PWC: sytuacja na rynku może doprowadzić do większej koncentracji sektora bankowego

Rosnące koszty regulacyjne w środowisku niskich stóp procentowych oraz coraz większych wymogów kapitałowych mogą doprowadzić do większej koncentracji sektora bankowego, a dotyczyć to może zwłaszcza przejmowania mniejszych, słabszych banków - wynika z raportu PwC.

PWC: sytuacja na rynku może doprowadzić do większej koncentracji sektora bankowego
PWC: sytuacja na rynku może doprowadzić do większej koncentracji sektora bankowego (FORUM)

PwC podał, że w globalnym rankingu wyzwań dla sektora bankowego w 2016 roku pierwsze miejsce zajmuje otoczenie makroekonomiczne, a w dalszej kolejności jest przestępczość (w tym cyberzagrożenia) i otoczenie regulacyjne.

Nowe regulacje, według PwC, będą także istotnym wyzwaniem dla sektora w Polsce. PwC wymienia tutaj zarówno ogłoszone domiary kapitałowe dla niektórych banków, jak również oczekiwania Komisji Nadzoru Finansowego wobec banków planujących wypłaty dywidend. Do jednych z największych niewiadomych w tym roku PwC zalicza między innymi dyskutowane pomysły wsparcia dla kredytobiorców frankowych.

"Obok ogromnego pakietu przepisów europejskich, jakie weszły lub wejdą w życie w Polsce, koszty i wyzwania organizacyjne dla banków generują także działania Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (...). Będzie to miało wpływ na konieczność przebudowy modelu biznesowego oraz znaczących inwestycji ze strony banków" - napisano w raporcie "Czy banki są gotowe na nowe reguły gry? Wyzwania sektora bankowego w Polsce i na świecie w 2016 r.".

Zdaniem PwC rosnące koszty regulacyjne w środowisku niskich stóp procentowych oraz coraz większych wymogów kapitałowych mogą doprowadzić do większej koncentracji sektora bankowego.

"Wobec szybko rosnących stałych kosztów regulacyjnych, małe i średnie banki stoją dziś przed koniecznością zwiększenia skali działania, aby utrzymać rentowność. Małe banki mogą - bez przemyślanej strategii biznesowej - zostać w takiej sytuacji +wypchnięte z rynku+" - napisano w raporcie.

Analitycy PwC zauważają, że zmiany związane z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, tak zwaną ustawą frankową i podatkiem bankowym, będą wymuszały obniżanie kosztów w sektorze.

"Dlatego tak ważne jest nie tylko wprowadzanie nowych kanałów, ale także doskonalenie operacyjne oraz automatyzacje procesów. Jest to istotne, ponieważ pozwoli bankom obniżać koszty działania i zachować zadowalający poziom rentowności w coraz bardziej wymagającym i konkurencyjnym otoczeniu rynkowym" - napisano w raporcie.

W 12. edycji badania wzięło udział 672 respondentów z 52 krajów. Na pytania odpowiadali pracownicy banków, menedżerowie do spraw zarządzania ryzykiem, a także analitycy sektora bankowego.

Wybierz najlepsze banki razem z Bankier.pl

Wybierz najlepsze banki razem z Bankier.pl

Wystartowało internetowe głosowanie w ramach VII edycji plebiscytu Złoty Bankier! W tym roku czytelnicy Bankier.pl wybierają: najlepszy spot reklamowy, bank wrażliwy społecznie oraz bank wyróżniający się w social media. Zachęcamy do głosowania - na uczestników czekają nagrody!

(PAP)

seb/ jtt/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Kobza

Analiza na poziomie PCW-polichlorku winylu.

! Odpowiedz
0 2 ~loll

bankowosc ma psyslosc i konsulting tez...

! Odpowiedz
1 9 d_chlech

To oczywiste, że rynek co jakiś czas mówi "sprawdzam" i najsłabsi gracze wypadają. Spece z PwC nowego kontynentu nie odkryli. Zresztą w sektorze bankowym konsolidacja jest nieunikniona.

! Odpowiedz
1 14 ~Bankster

Gratuluje jakże wszechwiedzący konsultantom... O tym że rynek będzie się konbsolidowal w branży mówi się od co najmniej kilku lat! Gratuluje więc odkrycia... Doskonalenie operacyjne oraz optymalizacja procesów? Rozumiem że za kilka milionów fee podejmiecie się tego wyzwania...?☺ wyslecie dzieci po studiach z wiedzą z książek ale przy okazji się naucza paru kwestii...a wystarczy żeby managerom w bankach chciało się ruszyć cztery litery i z ludźmi pogadac.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.