PZU byłoby zainteresowane zakupem akcji Pekao SA od PFR

2018-11-15 13:26, akt.2018-11-15 18:14
publikacja
2018-11-15 13:26
aktualizacja
2018-11-15 18:14

PZU byłby zainteresowane zakupem akcji Banku Pekao SA, które są obecnie w rękach Polskiego Funduszu Rozwoju, ale niewykluczone, że wiązałoby się to z emisją instrumentów dłużnych - poinformował Tomasz Kulik, członek zarządu PZU.

Polski Fundusz Rozwoju nie jest zainteresowany zbyciem akcji Pekao SA - poinformował w czwartek późnym popołudniem PAP Biznes Paweł Borys, prezes PFR. "Chcemy jednoznacznie zaprzeczyć, że zamierzamy pozbyć się udziałów w banku Pekao SA" - powiedział Borys.

/ fot. Jaap Arriens / FORUM

"Gdyby okazało się, że PFR chciałby wyjść z tej inwestycji, a przypomnę, że PFR komunikował, że dla nich to nie jest pozycja strategiczna tylko zwykła inwestycja kapitałowa, to dzisiaj, wskutek zarówno umowy, którą mamy podpisaną z PFR-em, jak i naszego podejścia do inwestycji - a traktujemy ją jako inwestycję strategiczną - naszym celem byłoby utrzymanie tego łącznego zaangażowania na poziomie PFR-PZU w wysokości dzisiejszych 33 proc." - powiedział Kulik na spotkaniu z analitykami.

"Jeżeli PFR będzie chciał się +skracać+ to my będziemy chcieli przejmować te udziały" - dodał.

Poinformował, że gdyby PFR chciał teraz sprzedać cały pakiet akcji Pekao SA to mogłoby to spowodować spadek wskaźnika wypłacalności PZU (liczony wg formuły Solvency II) poniżej 200 proc.

"Być może musielibyśmy pomyśleć o emisji instrumentu kapitałowego, żeby ten poziom utrzymać. 200 proc. to jest coś, co w długiej perspektywie jest naszym celem, zakładamy jednak możliwość krótkoterminowych fluktuacji wokół tego długoterminowego celu" - powiedział Kulik, dodając, że chodzi o emisję instrumentów dłużnych.

PZU ma obecnie 20 proc. głosów na WZ Pekao SA, a PFR ma 12,8 proc. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
pjb
A kto na tej transakcji miałby stracić, bo akcje Pekao są po ok 100 czyli 20% niżej niż PFR kupował? Po ile ma kupić PZU po 100 czy może po 123zł ? Swoją drogą to ekonomicznie kiepska inwestycja, setki milionów straty. Czy to nie wymaga jakiegoś wyjaśnienia? W końcu to wszystko kasa państwowa i wyniki jej zagospodarowania A kto na tej transakcji miałby stracić, bo akcje Pekao są po ok 100 czyli 20% niżej niż PFR kupował? Po ile ma kupić PZU po 100 czy może po 123zł ? Swoją drogą to ekonomicznie kiepska inwestycja, setki milionów straty. Czy to nie wymaga jakiegoś wyjaśnienia? W końcu to wszystko kasa państwowa i wyniki jej zagospodarowania wymagają rozliczenia, przed lub po wyborach !!!
gerth
To i tak drogo.
PKOBP za Getina zapłaci złotóweczkę (przynajmniej wg planu PiS)
jendreka
Co to k... jest? Kolejny hahment władzy. Państwowe papiery państwo same od siebie kupuje. Bo i PFR i PZU i PEKAO to państwowe spółki i państwowe papiery są przekładane z jednej kieszeni państwowej do drugiej. To ma być giełd a czy cyrk.?!
jes
PiS ma kolejne zadania dla PFR ale kasy tam za mało to PZU odkupi, a PFR będzie miało kasę na coś następnego, kopalnie, może bank.
kimdzongtusk
Socjalizm pełną gębę, a jak wiadomo, socjalizm i giełda nie idzie raczej w parze, czego najlepszym dowodem jest fakt, że na Kubie giełdy nie ma. WIG20 jest dlatego w bessie i jeszcze ma sporo do denka.
komariusz
Interes życia normalnie zrobi PFR - kupione powyżej 120 sprzedane poniżej 105. Dla PFR to akurat nic nie znaczy - przecież kupowali za nasze.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki