Paliwa podrożały. A będą jeszcze droższe

2016-12-02 13:45
publikacja
2016-12-02 13:45
fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska / FORUM

W mijającym tygodniu średnie ceny paliw w Polsce niemal wyrównały tegoroczne rekordy. Patrząc na obecne notowania ropy naftowej i kurs dolara w nadchodzących dniach można się spodziewać dalszych podwyżek.

Według danych BM Reflex średnia cena detaliczna benzyny Pb95 wyniosła 4,56 zł, a więc była o cztery grosze wyższa niż tydzień wcześniej i o 10 groszy wyższa niż dwa tygodnie temu. Do tegorocznego maksimum z końcówki października zabrakło tylko dwóch groszy.

Cena ropy naftowej Brent (w zł) a średnia detaliczna cena benzyny bezołowiowej w Polsce. / Bankier.pl

Litr oleju napędowego kosztował średnio 4,44 zł, czyli o 6 groszy więcej niż w zeszłym tygodniu. W ten sposób wyrównany został szczyt sprzed miesiąca, gdy diesel osiągnął najwyższą średnią cenę od sierpnia 2015 roku.

/ Bankier.pl

To jednak nic w porównaniu do podwyżek, z jakimi borykają się posiadacze instalacji LPG. Przeciętna cena gazu podskoczyła do 2,26 zł. To już o 65 groszy więcej niż pod koniec lipca.

/ Bankier.pl

W najbliższych dniach taniej raczej nie będzie. Po środowej decyzji OPEC notowania ropy Brent wzrosły o ponad 12%, przekraczając 53 USD za baryłkę i osiągając najwyższy poziom od października 2015 roku. Fatalna z punktu widzenia kierowców sytuacja panuje też na rynku walutowym, gdzie za dolara trzeba zapłacić prawie 4,22 zł – czyli najwięcej od 14 lat.

W rezultacie cena baryłki ropy Brent przekroczyła 226 zł. Jeśli taka sytuacja się utrzyma, to w najbliższych dniach czekają nas kolejne podwyżki na stacjach paliw.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (33)

dodaj komentarz
~Mati
A ja jestem zadowolony że paliwo coraz droższe bo wiecej zarabiam
~niepelnosprawny_org
rozbić stacje, ologopole, zmowy, to jest coraz gorsze, zobaczcie na marże...
apropos biznes stacja paliw to dobry interes by założyć na ten czas...
~Emc
To już idą ceny maksymalne. Drożej nie może być. Baryłka nie będzie kosztować powyżej 60$ z tendencją do 30$.
~wsx
psia sekta wszystko rozdaje i później z wścieklizną węszy z wystawionym jęzorem za pieniędzmi
~gosc
Od ruskich była ropa gaz źle teraz gdzieś tam z jakiegoś kataru dobrze chińczyk Niemcy biorą ile wlezie od ruskich a tu musi być amerykanskie nie inne drozsze żeby bylo
~mkop
Co za eksperci?. Ropa na rynkach światowych od pół roku jest w granicach +/- 45 - 55 $, nie zależnie od decyzji OPEC. W Polsce dochodzi jeszcze kurs $. Tak więc w 2017 będzie stabilizacja na rynku podaży ropy, natomiast złoty powinien się umocnić. Cena może jedynie wzrosnąć przez zwiększenie obciążeń Co za eksperci?. Ropa na rynkach światowych od pół roku jest w granicach +/- 45 - 55 $, nie zależnie od decyzji OPEC. W Polsce dochodzi jeszcze kurs $. Tak więc w 2017 będzie stabilizacja na rynku podaży ropy, natomiast złoty powinien się umocnić. Cena może jedynie wzrosnąć przez zwiększenie obciążeń podatkowych.
~Ewa
Polityk zagraniczny wypowiadał że to będzie chwilowe posbicie ceny ropy i wrócą spadki i kraje co zmniejszyły wydobycie stracą.
~bobixon
masakra ;) w innych krajach nie ma takich strasznych cen ;) ja sobie kupuję dowód osobisty na clubcard com pl i lecę stąd :D
~CzłonekUNII
Czyli ponad 1 EURO za litr kosztuje benzynka lub ropa w POLANDII a pensja minimalna 2,50 EURO.A te durne MEDIA na zlecenie UE wmawiają ludziom że w POLSCE była DEFLACJA.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki