REKLAMA

Pałac Elizejski: nie przeprosimy za wojnę w Algierii, ale "uznamy fakty"

2021-01-22 03:03
publikacja
2021-01-22 03:03
Pałac Elizejski: nie przeprosimy za wojnę w Algierii, ale "uznamy fakty"
Pałac Elizejski: nie przeprosimy za wojnę w Algierii, ale "uznamy fakty"
fot. Nicolas LandemardArchiwum: Zuma Press Słowa kluczowe / / Reuters

Prezydenta Francji Emmanuel Macron nie przeprosi za działania Francji w Algierii, ale "uzna fakty" i symbolicznie uczci ofiary wojny - poinformował w czwartek Pałac Elizejski po spotkaniu Macrona z historykiem przygotowującym raport na temat wojny w Algierii w latach 1954-1962.

Prezydent Macron spotkał się w środę z historykiem Benjaminem Storą, który przygotowuje raport na temat francuskiej kolonizacji i wojny w Algierii w latach 1954-62.

Po spotkaniu Pałac Elizejski poinformował dziennikarzy, że przewidziane są "czyny symboliczne", ale nie będzie "ani skruchy, ani przeprosin" w związku z prowadzonymi przez Francję działaniami wojskowymi. W przeszłości już wiele powiedziano na ten temat - ucinali przedstawiciele Pałacu Elizejskiego dopytywani o to, czy z ust prezydenta padnie słowo "przepraszam".

Stora zaproponował utworzenie we Francji komisji "Pamięć i Prawda", odpowiedzialnej za wspólne inicjatywy Francji i Algierii w kwestiach pamięci historycznej.

Prezydent Macron weźmie również udział w trzydniowych obchodach 60. rocznicy zakończenia wojny algierskiej.

Wojna w Algierii pozostaje bolesnym elementem historii obu krajów. Macron jest pierwszym prezydentem Francji, próbującym złagodzić niestabilne od dziesięcioleci stosunki między obydwoma krajami.

Prezydent Algierii Abdelmadjid Tebboune polecił dyrektorowi algierskich archiwów narodowych Abdelmadjidowi Chikhiemu, aby wspólnie z Benjaminem Storą pracowali nad kwestią pamięci w ramach wspólnych badań.

Algier oczekuje, że Paryż otworzy archiwa okresu kolonialnego (1830-1962). Wbrew obietnicom francuskiego prezydenta archiwa te do tej pory nie zostały otwarte.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ zm/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki