REKLAMA
WEBINAR

Analityk BM mBanku: PZU może wykorzystać problemy banków do przejęć

2021-03-22 13:30
publikacja
2021-03-22 13:30

PZU w nowej strategii może nie zdecydować się na ewentualną fuzję Pekao z Aliorem, by być gotowym do potencjalnych przejęć banków, które wpadną w kłopoty w wyniku rozwoju sytuacji związanej z kredytami CHF. Rynek czeka na nową politykę dywidendową PZU, wsparciem dla kursu akcji byłaby strategia płacenia wysokich dywidend - ocenił analityk BM mBanku Michał Konarski.

Analityk BM mBanku: PZU może wykorzystać problemy banków do przejęć
Analityk BM mBanku: PZU może wykorzystać problemy banków do przejęć
fot. kolbet / / Shutterstock

Dotychczasowa strategia PZU obowiązywała do 2020 roku. Nową strategię ubezpieczyciel opublikować ma w czwartek, 25 marca, razem z wynikami za 2020 rok.

"Najważniejszą rzeczą w nowej strategii będzie zdefiniowanie polityki dywidendowej. Wydaje się, że nie powinno być tutaj negatywnych informacji - PZU potwierdzi swoją politykę dywidendową, pewnie aspiracją zarządu będzie to, by spółka płaciła dywidendy. Jeśli obecne progi wypłaty dywidendy by się pogorszyły, to byłoby to negatywnie odebrane przez rynek" - powiedział Konarski.

Obecna polityka dywidendowa PZU zakłada przeznaczanie na nią 50-80 proc. corocznych zysków.

W grudniu 2020 roku KNF dopuściła możliwość wypłaty przez ubezpieczycieli dywidendy w wysokości maksymalnej równej 100 proc. zysku za 2019 oraz 50 proc. zysku za 2020 rok. Członek zarządu ds. finansowych Tomasz Kulik informował wówczas PAP Biznes, że PZU jest zadowolony z zaprezentowanego przez KNF podejścia do możliwości dystrybucji zysku i chce wypłacić akcjonariuszom jak najwyższą dywidendę.

Analityk BM mBanku ocenia, że dywidenda wypłacona w 2021 roku przez PZU może sięgnąć blisko 4 zł na akcję. Na dywidendę trafić może 90 proc. zysku za 2019 rok i około 50 proc. z 2020 roku, co będzie bliskie maksymalnemu poziomowi wyznaczonego przez KNF.

Dotychczasowa strategia PZU na lata 2017-2020 zakłada m.in., że wskaźnik ROE grupy będzie powyżej 22 proc. Zdaniem analityka, w nowej strategii cel ROE będzie niższy.

"Cel ROE może być gorszy - w długim terminie ciężko oczekiwać, że będzie on utrzymywany na ponad 20 proc. poziomie. Oczekuję, że 17-20 proc. - to jest poziom, który rynek mógłby przyjąć z satysfakcją. Powyżej 20 proc. - patrząc na to, co się dzieje na książce inwestycyjnej - byłoby ciężkie do osiągnięcia" - powiedział Konarski.

SŁABOŚĆ KURSU WYNIKA Z BRAKU DYWIDENDY

Akcje PZU straciły w 2020 roku 19,2 proc., podczas gdy cały indeks WIG20 spadł 7,7 proc.

Dołek notowań kurs PZU zaliczył pod koniec października i koniec roku przyniósł stopniową odbudowę kursu ubezpieczyciela. W 2021 r. akcje spółki zachowują się zdecydowanie lepiej niż inne blue chipy - od początku roku kurs PZU wzrósł o ok. 3,4 proc., podczas gdy WIG20 zanotował około 2 proc. spadek.

Zdaniem analityka spadek wyceny rynkowej PZU w 2020 roku wynikał z braku dywidendy z zysku za 2019 rok. Decyzja akcjonariuszy w tej sprawie to pokłosie stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego.

"Na liście z innymi europejskimi ubezpieczycielami PZU na koniec 2020 roku było trzecią od dołu spółką pod względem zachowania się kursu akcji. W Europie Zachodniej rekomendacje dotyczące wypłacenia dywidend były jednak bardziej +miękkie+ i de facto ubezpieczyciele ci wypłacili dywidendy" - powiedział Konarski.

"Ubezpieczyciele z reguły są w portfelach dywidendowych, więc PZU zeszło z radaru zainteresowania funduszy +polujących+ na dywidendy" - dodał.

Analityk zwrócił uwagę, że sentymentu do akcji spółki nie poprawiała nawet wysoka, wyższa niż u konkurentów, rentowność.

"Pandemia odbiła się na wynikach PZU, ale ROE PZU na poziomie 16-17 proc. jest cały czas wyższe niż średnie na rynku, które wynosi około 10 proc. Rentowność PZU jest cały czas znacznie wyższa niż u konkurentów" - powiedział Konarski.

Poinformował, że oczekiwana stopa dywidendy dla PZU wynosi 9 proc., a dla europejskiego rynku ubezpieczeniowego średnio 5,6 proc.

"Rentowność PZU cały czas pozostawała na wysokim poziomie, tak samo jak oczekiwane przyszłe dywidendy, a jednak kurs akcji spółki zachowywał się słabo, co można wytłumaczyć przestojem w wypłacaniu dywidendy" - powiedział Konarski.

"Jeśli inwestorzy uwierzą, że ta dywidenda będzie wypłacana, to spółka powinna powrócić do portfeli dywidendowych i część starej premii do sektora europejskiego zostanie odzyskana" - dodał.

PZU KONSOLIDATOREM SEKTORA BANKOWEGO?

Grupa PZU ma 31,9 proc. akcji Alior Banku oraz 20 proc. akcji Banku Pekao. Wskutek pandemii wyniki tych banków w 2020 roku znacznie się pogorszyły - Alior zanotował 311,2 mln zł straty netto, a zysk Pekao wyniósł 1,1 mld zł, był więc o 49,1 proc. niższy niż rok wcześniej.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami PZU, wraz ze strategią ubezpieczyciela przedstawiony ma być docelowy model zaangażowania grupy w sektor bankowy. Rynek w 2020 roku spekulował, że PZU może zdecydować się na fuzje tych banków.

"Uważam, że PZU powinno określić, jaki ma plan rozwoju w segmencie bankowym. Cały czas sensowne wydaje się myślenie, że fuzja Pekao z Aliorem ma jak największy sens. Alior jest obecnie bardzo dobrze wyceniany pod fuzję, pod ewentualne wezwanie" - powiedział Konarski.

Zdaniem analityka, PZU może jednak z decyzją o ewentualnej konsolidacji biznesu bankowego poczekać na rozstrzygnięcie kwestii kredytów frankowych.

"Na przeszkodzie w ogłoszeniu fuzji przy publikacji strategii może stać sprawa franków. Jeśli orzeczenie Sądu Najwyższego nie będzie pomyślne dla banków, to wówczas zwiększy się liczba pozwów klientów banków, co - przy niekorzystnym orzecznictwie sądowym - sprawi, że banki będą musiały zawiązywać jeszcze większe rezerwy. Wówczas niektóre z nich mogą mieć problem ze współczynnikami wypłacalności" - powiedział Konarski.

"Pytanie więc, czy PZU nie zdecyduje się poczekać i ewentualnie wystąpić w roli konsolidatora rynku, bo mogą pojawić się banki, których akcjonariusze dominujący postanowią się wycofać z Polski" - dodał.

Analityk ocenił, że rozstrzygnięcia kwestii kredytów frankowych nie ma bezpośredniego wpływu na oba banki w grupie, bowiem kredyty te mają mały udział w ich portfelach.

Prezes Pekao Leszek Skiba w październikowym wywiadzie dla PAP Biznes nie wykluczał wzrostu nieorganicznego, mówił, że podejście banku do tej kwestii jest oportunistyczne. Pekao 30 marca przedstawić ma swoją strategię na lata 2021-2024.

SZYBSZY ROZWÓJ SEGMENTU ŻYCIOWEGO

Analityk ocenił, że w nowej strategii grupa PZU może postawić na transformację swojego biznesu w kierunku szybszego rozwoju segmentu życiowego.

"Wydaje się, że w kolejnych latach spółki ubezpieczeniowe powinny położyć większy nacisk na segment ubezpieczeń życiowych. W okresie pandemii wzrosła świadomość klientów w tym zakresie, a penetracja tych ubezpieczeń w kraju jest wyjątkowo niska" - powiedział Konarski.

"Z rynkowych badań wynika, że w porównaniu do PKB składka przypisana brutto w segmencie życiowym w Polsce odbiega od wielu krajów, w tym od Czech czy Węgier. Widać więc, że jest tutaj co nadrabiać. Segment ten będzie motorem wzrostem, powinien szybciej rosnąć niż ubezpieczenia majątkowe" - dodał.

Zdaniem analityka grupa postawi także na dalszy rozwój segmentu zdrowie. Spółka PZU Zdrowie od kilku lat nabywa i buduje centra medyczne pod własną marką. Po dziewięciu miesiącach 2020 roku osiągnęła 685 mln zł przychodów, co stanowi wzrost o 23 proc.

"Widząc obecny popyt na usługi medyczne ubezpieczyciel będzie chciało pewnie kontynuować rozwój PZU Zdrowie" - powiedział Konarski.

Jego zdaniem grupa będzie chciała także zwiększać udziały rynkowe na rynku funduszy inwestycyjnych, niewykluczone, że także dzięki przejęciom. TFI PZU jest obecnie jednym z liderów sprzedaży funduszy i wzrostu aktywów pod zarządzaniem - w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku pozyskało od klientów blisko 0,6 mld zł.

"Patrząc na trendy rynkowe, sytuację związaną ze stopami procentowymi, segmentem, w którym PZU będzie chciało rosnąć, są fundusze inwestycyjne. Ciężko powiedzieć, czy rozwój odbywałby się także przez akwizycję, nastawienie będzie tutaj pewnie oportunistyczne" - ocenił analityk BM mBanku. (PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki