REKLAMA

PSL proponuje: 6,8 proc. PKB na ochronę zdrowia, dobrowolny ZUS, 100 tys. mieszkań dla młodych (opis)

2021-05-21 15:41
publikacja
2021-05-21 15:41
PSL proponuje: 6,8 proc. PKB na ochronę zdrowia, dobrowolny ZUS, 100 tys. mieszkań dla młodych (opis)
PSL proponuje: 6,8 proc. PKB na ochronę zdrowia, dobrowolny ZUS, 100 tys. mieszkań dla młodych (opis)
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Podniesienie już od przyszłego roku składki na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB, 30-procentowe podwyżki płac dla wszystkich zawodów medycznych, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców oraz wsparcie przy zakupie mieszkań dla 100 tys. młodych osób rocznie – to założenia programu PSL na najbliższe lata.

Prezes ludowców Władysława Kosiniak-Kamysz na piątkowej konferencji prasowej w Krakowie mówił, że jest to odpowiedź PSL na Polski Ład czyli firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii.

"Każda poważna formacja, która aspiruje, żeby rządzić w Polsce powinna mieć swój program, swoje postulaty i pomysły" – mówił Kosiniak-Kamysz.

Jak podkreślił po ogłoszeniu Polskiego Ładu jedno jest pewne:"PiS podnosi podatki". "Podnosi dla tych, którzy ciężko pracują, dla tych, którzy przeszli przez czas kryzysu, dla przedsiębiorców, dla polskich rodzin" – powiedział szef PSL wskazując, że nie ma na razie szczegółów ustawowych proponowanych przez Zjednoczoną Prawicę rozwiązań.

PSL w najbliższych tygodniach będzie prezentował swój program. Pierwsze trzy punkty Kosiniak-Kamysz przedstawił w Krakowie.

"Po pierwsze podniesienie wydatków na ochronę zdrowia, ale ze środków publicznych a nie prywatnych do 6, 8 proc. PKB. I tu jest podobieństwo do tego, co jest w Polskim Ładzie, tylko my postulujemy to nie od roku 2027 tylko od roku 2022 i wiemy jak to sfinansować" – powiedział szef PSL.

Zgodnie z pomysłem tego ugrupowania środki na ten cel uzyskano by przesuwając 2 proc. składki rentowej co da ok. 15 mld zł, kolejne 5-7 mld zł miałoby pochodzić z akcyzy za papierosy i alkohol. Każdy z Polaków mógłby otrzymać także od państwa zwrot do 1 tys. zł rocznie za wizyty w prywatnych gabinetach lekarskich.

"Potrzebny jest wzrost wynagrodzeń o 30 proc. dla salowych, sanitariuszy, dla ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, dla pielęgniarek, położnych, lekarzy. Dla wszystkich nie dla wybranych. To jest systemowe rozwiązanie, które pozwoli zmienić funkcjonowanie ochrony zdrowia" – podkreślił Kosiniak-Kamysz. Na podwyżki potrzeba według PSL 4,6 mld zł. Jak dodał prezes PSL konieczne jest także zwiększenie limitów przyjęć na studia lekarskie i zmniejszenie biurokracji w placówkach medycznych, tak by lekarze mieli więcej czasu na leczenie pacjentów.

PSL chce, by przedsiębiorcy mogli dobrowolnie opłacać ZUS i by przez dwa lata nie wprowadzać nowych podatków dla tej grupy. "Państwo nie powinno przeszkadzać, utrudniać, komplikować i nie robić chaosu kolejnymi zmianami" – mówił Kosiniak-Kamysz. Dodał, że koszt wprowadzenia dobrowolnego ZUS to ok. 7 mld zł.

Młodym ludziom ludowcy proponują program "Własny kąt" czyli pomoc państwa w zapewnieniu wkładu własnego w wysokości 75 tys. zł przy zakupie mieszkania czy domu na rynku pierwotnym lub wtórnym. Takie wsparcie miałoby otrzymać rocznie 100 tys. osób w wieku 20-40 lat. Wydatki wynosiłyby 7,5 mld zł."Program pro demograficzny to program mieszkaniowy" – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Szef ludowców mówił, że młodzi mogliby także za złotówkę uzyskać ziemię pod budowę domu z zasobów Skarbu Państwa, ziemię, która nie nadaje się do wykorzystania w celach rolnych. "To ziemia, którą można przekazać, żeby młodzi chcieli wracać na wieś" – wskazał Kosiniak-Kamysz. "Można ją przekazać za złotówkę pod warunkiem, że tam zamieszkasz, wybudujesz dom i będziesz płacił podatki" – dodał. Młodzi mogliby także otrzymać od państwa projekt energooszczędnego, ekologicznego domu – proponuje PSL.

Burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar mówił, że samorządy są pełne obaw przede wszystkim o dochody własne. "Dotacje i subwencje, w tym ta najważniejsza – oświatowa – powinny pokrywać 100 proc. kosztów, jakie samorządy ponoszą. Nie może być tak jak teraz, że jest pewna pula, ale o tym, czy zajęcia dodatkowe w szkołach, czy zajęcia specjalistyczne będą, czy remonty będą realizowane decyduje kondycja danego samorządu. To powinno być finansowane całkowicie" - powiedział.

Klęczar podkreślił, że rozdział dotacji ze środków publicznych nie może się odbywać według klucza partyjnego. "O to jako Stronnictwo będziemy się stanowczo upominać" – powiedział.

"Koalicja Polska – PSL kładzie ogromny nacisk na zdrowie, bezpieczeństwo i przyszłość Polaków" – mówiła poseł Urszula Nowogórska. Dodała, że najbliższą niedzielę ludowcy mają swoje święto i będzie to dzień solidarności z druhami z Ochotniczych Straży Pożarnych, których dotyczy projekt nowelizacji ustawy o OSP.

"Będziemy wnosić poprawki, jeśli ta ustawa w takim kształcie trafi do Sejmu" – zapowiedział Kosiniak-Kamysz.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ tgo/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki