PSL miażdży w świętokrzyskim. 1/6 głosów nieważnych

Polskie Stronnictwo Ludowe w sejmiku woj. świętokrzyskiego będzie miało 17 z 30 mandatów - wynika z oficjalnych danych Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach. W gremium zasiądą także przedstawiciele PiS, PO i SLD.

Janusz Piechociński i Władysław Kosiniak-Kamysz (fot. Karol Serewis / )

Informację o wynikach niedzielnego głosowania w czwartek wieczorem przekazał dziennikarzom przewodniczący kieleckiej WKW, sędzia Jan Klocek.

Wynik uzyskany przez PSL oznacza, że partia w regionie będzie mogła rządzić samodzielnie. Drugi wynik osiągnęło PiS - osiem mandatów, trzeci PO - trzy mandaty, czwarty komitet SLD-Lewica Razem - dwa mandaty.

Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyły: KWW Wspólnota, Patriotyzm, Solidarność, KW Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, KWW Ruch Narodowy, Samoobrona i Demokracja Bezpośrednia. Komisja nie podawała danych dotyczących m.in. procentowego poparcia, jakie uzyskały w głosowaniu poszczególne komitety.

W województwie świętokrzyskim głosowało 53,25 proc. z ponad 1 mln 43 tys. uprawnionych. 16,72 proc. głosów uznano za nieważne.

Mimo osiągnięcia przez świętokrzyskie PSL wyniku, który pozwala partii na samodzielne rządzenie, jest duże prawdopodobieństwo, że ludowcy - podobnie jak w poprzedniej kadencji - wejdą w koalicję z PO, która w wyborach zajęła trzecie miejsce. Łącznie obie partie mogą mieć zatem 2/3 głosów w sejmiku.

Oprócz dotychczasowego marszałka województwa Adama Jarubasa (PSL), który w czwartym okręgu zdobył rekordową liczbę blisko 38 tys. głosów, w radzie - z tej samej listy, jednak z innego okręgu - znalazł się także jego młodszy brat - Krystian. Wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Busku-Zdroju startował z ostatniej pozycji w powiecie kieleckim i mieście Kielce.

Z list ludowców do sejmiku dostali się także dotychczasowi członkowie zarządu województwa: Kazimierz Kotowski odpowiedzialny m.in. za przygotowanie nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, a wcześniej za realizację RPO na lata 2007-2013 oraz Piotr Żołądek, który zajmował się m.in. obszarem rolnictwa i inwestycjami na terenach wiejskich.

Ponownie wybrany został także dotychczasowy przewodniczący sejmiku, Tadeusz Kowalczyk. Mandat przypadł też wicewojewodzie świętokrzyskiemu Grzegorzowi Dziubkowi, który w niedzielę w I turze został wybrany burmistrzem Włoszczowy, oraz wiceministrowi gospodarki Arkadiuszowi Bąkowi.

Walkę o reelekcję powodzeniem zakończyli także członkowie zarządu z PO - wicemarszałek Grzegorz Świercz, zajmujący się m.in. obszarem ochrony zdrowia, oraz Jan Maćkowiak odpowiedzialny za inwestycje infrastrukturalne. Oprócz nich z PO w sejmiku znalazł się jeszcze radny ostatniej kadencji lekarz psychiatra Grigor Szaginian.

Największą siłą opozycyjna w sejmiku pozostanie PiS, które wprowadziło do niego ośmiu radnych z list tworzonych w ramach szerokiego porozumienia m.in. z Polską Razem Jarosława Gowina, Solidarnością oraz Porozumieniem Samorządowym (PS) sygnowanym nazwiskiem prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego (wybranego w niedzielę na czwartą kadencję).

Radymi zostali m.in.: przewodniczący Polski Razem w Świętokrzyskiem Michał Cieślak, sekretarz świętokrzyskiego PiS Andrzej Pruś (uzyskał on także trzeci wynik w niedzielnych wyborach prezydenta Starachowic), sekretarz miasta Kielce Janusz Koza (Porozumienie Samorządowe) oraz przegrany w niedzielnej elekcji burmistrz Włoszczowy Bartłomiej Dorywalski.

Dwa miejsca w sejmiku zdobył także komitet SLD-Lewica Razem, z którego dostali się: b. poseł i radny sejmików czterech kadencji, lekarz Sławomir Marczewski oraz b. poseł i prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz.

Wśród kandydujących, którzy nie zdobyli mandatu radnego, są m.in.: dotychczasowy prezydent Ostrowca Św. Jarosław Wilczyński (bezpartyjny, startował z listy PO), kandydat Platformy na prezydenta Kielc (uzyskał trzeci rezultat), dotychczasowy radny powiatu kieleckiego, profesor Politechniki Świętokrzyskiej, Grzegorz Świt i żona zmarłego w ub.r. posła PO Konstantego Miodowicza - Małgorzata, która startowała z listy PiS (reprezentowała Porozumienie Samorządowe).

W 2010 r. ludowcy także zwyciężyli w wyborach do sejmiku w woj. świętokrzyskim - uzyskali 13 z 30 mandatów (32,91 proc. głosów). Kolejne były: PiS - siedem mandatów (20,50 proc.), PO - sześć (15,86 proc.), SLD - trzy (13,86 proc.), Porozumienie Samorządowe - jeden mandat (9,53 proc. głosów). W sejmiku ostatniej kadencji oraz w zarządzie województwa świętokrzyskiego PSL tworzyło koalicję z PO. (PAP)

ban/ mjk/ abr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~polskadogorynogami

Karta w formie broszurki, a na okładce towarzysze Pana Prezesa Śmietanki, {ciekawe gdzie teraz będzie służył Ojczyźnie,} i wszytko jasne. Plus Barany ma się rozumieć. O mały wos sam bym dołączył do tego stada. Takie to były czytelne i przejrzyste wybory w III RP!

! Odpowiedz
2 2 ~shalom

Ten Adam Michnik w wywiadzie udzielonym na Antypodach powiedział prawdę , że " polski naród to barany " i trzeba ich strzyc jak owce .

! Odpowiedz
0 14 ~Dżejms

Lubią jak im ktoś powie że są frajerami. Tyle w temacie.

! Odpowiedz
2 14 ~Kamil

PSL nie powinien dopuszczać do władzy ludzi odpowiedzialnych za przekręty. Cała POpaprana hołota powinna trafić do więzienia za przekręty.

! Odpowiedz
0 0 ~Teofil

Dobry dowcip! To ci PSL-owcy musieli by wszyscy w komplecie zrezygnować. Gdyby wśród nich znalazło by się 10 sprawiedliwych, to bardzo bym się zdziwił. Ha, ha, ha, mało nie polałem się ze śmiechu.

! Odpowiedz
0 18 ~Waldi

Wygrali ' Sami Swoi' przecia było wiadomo, że ..kto dzieli dotacje unijne, ten wygrywa i basta,ha

! Odpowiedz
0 26 ~max

Wybory są sfałszowane PSL w sondażach ma ledwie 5% a tu nagle "cud" setki tysięcy osób oddaje nieważne głosy a te niby ważne to na chłopków. Szkoda, że Brunon K nie zrobił z tym syfem porządku.

! Odpowiedz
0 31 ~bandit

cały bczas te same ryje, te same obłudne uśmiechy, ci sami ze wszystkich partyjek kanapowych...............złodziejstwo będzie trwało w najlepsze.

! Odpowiedz
0 42 ~sisi

hehe, przeciez sam Piechocinski Janusz powiedział, ze to on - prowadził fest kampanię, 2 tysiące razy wyjeżdżał :) -Tylko do cholery, kiedy zajmował sie ministrowaniem??????????Ja przecież nie płącę mu za wyjazdy partyjne! Piechocinski , oddaj moje pieniądze !

! Odpowiedz
0 19 ~sedzia

oszustwo psiane na baioej karce i neibeiskiej! widac przeciez k.a pogonic ta bande oszustwo na wieki! magalenka 89! tams ie dzilili dzis oszukuja andal i kradna!!!!!!!!

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl