REKLAMA

Pakiet Slim VAT 2 w wykazie prac legislacyjnych rządu

2021-05-25 15:04
publikacja
2021-05-25 15:04
Pakiet Slim VAT 2 w wykazie prac legislacyjnych rządu
Pakiet Slim VAT 2 w wykazie prac legislacyjnych rządu
fot. Ievgeniiya Ocheretna / / Shutterstock

We wtorek do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt nowelizacji ustawy o VAT, której celem jest dalsze uproszczenie rozliczania przez podatników podatku od towarów i usług, czyli wprowadzenie tzw. pakietu Slim VAT 2.

„Celem proponowanych rozwiązań jest dalsze uproszczenie rozliczania przez podatników podatku od towarów i usług – tzw. pakiet Slim VAT 2 (Simple Local And Modern VAT). Pierwsza inicjatywa o tym charakterze, czyli pakiet Slim VAT, pomyślnie przeszła proces legislacyjny i weszła w życie jako ustawa z 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, wprowadzając z powodzeniem wiele rozwiązań korzystnych dla podatników” – napisano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Czytamy tam, że „wprowadzone w ostatnich latach przez Ministerstwo Finansów rozwiązania prawne i informatyczne w zakresie rozliczeń podatkowych usprawniają dokonywanie tych rozliczeń przez podatników oraz ułatwiają prowadzenie procesów ich weryfikacji przez organy podatkowe.

„Obecny postęp technologiczny w rozliczaniu podatków oraz wprowadzenie narzędzi analitycznych i zabezpieczających przed nadużyciami w VAT, w tym takich jak JPK_VAT, STIR, SENT, MPP (mechanizm podzielonej płatności), system kas on-line, tzw. white lista, umożliwiających Szefowi KAS sprawną weryfikację rozliczeń podatników, przyczynił się do uszczelnienia rozliczeń i poboru podatku od towarów i usług” – napisano w informacji zamieszczonej na stronach KPRM.

Jak czytamy w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, wprowadzone w ostatnich latach narzędzia uszczelniające VAT i ich efekty pozwoliły na weryfikację rozwiązań, dotyczących rozliczeń podatku od towarów i usług, z których część obowiązywała od momentu uchwalenia przepisów w 2004 r. Dodatkowo audyt miał na celu eliminację obciążeń, związanych z rozliczeniami VAT, jakie dotykają podatników.

„Pakiet Slim VAT 2 wpisuje się również w odpowiedź na postulaty przedsiębiorców kierowane do Prezesa Rady Ministrów oraz do Ministerstwa Finansów w związku z potrzebą przeciwdziałania negatywnym skutkom społeczno-gospodarczym pandemii COVID-19” – czytamy w informacji na stronach KPRM.

Do najważniejszych zmian, jakie mają zostać wprowadzone przez pakiet Slim VAT 2 należy m.in. wprowadzenia do ustawy o VAT regulacji, która w przypadku eksportu towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów określałaby wyraźnie, której dostawie należy przypisać wysyłkę lub transport. W nowych przepisach ma zostać zawarta rezygnacja z warunku uzależniającego dokonanie odliczenia podatku naliczonego w tym samy okresie, w którym wykazano podatek należny, od wykazania VAT należnego w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Ta zmiana stanowi implementację wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Poza tym – jak wynika z informacji z wykazu prac legislacyjnych – nowe przepisy będą dotyczyć m.in. ulgi na złe długi, możliwości odliczenia VAT po upływie terminu na odliczenie na „bieżąco” (ma to nastąpić poprzez rozszerzenie liczby okresów rozliczeniowych w których podatnik będzie mógł dokonać odliczenia przez korektę deklaracji), uregulowania kwestii uwalniania środków przeksięgowanych z zamykanego rachunku VAT na tzw. rachunek techniczny, a także możliwości wydania zgody na uwolnienie środków z rachunku VAT, jeżeli posiadane przez podatnika zaległości podatkowe zostały odroczone lub rozłożone na raty.

Jedną ze zmian, jaka ma się pojawić w ustawie o VAT, jest zmiana definicji „państwa członkowskiego” oraz „terytorium Unii Europejskiej”, wynikająca z wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE oraz uzyskania specjalnego statusu przez Irlandię Północną, gdzie nadal obowiązują unijne regulacje dotyczące podatku VAT.

Zmiany obejmą – czytamy na stronach Kancelarii Premiera – także ustawę Prawo bankowe i będą dotyczyć konsolidacji środków na rachunku VAT, możliwości przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku VAT na uregulowanie składki na ubezpieczenie rolników czy uregulowania kwestii uwalniania środków z rachunków technicznych.

Zgodnie z wykazem prac legislacyjnych, projekt nowelizacji ustawy o VAT zawierający te przepisy ma zostać przyjęty w III kwartale tego roku, a organem odpowiedzialnym jest Ministerstwo Finansów, Funduszy i Rozwoju Regionalnego. (PAP)

ms/ je/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane

Komentarze (3)

dodaj komentarz
forfun
no jak oni coś uproszczą to będzie 3x trudniej po 10 nowelach i poprawkach poprawek
loool
Uproszczenie przez kolejne zagmatwanie. To jest logika.
itso_argumentum_ad_ignorantiam
co za syf rak na społeczeństwie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki