REKLAMA

Paliwa do wzrostów na razie nie brakuje. Zielono na gamingu

2022-08-11 17:15
publikacja
2022-08-11 17:15
Paliwa do wzrostów na razie nie brakuje. Zielono na gamingu
Paliwa do wzrostów na razie nie brakuje. Zielono na gamingu
fot. Krystian Maj / / FORUM

Giełdowe indeksy korzystają z dobrego sentymentu i optymizmu kupujących po danych z USA. Na GPW szeroko rozlała się zieleń na kursach producentów gier, ale wzrosty kontynuuje też sektor bankowy. W WIG20 wszystkie spółki zaliczyły sesję na plus.

Bez wątpienia środowe dane o inflacji konsumenckiej w USA były mocnym impulsem wzrostowym dla indeksów giełdowych na całym świecie. W czwartek paliwa do wycenianych przez rynki scenariuszy działań Fed dolały dane o inflacji producenckiej i rosnącej liczbie wniosków o zasiłki dla bezrobotnych (262 tys.).

GPW korzystała z umocnienia złotego, które wyraźnie, kolejny dzień przełożyło się na szerokość zwyżki, zwłaszcza w portfelu największych spółek. Słabnący dolar, był z kolei wsparciem wzrostów cen na rynkach surowcowych, co także miało swoje odbicie w rosnących kursach spółek górniczych i paliwowych w WIG20.

Na koniec dnia WIG20 zyskał 1,82 proc., WIG był wyżej o 1,49 proc., rosnąc do 55 774,95 pkt. O 0,92 proc. wzrósł mWIG40, a o 0,93 proc. sWIG80. Szerokie wzrosty odbyły się jednak przy niewielkich obrotach, które dla szerokiego rynku wyniosły 665 mln zł, z czego 511 mln dotyczyło WIG20. To element poddający w wątpliwość znaczenie czwartkowej zwyżki i śmiałe zameldowanie się indeksu blue chips powyżej 1700 pkt., dzięki czemu kolejny raz w tym tygodniu, okazał się najmocniej rosnącym indeksem w Europie. 

Bankier.pl

Sektorowa tabela benchmarków prawie w całości świeciła się na zielono, a liderem zwyżki był WIG-Gry (2,94 proc.). Mocnym wsparciem dla całego rynku, ze względu na kapitalizację spółek, były wzrosty paliw (1,32 proc.), górnictwa (1,88 proc.) i banków (1,09 proc.). Relatywnie najsłabiej zachował się WIG-Nieruchomości (-0,11 proc.) jako jedyny kończący pod kreską.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W WIG20 liderem skali wzrostów jak i zwyżki koszyka wszystkich banków był mBank (4 proc.). Do udanych sesję zaliczą też akcjonariusze Santandera (2,03 proc.) czy PKO BP (1,84 proc.). 

CD Projekt zyskał 3,7 proc. ale warto zaznaczyć, że zarówno indeks WIG-Games5 reprezentujący największych producentów gier, jak i WIG-Gry, gdzie notowani są wszyscy producenci z rynku głównego, były w czwartek bardzo silne szerokością wzrostów swoich komponentów i skalą.

Wysoko były notowania Allegro (3,5 proc.) oraz PZU (3,33 proc.). Do góry poszły notowania KGHM-u (2,25 proc.), PKN Orlen (1,6 proc.), PGNiG (0,95 proc.). Także PGE (0,58 proc.) odrobił część czwartkowych strat. Najmniej w cały WIG20 przesunął się kurs JSW (0,04 proc.), ale wszystkie pozostałe komponenty portfela były tylko wyżej.

W drugiej linii to kurs Ten Square Game s (7,81 proc.) nadawał ton grupie rosnących spółek. Dobrze zachowały się notowania Kruka (7,24 proc.) czy Ciechu (4,9 proc.). Po przecenie z początku tygodnia stara się podnieść kurs Mabionu (2,82 proc.).

Neutralnie notowany był BNP (0,0 proc.) po przedstawieniu wyników kwartalnych, zgodnych z oczekiwaniami. Wyniki pokazało też PKP Cargo (0,07 proc.), jednak zysk w II kwartale tylko zminimalizował stratę za całe pierwsze półrocze. Najsłabiej w tym segmencie zachowały się akcje Famuru (-1,92 proc.).

Na szerokim rynku liderem wzrostów także był kurs producenta gier. Notowania Gaming Factory podrożały o 15,51 proc. i są najwyżej od maja 2022. Zarówno w WIG-Games5 jak i w WIG-Gry wzrosły notowania zdecydowanej większości komponentów indeksów. Także na NewConnect sektor gamingowy przewodził na polu skali zwyżki z Oxygen (42,86 proc.), Gamivo (17,80 proc.), CherryPick (16,63 proc.). Więcej o ostatnim ożywieniu w branży w artykule „Hossa na gamingu? Potrzeba czarnego konia i rydwanu".

MKu

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste w ING - bez zbędnych opłat i zgarnij pieniądze na start

Załóż konto osobiste w ING - bez zbędnych opłat i zgarnij pieniądze na start

Komentarze (5)

dodaj komentarz
nepot_synekurzasty
ktoś wie czy Frank Drebin jutro nadaje? bo ostatnio go nie było
grzegorzkubik
W XXI wieku, dopiero zaczyna się czas na gry komputerowe.
pisflacja
Złoto dziś trochę słabo, wychodzić i wracać na WIG20 czy zostać jeszcze?
grzegorzkubik odpowiada pisflacja
Złoto jest ok.
pisflacja odpowiada grzegorzkubik
Ok, wchodzę za wszystko. Ale na twoją odpowiedzialność.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki