Paliwa na wakacje tańsze niż rok temu

2017-06-23 13:22
publikacja
2017-06-23 13:22
YAY Foto

Po ostatnich obniżkach ceny benzyny i oleju napędowego na polskich stacjach spadły do poziomów z lipca ubiegłego roku. Droższy niż rok temu nadal jest jednak autogaz. Lecz trudno oczekiwać, aby paliwa mogły jeszcze znacząco potanieć.

Według danych zebranych przez Biuro Maklerskie Reflex w mijającym tygodniu litr benzyny Pb95 kosztował średnio 4,37 zł i był o cztery grosze tańszy niż tydzień wcześniej. Średnia cena detaliczna oleju napędowego wyniosła 4,16 zł/l (po spadku o 5 groszy na litrze), a autogazu 1,88 zł/l (-3 gr/l).

/ Bankier.pl

To średnie stawki dla całego kraju. Trzeba wziąć przy tym poprawkę, że ceny dość mocno różnicują się nie tylko w poszczególnych regionach kraju, ale także na poszczególnych stacjach. Pojawiły się już miejsca, gdzie cena ON spadła poniżej czterech złotych za litr, a benzyna we Wrocławiu potrafi kosztować mniej niż 4,20 zł/l.

Biorąc pod uwagę średnie ceny ogólnopolskie, od marca widać wyraźną tendencję spadkową. Litr Pb95 potaniał w tym czasie o 42 grosze na litrze, oleju napędowego o 47 groszy, zaś autogazu o 36 groszy (co w ujęciu względnym jest najsilniejszym ruchem cenowym).

/ Bankier.pl

Ponieważ w ubiegłym roku w czerwcu mieliśmy lokalną górkę cen paliw, to obecne ceny są już niższe niż rok temu. Przykładowo, średnia cena litra benzyny Pb jest o 12 groszy niższa niż rok temu, a ON o 7 groszy. Jedynie LPG wciąż jest aż o 28 groszy droższy niż przed rokiem.

/ Bankier.pl

Ulgę przy dystrybutorach zawdzięczamy dwóm czynnikom. Po pierwsze, od połowy grudnia do końca maja dolar sporo stracił do złotego. A to za amerykańską walutę polskie rafinerie kupują ropę naftową. Po drugie, od początku czerwca obserwowaliśmy silną przecenę samej ropy, która w tym czasie potaniała z niemal 55 USD do niespełna 45 USD za baryłkę (Brent).

Niestety, obie tendencje mogą się wkrótce odwrócić. Kurs ropy spadł w pobliże dolnego ograniczenia kanału, w którym porusza się od ponad roku. W mojej ocenie istnieją niewielkie szanse, aby w obecnych warunkach ropa mogła trwale zejść poniżej 40 USD za baryłkę. Odwracać zaczęły się także trendy na rynku walutowym. Od kilku dni dolar zyskuje wobec euro, zaś złoty traci względem europejskiej waluty. W efekcie cena dolara podniosła się już z 3,70 zł do blisko 3,80 zł.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~EWA
OMIJAM STACJE GDZE DROGE PALIWO JAK KAŻDY
~Jarek
Od jakiegoś czasu tankuje gdzie jes tanio nawet jadę parę kilometrów żeby nauczyć pazernych dziadów że to my na nich robimy róbcie podonie
~Ola
TANKUJ NA SYTUACJACH GDZIE SĄ CENY obniżanie dla zasady nauczymy właścicieli chciwych ...
~Marian
A ja na Oszołomie w Warszawie lałem ropè po 3.86 za litra.
~Fajfus
że się powtórzę, benzyna za "trójkę"!!! :-)

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki