach

! Odpowiedz
0 4 ~rtty

lepiej mieć dolce, ponoć się lepiej nimi tyłek podciera :)), no i jaka frajda będze że sobie można zielonymi.....

! Odpowiedz
0 2 ~rtty

No i w kibelku poczujesz się jak prawdziwy, bezcenne...

! Odpowiedz
0 1 ~rtty odpowiada ~rtty

Prawdziwy bankster

! Odpowiedz
34 8 ~s6

Ten metal jest niewiele warty. Dodatkowo przybywa go 2000 ton rocznie z wydobycia i odzysku złomu, więc za kilka lat rynek będzie zawalony żółtą blachą. Gdyby banki centralne nie kupowały niepotrzebnie tego szajsu, cena byłaby zerowa.

! Odpowiedz
10 10 ~plutarch

zerowa, to przesada. gold zawsze będzie w cenie, ale nie zaklinałbym rzeczywistości, że dojdzie do powrotu do walut opartych o kruszec zdeponowany w skarbcu.

! Odpowiedz
1 12 ~anonim

Pomijając właściwości złota które coraz chętniej są wykorzystywane nie tyle przez jubilerów co przez naukowców na potrzeby nowoczesnych technologi, złoto zawsze będzie miało wartość. 7 miliardów ludzi na świecie nie przekonasz że to nic nie warta blacha, a tak długo jak będą w nim widzieli walutę tak długo złoto będzie coś warte. Cena złota może ulec obniżeniu, gdyż zostało moim zdaniem przeszacowane co nie znaczy że stanie się nic nie warte.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~takitam800 odpowiada ~anonim

"Coś warte", no to jak makulatura. Też coś warta.

! Odpowiedz
0 2 ~xxx odpowiada ~anonim

Proponuję "znawcy" aby kupił jakąkolwiek kartę do komputera PC. Choćby najtańszą. Odnalazł na niej tzw. złącze krawędziowe - nic trudnego i odpowiedział sobie na pytanie dlaczego jest takie ładne, żółte... A to tylko jedno zastosowanie w przemyśle - jest jeszcze optyka, aparatura chemiczna i inne.

! Odpowiedz
5 0 ~takitam800 odpowiada ~xxx

Typowe gadanie barana. No może mieć i milion zastosowań ale co z tego jak w przemyśle zużywa się 10%? I na dodatek te twoje pozłacane styki to nanocząstki złota które z powodzeniem się syntetyzuje. 40% złota idzie do jubilerów a 50% do banksterów. Jak się banksterom odechce kupować i jak się wszyscy w złote naszyjniki obkupią to komu to złoto?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~buc odpowiada ~anonim

No przestań .. większość ludzi wcale nie widzi w złocie pieniądza już właśnie ..i o to chodziło... Bo wtedy władza może być absolutna jeśli się wmówi ludziom , że to fiducjarne gówno jest cos warte, a nieliczni wybrańcy mogą go sobie w świetle arbitralnie narzuconego "niby-prawa tworzyć z powietrza.... Tu chodzi o kontrole i władzę... Złoto w tym przeszkadza... Pieniadz oparty o złoto z godnym prawem własności to świat równych szans... każde inne rozwiązanie to świat partykularny... w końcu prowadzący do kompletnego zniewolenia...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~MacGawer odpowiada ~takitam800

" I na dodatek te twoje pozłacane styki to nanocząstki złota które z powodzeniem się syntetyzuje." - jedno zdanie i dwie bzdury.

! Odpowiedz
3 39 ~Trzezwy

Nie jestem znawca ale aktualny dodruk kasy nie trafia na realny rynek, wszystko kreci sie w sektorze finansowy ( banki/gielda/dlug) skoro za te pieniadze nie kupuje sie marchewki to jak ta marchewka ma drozec i wywolac inflacje? Na rynku realnym kasy nie przybywa, wrecz przeciwnie, kasy ubywa bo kredyty brane na potege przez ostatnie dziesiecioecia trzeba splacac.

Zloto jest dolowane zeby leszcz kupil akcje i zasponsorowal "finansistow"
Chociaz pewnie sie myle, jak zwykle

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 5 ~plutarch

masz rację, nie jesteś znawcą

! Odpowiedz
3 12 ~genio12

Nie mylisz się . Trafiłeś w punkt. Jednak nikt z finansjery nie powie tego otwartym tekstem, bo to nie w ich interesie.

! Odpowiedz
1 5 ~FinFin odpowiada ~plutarch

Powiedzmy, że ani Ty ani on nie mają do końca racji.Rację ma ten kto drukuje kasę bo to on rozdaje karty.

Dla bankierów koszmarem jest waluta, której nie da się wydrukować, czyli wygenerować z powietrza, bo stosowanie takiej waluty oznacza koniec systemu rezerwy cząstkowej. Ponieważ bankierzy idą ręka w rękę z rządami, więc w ostatecznym efekcie metale prędzej zostaną zakazane (jak to miało już wielokrotnie miejsce w historii świata), niż staną się realną walutą.

Poza tym pieniądz inny niż papierowy jest nieprzydatny dla przedsiębiorstw a jedynie dla zwykłych ludzi, którzy muszą za te bilety płatnicze kupić chleb.

Witajcie w świecie Orwella, pioneczki :D

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~plutarch odpowiada ~FinFin

w świecie Orwella przybywasz chyba już od dość dawna

! Odpowiedz
0 0 ~Rado

https://www.intellihub.com/qsb-suspends-sale-of-silver-demand-crushes-supply/

! Odpowiedz
14 8 ~plutarch

A co mówi ten okropny W. Buffett o złocie:
"Za 100 lat – przekonuje Buffett – 400 milionów akrów ziemi będzie rodzić gigantyczne ilości kukurydzy, pszenicy, bawełny i innych roślin. Exxon Mobil pozostanie posiadaczem ogromnych źródeł ropy i gazu i będzie wypłacać miliardowe dywidendy. A kupka złota pozostanie kupką złota i nadal nie będzie w stanie niczego wyprodukować. Przedsiębiorstwa, ziemia i nieruchomości to znacznie lepsze inwestycje niż złoto. Niezależnie od tego czy za 100 lat waluta będzie oparta na złocie, muszelkach, zębach rekina czy kawałku papieru (tak jak dziś), ludzie będą skłonni zamienić kilka minut swojej pracy na butelkę coli czy na czekoladkę”.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 7 ~plutarch

"Gdyby złoto potaniało do 1000 dolarów, nie zainwestowałbym w nie. Nie zrobiłbym tego nawet, gdyby cena spadła do 800 dolarów. Złoto nigdy mnie nie interesowało" – stwierdził Buffett w wypowiedzi dla reporterów Bloomberga.

! Odpowiedz
0 11 ~takitam800 odpowiada ~plutarch

Nie każdy jest inwestorem. Drobnych ciułaczy interesuje tylko że jak coś uciułają to żeby to zabezpieczyć aby zachowało choć ułamek wartości.

! Odpowiedz
11 2 ~plutarch odpowiada ~takitam800

można sukcesywnie dokupywać akcje

! Odpowiedz
0 5 ~hehe

No na bawełnę to i ja bym postawił. Z tego produkują dolary.

! Odpowiedz
0 2 ~takitam800 odpowiada ~plutarch

Można, ale to nie dla drobnego ciułacza.

! Odpowiedz
0 3 ~rtty odpowiada ~plutarch

Buffetowi niewiele czasu zostało, co się będzie pakował w coś co może dać zysk za 30 lat

! Odpowiedz
1 1 ~plutarch odpowiada ~plutarch

dokupywać, czy dokupować? :) w każdym razie zamieniać banknoty (które i owszem, dodrukowują) na udziały :-)

! Odpowiedz
0 1 ~zenku odpowiada ~plutarch

Długo terminowo akcje sie nie nadają do przechowywania, a by obracać akcjami trzeba na bierzaco śledzić rynek.

! Odpowiedz
0 0 ~zenki odpowiada ~plutarch

A w przeciwieństwie do akcji dopóki państwa trzymają rezerwy w złocie nikt nie dopuści by calkiem stracili na wartości.

! Odpowiedz
1 1 ~takitam800 odpowiada ~zenki

A to wy byście chcieli kupić i zapomnieć. Nie, baranki, ten model biznesu nie działa.

! Odpowiedz
0 0 ~Dżejms odpowiada ~plutarch

Różni różnie gadają. A czy to co mówią jest prawdą to inna sprawa. Z tym się chyba zgodzisz.

! Odpowiedz
0 0 ~plutarch odpowiada ~Dżejms

się zgodzę :)

! Odpowiedz
0 0 ~Buffett odpowiada ~plutarch

" Złoto nigdy mnie nie interesowało" hahaha i kupiłem parę kopalni tego kruszcu.

! Odpowiedz
4 12 ~Igor

W maju 2012 Pan Kolany namawiał do kupna złota , a było w cenie 1638$ ,kto go posłuchał jest 500$ w placy.
http://zlotodirect.blogspot.com/2012/05/czy-kupowac-zoto-w-czasie-kryzysu.html

Taki to ekonomista, analityk :)

! Odpowiedz
0 2 ~Wieczna_wtopa

Sprawdź od kiedy pieje o S na DOW

! Odpowiedz
0 2 ~olo

ale nadal ma te pieniądze. Tak to by je już dawno wydał na samochód/komputer/ pralkę, które już by się popsuły i by nie miał nic.

! Odpowiedz
0 1 ~Igor odpowiada ~olo

No nie ma wszystkich : stracił ok 30% na spadku kursu,nie zyskał na odsetakach przez ok 3 lata +/_ 5% i nie ma ani pralki ani komputera ani samochodu Tylko 40% straty :)

! Odpowiedz
2 2 ~on

a co było z cebulkami tulipanów

! Odpowiedz
0 8 ~Balsam

a co jest z wartością zadrukowanego papieru?

! Odpowiedz
0 0 ~Dżejms

Z cebulkami tulipanów jest tak że zgniły w przeciwieństwie do złota. Nie tak dawno zmusili poszukiwaczy morskich skarbów do oddania znaleziska - monet z wraku. Dlaczego skoro to taki przeżytek? A już kupujące metal banki to normalnie jakieś zwyrodnienie - nieprawdaż? Nic to nie daje do myślenia?

! Odpowiedz
1 22 ~qń

Na złocie się spekuluje i tak naprawdę prawie nikt nie jest w stanie przewidzieć ile będzie kosztować .Mimo usilnych starań tych w myckach nie udało się złota wyrugować z systemu finansowego ,dlatego dąży się do tego żeby ustalać i kontrolować jego cenę w miarę możliwości .Prawdziwa cena złota wyjdzie na jaw dopiero jak ten obecny wirtualny system finansowy będzie padać ,wtedy" złoto krzyknie sprawdzam ! "

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 3 ~plutarch

bla bla bla bla z kopca kreta

! Odpowiedz
1 0 ~plutarch odpowiada ~plutarch

ojej, zupełnie przypadkiem komuś się 18 razy kliknęła czerwona łapka - na pewno nie był to nikt z putinowskiego Ministerstwa Miłości ;-)

! Odpowiedz
22 11 ~Igor

Komentarze i prognozy Pana K.Kolany ! Już od dawna nie traktuję ich poważnie. Akurat Pan Kolany zalicza się do grupy,która pisze pod dyktando banków i bankom nagania klientów.

! Odpowiedz
4 9 ~luk

Pajacu, Kolany raczej cały czas krytykuje banki centralne. A one razem z rządami i bankami komercyjnymi to jedna klika. Chyba z choinki się chyba urwałeś.

! Odpowiedz
3 5 ~Igor odpowiada ~luk

To postępuj Pajacu jak on sugeruje :) i poźniej zastanów się kto Ci ....
http://zlotodirect.blogspot.com/2012/05/czy-kupowac-zoto-w-czasie-kryzysu.html

! Odpowiedz
8 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 19 ~Dżejms

Sensownie pisze. I w przeciwieństwie do Ciebie podaje argumenty a nie inwektywy. Zgadza się? Polemizuj na argumenty.

! Odpowiedz
3 5 ~Igor odpowiada ~Dżejms

Dobrze jak go nie posłuchałeś :)
http://zlotodirect.blogspot.com/2012/05/czy-kupowac-zoto-w-czasie-kryzysu.html

A jak posłuchałeś to masz straty. :)
Jak poszukasz znajdziesz więcej takich wypocin/

! Odpowiedz
4 18 ~njn

Ciekawe czy w tej cenie monety uncjowe będą w ogóle do dostania i kto będzie chciał je tak tanio sprzedawać? Papier papierem ale fizyczne złoto coraz trudniej kupić pomimo spadających cen. Złoto będzie może i tanie ale nie do kupienia... czyli będzie bardzo drogie.

! Odpowiedz
3 5 ~Pitro

Ale Jan dales popis wiedzy, przestudiuj historie zlota z ostatnich 2500 lat. Sa zrodla na ten temat...

! Odpowiedz
5 10 ~Złotnik

Od 2007 roku wzrosło lawinowo wydobycie złota na całym świecie , w ostatnim roku tania ropa obniżyła koszty wydobycia. Przybyło towaru to musi towar stanieć, i co tak się wszyscy dziwią?
Na Discovery leci program Gorączka Złota, co chwilę jakiś górnik sprzedaje złoto za 1mln usd.

! Odpowiedz
1 4 ~Dżejms

Raz - czy mln usd to dużo birąc światowy rynek! Dwa - ważne na czyje zlecenie ten film. Kiedyś oglądało się filmy o stachanowcach w kronice filmowej. Ale nie dostrzegasz analogii - prawda?

! Odpowiedz
5 32 ~Alex

Panie KOLNY - Ciesze sie ze Chociaz PAN w obecnych czasach ma tyle odwagi i Pisze o tym, o czym wiekszosc ludzi nie chce slyszec. Dla wiekszosci, ktorzy maja obecnie Bezwartosciowe Akcje, lepiej robic propagande, ze Akcje beda rosly, Natomiast "Zloto" bedzie NIC nie warte.. Prawda jest natomiast taka, ze Ekonomii Nie da sie Oszukac i Dzialo sie to w Historii wiele razy i tym razem tez tak bedzie!!! Pieniadz Papierowy Upadnie. Dolar, Euro, Funt, Jen - NIE DA sie DRUKOWAC W NIESKONCZONOSC z "POWIETRZA" KASY. Chcemy miec stabilny wzrost, musi byc pieniadz opatry na dobru Skonczonym. NIE ma Pewniejszej Inwestycji niz Zloto i Srebro.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 5 ~plutarch

i kartoszka :) Ty chciałbyś mieć te bezwartościowe akcje (realne udziały w dobrze prosperujących przedsiębiorstwach).

! Odpowiedz
5 3 ~niuniek

taaa? a to ciekawe bo jakbys choc odrobinke liznął historii , to bys wiedział że złoto jest tyle warte ile ktos za nie chce zapłacic, a to oznacza że w czasie wojny złoto nie jest aż tyle warte ile sie w mawia. Za dużo netu za mało wiedzy, efekt jest taki że znajdziesz popleczników do tych swoich teorii i bedą ci klaskac.

! Odpowiedz
2 7 ~Kombatant odpowiada ~niuniek

Taaa? W czasie wojny to najcenniejszy jest karabin i naboje :)

! Odpowiedz
3 8 ~windu odpowiada ~niuniek

Tyle, że podczas wojny za złoto uratujesz życie, a za akcje czy pieniądze już niekoniecznie...

! Odpowiedz
3 3 ~plutarch odpowiada ~windu

za srebrną łyżeczkę możesz uratować tylko swoją ostatnią porcję chleba ze słoniną. na szczęście do tego nie dojdzie - nie zapowiada się.

! Odpowiedz
3 0 ~Igor

Są pewniejsze inwestycje np ziemia. Złoto i srebro w poprzednich latach było przewartościowane i to znacznie. I w tamtym okresie kiedy było po 1638 $ Pan Kolany zachęcał do kupna ! Czemu ? Dziś złoto jest 500 $ tańsze a srebro staniało wielokrotnie więcej. Dopiero teraz zbliża się czas na jakieś zakupy metali szlachetnych. Ekonomista jak P Kolany powinien sobie zdawać sprawę że nie należy namawiac do zakupów przy górce cenowej. A tulink na potwierdzenie moich słów.
https://www.intellihub.com/qsb-suspends-sale-of-silver-demand-crushes-supply/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 13 ~Budfox

Wreszcie Pan Kolany dostrzegł wnioski w ostatnich zdaniach :D

cytuję......W takich okolicznościach złoto powinno prędzej czy później odnaleźć dno bessy. Jednak aby na rynek złota wróciła hossa, konieczna jest zmiana kierunku przepływów pieniężnych, co będzie możliwe chyba tylko wtedy, gdy na rynkach akcji zacznie się bessa, a sytuacja na rynku długu wymknie się spod kontroli banków centralnych

Banka peka

Niektorzy juz to wiedza....stad spekula na Gold :

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 6 ~kk

A car KGB Putin skupuje zloto i dalej rujnuje zwykłych Rosjan.

! Odpowiedz
8 6 ~plutarch

Bo KGB nigdy nie musiało się liczyć z kosztami, zawsze mieli kasę do dyspozycji. Stąd te księżycowe teorie makroekonomiczne.

! Odpowiedz
5 10 ~bolomanolo

sam jesteś w ruinie (umysłowej) szczere wyrazy współczucia

! Odpowiedz
13 7 ~plutarch

Odnośnie konkluzji: "...co będzie możliwe chyba tylko wtedy, gdy na rynkach akcji zacznie się bessa, a sytuacja na rynku długu wymknie się spod kontroli banków centralnych."
Proponuję panu Kolany'emu, żeby poczytał trochę o Nowoczesnej Teorii Pieniądza (MMT), bo to "wymknięcie się długu" może nigdy nie nastąpić ;-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 12 ~last_starfighter

"Zmasowany dodruk" a tu inflacji brak. Cuda normalnie. W latach 20ych w Niemczech o tym nie wiedzieli i później z taczką trzeba było się wybierać na zakupy. Na szczęście dzisiaj mamy czarodziejów rynku z banków centralnych.

! Odpowiedz
3 6 ~plutarch

Hehehe.... a tu piękny przykład "braku inflacji" w kraju, który ponoć nie drukuje i co więcej, skupuje złoto ;)) http://pl.tradingeconomics.com/russia/inflation-cpi

! Odpowiedz
3 6 ~Robert

kontrakty terminowe , papier taki sam jak dodrukowane dolary czy jeny , gdzie można kupić fizyczny metal

! Odpowiedz
0 1 ~takitam800

A można gdzieś kupić nie fizyczny metal?

! Odpowiedz
4 2 ~plutarch odpowiada ~takitam800

niefizyczny metal to tutaj: youtube.com/watch?v=HqcOVzx4CqY :)

! Odpowiedz
0 0 ~ccc odpowiada ~takitam800

Można, właśnie na kontrakcie. Kupujesz zapis a nie metal w formie fizycznej.

! Odpowiedz
0 0 ~takitam800 odpowiada ~ccc

Ale metal jest tylko w fizycznej formie, baranku. A zapis to zapis.

! Odpowiedz
7 3 ~Pepe

Co mnie to

! Odpowiedz
30 12 ~JAn

Panie Kolany, już nie moge Pana czytać. Niech Pan zrozumie, że złoto już nie jest pieniądzem jest tylko metalem jak miedź i tyle powinno być warte. Tak samo jak cebulki tulipana kiedyś w Holandii były warte tyle co kamienica, dziś sa za grosze - to samo ze złotem.

! Odpowiedz
2 12 ~Fafik

Bzdura totalna

! Odpowiedz
5 4 ~ale

cebulki tulipana ze złota?, tego nie wiedziałem

! Odpowiedz
0 3 ~krzych

Zgadzam się W obecnych czasach szybka,trafna decyzja jest prawdziwym złotem. Jednym pyknieciem w ekran można mieć np.kopalnie złota albo jej nie mieć.

! Odpowiedz
2 11 ~Dżejms odpowiada ~krzych

To pykaj. To jest zarezerwowane dla tych co tworzą trend a nie obserwatorów. Pyknąłeś?

! Odpowiedz
0 1 ~gug odpowiada ~ale

W roku 1635 zarejestrowano sprzedaż 40 cebulek tulipanów za cenę 100 tys. guldenów (Uwaga! W tym czasie dla przykładu beczka masła kosztowała na rynku 100 guldenów a osiem tłustych wieprzy; 240 guldenów).

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 0,78% 1 722,00
2020-05-28 14:19:00
MIEDŹ 0,35% 5 315,75
2020-05-28 14:16:00
ROPA 4,00% 35,63
2020-05-28 14:16:00
SREBRO 0,45% 17,88
2020-05-28 14:16:00
PLATYNA 0,88% 888,55
2020-05-28 14:16:00

Znajdź profil