REKLAMA

PSL złoży wniosek o samorozwiązanie Sejmu w tym tygodniu

2021-10-13 11:40
publikacja
2021-10-13 11:40
PSL złoży wniosek o samorozwiązanie Sejmu w tym tygodniu
PSL złoży wniosek o samorozwiązanie Sejmu w tym tygodniu
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

W tym tygodniu złożymy w Sejmie wniosek o skrócenie kadencji parlamentu - poinformował w środę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezes ludowców liczy, iż projekt poprą wszyscy posłowie, także Prawa i Sprawiedliwości.

Wniosek o samorozwiązanie Sejmu szef Polskiego Stronnictwa Ludowego zapowiedział w sobotę w Poznaniu. W środę w Sejmie poinformował, że wniosek jest gotowy i w tym tygodniu trafi do Sejmu. "Oczywiście on będzie głosowany po zakończeniu stanu wyjątkowego, bo niektórzy próbują znaleźć tutaj jakiś wytrych do niepoddania tego pod głosowanie" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Przekonywał, że obecną władzę trzeba zmienić, ponieważ jest nieudolna, niszczy pokój społeczny, dewastuje polskie rolnictwo oraz nadwyręża relacje Polski z Unią Europejską, przez co - jak mówił - Polska nie otrzymała jeszcze pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

Według niego, potrzebny jest nowy rząd, który zmieniłby relacje naszego kraju z Unią Europejską. "To można zrobić tylko w wyniku zmiany większości w parlamencie, a do niej dojdzie po kolejnych wyborach. Jesteśmy demokratami - tylko w taki sposób i w takie możliwości wierzymy, i takie będziemy tylko stosować" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL liczy, iż inicjatywę jego klubu poprą wszyscy posłowie. "Liczę na poparcie wszystkich. Z jednej strony liczę na poparcie opozycji, bo głosowanie przeciwko temu wnioskowi przez jakąkolwiek partię opozycyjną jest powiedzeniem: +chcemy, żeby PiS rządził dalej dwa lata+, a ja uważam, że jeśli tak szkodzi Polsce, no to trzeba to jak najszybciej odwołać" -

Dodał, iż liczy także na głosy formacji rządzącej. "Skoro mówią, że mają takie poparcie społeczne, są tak pewni swoich racji, to niech to udowodnią to w wyborach" - powiedział lider Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Sejm może skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby posłów. Skrócenie kadencji Sejmu oznacza jednoczesne skrócenie kadencji Senatu.

Zgodnie z konstytucją w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe, nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Początkowo został wprowadzony na 30 dni, ale Sejm zgodził się przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni, czyli do końca listopada.(PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki