Paliwa najdroższe od dwóch miesięcy

2017-08-11 13:09
publikacja
2017-08-11 13:09
fot. Marek Wiśniewski / FORUM

W drugim tygodniu sierpnia zarówno ceny benzyny, jak i oleju napędowego kontynuowały wzrosty, osiągając najwyższe poziomy od czerwca. W efekcie paliwa są obecnie droższe niż rok temu. Ale i tak jest taniej, niż było przez siedem z około ostatnich ośmiu lat.

W mijającym tygodniu za litr benzyny Pb95 na polskich stacjach płacono średnio 4,45 zł, czyli o dwa grosze więcej niż tydzień temu. Olej napędowy podrożał o dwa grosze na litrze, osiągając średnią cenę 4,28 zł/l – podaje BM Reflex. Tradycyjnie najtańsze paliwo (zarówno Pb95, jak i ON) było w województwie dolnośląskim. Najdroższa benzyna była (też jak zwykle) w województwie zachodniopomorskim.

Detaliczne ceny paliw w Polsce rosną od połowy lipca. W tym czasie litr Pb95 podrożał średnio o 10 groszy, litr ON o 11 groszy, zaś LPG o 8 groszy. To skutek wyższych cen ropy naftowej, które z pewnym opóźnieniem przekładają się na wzrost cen przy dystrybutorach. Tymczasem przez ostatnie dwa i pół miesiąca kurs surowej ropy wzrósł z 45 do ponad 50 dolarów za baryłkę. Tak silną zwyżkę zamortyzowało jednak osłabienie dolara: kurs „zielonego” w tym okresie obniżył się z 3,80 zł do 3,65 zł.

/ Bankier.pl

W rezultacie litr benzyny jest obecnie o 17 groszy droższy (o 4 proc.) niż przed rokiem, litr oleju napędowego podrożał o 23 grosze (5,7 proc.), zaś autogaz o 14 groszy (aż o 8 proc. rdr).  Jednakże według obliczeń analityków BM Reflex tegoroczny średni wakacyjny poziom ceny paliw w Polsce wciąż jest drugim najniższym od 8 lat. Taniej było tylko rok temu. 

KK

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
agentromek
Ja już nie patrzę na ten rząd. Zamontowałem sobie w samochodzie eko aktywator harmony co by mi samochód mniej paliwa spalał. Na początku myślałem, że to nie zda egzaminu a jednak się pomyliłem. na 100km mi mniej pali bo sprawdzałem
xyz83
Wina Kaczyńskiego. Gdyby rządził Tusk byłoby taniej bo obniżyłby ceny gdyby były zbyt uciążliwe.
karbinadel
Przecież pan Kaczyński Jarosław jest zwykłym posłem, i nie podejmuje żadnych decyzji. W Polsce rządzi pani premier Szydło (chłe, chłe, chłe)

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki