REKLAMA

PZFD: koniec "Mieszkania dla młodych" to niedobra wiadomość

2018-01-04 15:22
publikacja
2018-01-04 15:22

Biorąc pod uwagę ogromny deficyt mieszkań oraz bardzo słabo rozwinięty segment wynajmu mieszkań, koniec "Mieszkania dla młodych" to niedobra wiadomość dla borykających się z brakiem miejsca do zamieszkania - ocenił dla PAP prezes PZFD Grzegorz Kiełpsz.

Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował w środę, że wstrzymuje przyjmowanie wniosków na dopłaty do Mieszkania dla Młodych. We wtorek bank uruchomił ostatnią transzę 381 mln zł na dopłaty do kredytów mieszkaniowych w ramach programu. Zgodnie z komunikatem od czwartku BGK nie będzie przyjmował nowych wniosków. Program "Mieszkanie dla młodych" zgodnie z ustawą kończy się w 2018 r. Wstrzymanie przyjmowania wniosków oznacza koniec programu MdM.

Jak powiedział PAP prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich Grzegorz Kiełpsz "niestety środki z ostatniej puli dopłat na dofinansowanie w MdM szybko się wyczerpały, a mimo postulatów PZFD, program nie zostanie przedłużony". Jak przypomniał w miejsce MdM zaplanowano kolejny program rządowy oferujący dofinansowanie zakupu mieszkania - Indywidualne Konta Mieszkaniowe (IKM) jednak pierwsze dopłaty zostaną wypłacone najwcześniej w 2024 roku.

"Powstała więc sytuacja, gdzie przez okres pięciu lat nasi obywatele pozbawieni będą jakiegokolwiek wsparcia Państwa przy zakupie własnego mieszkania" - ocenił. Dodał, że biorąc pod uwagę ogromny deficyt mieszkań oraz bardzo słabo rozwinięty segment wynajmu mieszkań "nie są to dobre wiadomości dla borykających się z brakiem miejsca do zamieszkania".

Zdaniem prezesa PZFD, to, że "program MdM cieszył się niesłabnącą popularnością, a skala wsparcia z jakiego skorzystali Polacy jest najlepszym dowodem na potrzebę kontynuacji tego rodzaju pomocy dla rodzin".

Jak przypomniał Kiełpsz, Narodowy Program Mieszkaniowy, którego częścią mają być IKM, dopiero zaczyna funkcjonować i "nie wiadomo jak długo potrwa jego uruchamianie ani jaką skalę w końcu osiągnie". Przypomniał, że PZFD starał się przekonać rząd do przedłużenia programu MdM do czasu pierwszych wypłat z IKM. "Kontynuacja programu MdM byłaby także szczególnie ważna w kontekście zaspokajania potrzeb mieszkaniowych kolejnych pokoleń Polaków" - podsumował. (PAP)

autor: Katarzyna Fiuk

edytor: Dorota Skrobisz

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
iwonka50
Jak to nie będzie wsparcia państwa? Przecież wchodzi mieszkanie+. Ale rozumiem najbardziej boli to branżę deweloperską która zarabiała krocie przy wydatnym wsparciu całego procesu przez banki. A teraz będzie tak, że jak ktoś ma kasę to sobie kupi mieszkanie a jak nie ma to zapisze się w kolejkę na Jak to nie będzie wsparcia państwa? Przecież wchodzi mieszkanie+. Ale rozumiem najbardziej boli to branżę deweloperską która zarabiała krocie przy wydatnym wsparciu całego procesu przez banki. A teraz będzie tak, że jak ktoś ma kasę to sobie kupi mieszkanie a jak nie ma to zapisze się w kolejkę na mieszkanie+.
silvio_gesell
MdM sztucznie zawyżało ceny mieszkań.

Powiązane: Mieszkanie dla młodych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki