REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

PZU chce utrzymać rentowność ub. komunikacyjnych. Informacja o dywidendzie do końca maja

2022-05-19 15:22, akt.2022-05-19 15:29
publikacja
2022-05-19 15:22
aktualizacja
2022-05-19 15:29

PZU liczy, że w najbliższym czasie utrzyma rentowność ubezpieczeń komunikacyjnych na obecnym poziomie, a pod koniec roku możliwa jest jej poprawa - poinformował PAP Biznes członek zarządu PZU Tomasz Kulik.

PZU chce utrzymać rentowność ub. komunikacyjnych. Informacja o dywidendzie do końca maja
PZU chce utrzymać rentowność ub. komunikacyjnych. Informacja o dywidendzie do końca maja
fot. Piotr Galant/FORUM /

PZU podało w czwartek, że pomimo wzrostu częstości szkód w I kwartale o 1,7 proc. rdr, wysokiej inflacji i rosnących kursów walut, wpływających m.in. na wzrost cen części do napraw (co przekłada się na wyższe koszty odszkodowań i świadczeń), PZU poprawiło rentowność w ubezpieczeniach komunikacyjnych.

Wskaźnik mieszany (COR) w I kwartale wyniósł 92 proc. wobec 94 proc. rok wcześniej.

„Na tym rynku 92 proc. to jest bardzo dobry wynik i do momentu, kiedy wyższe ceny nie będą się przekładać na składkę przez najbliższy czas będziemy raczej walczyć o utrzymanie tej rentowności po to, by pod koniec tego roku pokazać coś więcej” – powiedział PAP Biznes Kulik.

PZU podało, że rosnące kursy walut i wysoka inflacja przekładają się na wyższe koszty odszkodowań i świadczeń w tym segmencie, co oznacza dalszą utratę rentowności, co szczególnie dotkliwe jest dla mniejszych graczy.

Zarząd PZU przedstawi rekomendację w sprawie podziału zysku do końca maja

Zarząd PZU przedstawi swoją rekomendację w sprawie podziału zysku do końca maja, maksymalny poziom dywidendy na akcję wynieść może 2,27 zł - poinformował PAP Biznes członek zarządu PZU Tomasz Kulik.

"Rekomendacja zarządu w sprawie podziału zysku będzie do końca maja. Jesteśmy firmą ubezpieczeniową, dywidendową - to jest w naszej strategii i tutaj powinniśmy zachowywać się w sposób konsekwentny" - powiedział Kulik.

W grudniu KNF dopuściła możliwość wypłaty przez ubezpieczycieli dywidendy w wysokości maksymalnej równej 100 proc. zysku za 2020 r. oraz 50 proc. zysku za 2021 r.

"Jeżeli w ten sposób do tego podjedziemy, to przekłada się na dywidendę na poziomie około 2,27 zł na akcję, to stanowi dzisiaj górny poziom widełek, o których możemy myśleć. Dolny poziom tych widełek jest determinowany naszą polityką kapitałowa i dywidendową, i wynosi - w odniesieniu do wyników za 2021 rok - 1,94 zł za akcję. Tak wygląda ten przedział" - powiedział Kulik.

W aktualnej strategii grupy PZU na lata 2021-2024 założono wypłacanie co roku w postaci dywidendy od co najmniej 50 proc. do 100 proc. skonsolidowanego zysku netto. Ewentualne pozostawienie części zysku ma być warunkowane potrzebami związanymi z rozwojem organicznym lub fuzjami i przejęciami.

W czerwcu 2021 roku akcjonariusze PZU zdecydowali o przeznaczeniu na dywidendę 3,02 mld zł, co dało 3,5 zł dywidendy na akcję. (PAP Biznes)

Kulik ocenił, że w drugim kwartale widać jednak, że rynek powoli podnosi ceny ubezpieczeń OC komunikacyjnego.

"Obserwujemy już wzrost jeśli chodzi o rynek OC, on musi następować, ponieważ jesteśmy w sytuacji, w której przez kilka lat ceny spadały. Od 1 stycznia zostały wprowadzone bardzo wysokie kary za łamanie przepisów ruchu drogowego ze szczególnym uwzględnieniem kar za prędkość i przez długi czas wszyscy poruszali się wolno na drogach, bojąc się zaostrzających się kar, co spowodowało, że I kwartał był dla niektórych na tym rynku pokusą do +oddania+ marży w cenie dla klientów” – powiedział Kulik.

„Drugi kwartał ma kompletnie inny obraz – rosną częstości szkód, które zbliżają się do poziomu sprzed pandemii. W drugim kwartale widać, że rynek powoli podnosi ceny” – powiedział Kulik. (PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
A czy obliczaniu rentowności będą brane pod uwagę darmowe ubezpieczenia dla samochodów z Ukrainy? Wjechało ich tu przecież dziesiątki tysięcy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki