Paliwa najdroższe od dwóch miesięcy

W drugim tygodniu sierpnia zarówno ceny benzyny, jak i oleju napędowego kontynuowały wzrosty, osiągając najwyższe poziomy od czerwca. W efekcie paliwa są obecnie droższe niż rok temu. Ale i tak jest taniej, niż było przez siedem z około ostatnich ośmiu lat.

W mijającym tygodniu za litr benzyny Pb95 na polskich stacjach płacono średnio 4,45 zł, czyli o dwa grosze więcej niż tydzień temu. Olej napędowy podrożał o dwa grosze na litrze, osiągając średnią cenę 4,28 zł/l – podaje BM Reflex. Tradycyjnie najtańsze paliwo (zarówno Pb95, jak i ON) było w województwie dolnośląskim. Najdroższa benzyna była (też jak zwykle) w województwie zachodniopomorskim.

Detaliczne ceny paliw w Polsce rosną od połowy lipca. W tym czasie litr Pb95 podrożał średnio o 10 groszy, litr ON o 11 groszy, zaś LPG o 8 groszy. To skutek wyższych cen ropy naftowej, które z pewnym opóźnieniem przekładają się na wzrost cen przy dystrybutorach. Tymczasem przez ostatnie dwa i pół miesiąca kurs surowej ropy wzrósł z 45 do ponad 50 dolarów za baryłkę. Tak silną zwyżkę zamortyzowało jednak osłabienie dolara: kurs „zielonego” w tym okresie obniżył się z 3,80 zł do 3,65 zł.

(Bankier.pl)

W rezultacie litr benzyny jest obecnie o 17 groszy droższy (o 4 proc.) niż przed rokiem, litr oleju napędowego podrożał o 23 grosze (5,7 proc.), zaś autogaz o 14 groszy (aż o 8 proc. rdr).  Jednakże według obliczeń analityków BM Reflex tegoroczny średni wakacyjny poziom ceny paliw w Polsce wciąż jest drugim najniższym od 8 lat. Taniej było tylko rok temu. 

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 agentromek

Ja już nie patrzę na ten rząd. Zamontowałem sobie w samochodzie eko aktywator harmony co by mi samochód mniej paliwa spalał. Na początku myślałem, że to nie zda egzaminu a jednak się pomyliłem. na 100km mi mniej pali bo sprawdzałem

! Odpowiedz
16 6 xyz83

Wina Kaczyńskiego. Gdyby rządził Tusk byłoby taniej bo obniżyłby ceny gdyby były zbyt uciążliwe.

! Odpowiedz
0 7 karbinadel

Przecież pan Kaczyński Jarosław jest zwykłym posłem, i nie podejmuje żadnych decyzji. W Polsce rządzi pani premier Szydło (chłe, chłe, chłe)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne