Paliwa w detalu przestały tanieć. W hurcie podrożały

Mijający tydzień nie przyniósł istotnych zmian w cennikach stacji paliw. Zmieniły się za to stawki w hurcie i to w dodatku na niekorzyść konsumentów.

Trzeci tydzień z rzędu średnie detaliczne ceny paliw w Polsce pozostały praktycznie bez zmian. Litr benzyny bezołowiowej Pb95 wciąż kosztuje przeciętnie 5,16 zł – wynika z danych BM Reflex. Średnia cena oleju napędowego utrzymała się na poziomie 5,08 zł/l. Natomiast autogaz kosztował 2,12 zł/l, a więc o grosz mniej niż przed tygodniem.

(Bankier.pl)

Przeciętne ceny ON są o grosz niższe niż rok temu, zaś autogaz jest tańszy o 12 gr/l. Natomiast benzyna jest o 4 gr/l droższa niż rok temu.

Niestety, w ciągu ostatnich dni doszło do wzrostu cen hurtowych. 12 lipca PKN Orlen sprzedawał benzynę po 4 103 zł/m3 (netto), co po doliczeniu VAT-u daje ok. 5,05 zł za litr. To aż o 15 gr/l więcej niż przed tygodniem. Olej napędowy w hurcie podrożał o 7 gr/l i kosztuje 4,92 zł/l brutto.

- Obserwowany w ostatnim tygodniu dynamiczny wzrost hurtowych cen benzyn i diesla praktycznie przekreśla szanse na spadek średnich cen benzyny i diesla do symbolicznych 5 PLN/l – pointują analitycy BM Reflex.

Rosnące ceny w hurcie są pochodną drożejącej ropy naftowej. W piątek ropa Brent była wyceniana na niemal 67 USD za baryłkę. To o 4,2% więcej niż tydzień wcześniej. Na rynku ropy obawy o skutki spowolnienia gospodarczego przeplatają się z lękami przed eskalacją napięcia w Cieśninie Ormuz, co w najgorszym scenariuszu mogłoby oznaczać blokadę niemal 20% globalnych dostaw surowca.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
23 18 jes

PiS przywraca komunistyczne monopole więc porównywanie cen detalicznych do globalnych nie ma większego sensu. Ceny paliw, prądu, gazu i wszędzie gdzie jest akcyza ustala Pinokio w zależności od potrzeb.

! Odpowiedz
9 29 eagleeye

@men24a jeszcze powiedz że Orlen odpowiada za ceny surowca na giełdach w NY i Londynie.

No i jak PO-KOmuna dojdzie do władzy to zaraz ceny na rynkach światowych pójdą w dół

! Odpowiedz
18 19 men24a

Wystarczy przeczytać chwalenie się PiSi-ów zyskiem Orlenu za ostatnie 3 lata, 16 mld zł , tak was kroją, wystarczy dowalić marżę a na cenie na rynkach światowych nie patrzcie, to nic nie znaczy dla Obmajtka i tej pazernej władzy. Orlen to monopolista a nie jakieś tam uszczelnienie czy zarządzanie. po telewizji polskiej widać jak zarządzają, już 2 mld dostali pomocy publicznej czy w zarządach, gdzie już swoich mianowanych prezesów wymienili ponad 500 razy, w Enerdze w ostatnich 3 latach 10 razy, wszystko dla pazernej władzy a nie jakiegoś tam zarządzania czy uszczelniania albo zeby się nie połapać na przyszłość kto za co odpowiada !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 31 marcin321

Jak w hurcie spada - na stacjach stoi
Jak w hurcie rosnie - na stacjach rośnie

! Odpowiedz
1 31 eagleeye

Widzę że kupowana ropa w dniu wczorajszym na giełdach już dziś jest w rafineriach choć wszystkie kontrakty mówią iz ropa kupiona wczoraj trafia do rafinerii za 90 dni.

Owszem korekty w cenach mogą być in plus in minus ale nie z dnia na dzień tak jak to u nas się dzieje.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil