PSL chce obniżenia wieku emerytalnego dla rolników

PSL popiera obywatelski projekt ustawy zakładający obniżenie wieku emerytalnego dla rolników do 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Jak poinformowano pod wnioskiem o powołanie komitetu ws. inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie zebrano już 12 tys. podpisów.

(fot. Amr Abdallah Dalsh / FORUM)

Na konferencji prasowej w Sejmie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że osoby związane z PSL zawiązały komitet obywatelski, który zebrał kilkanaście tysięcy podpisów pod wnioskiem o powołanie komitetu obywatelskiego, który przedstawi inicjatywę ustawodawczą przewidującą obniżenie wieku emerytalnego dla rolników do 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn. "My jako PSL będziemy wspierać oczywiście tę akcję" - zadeklarował.

Przewodniczący komitetu obywatelskiego, rolnik z Wielkopolski Janusz Maćkowiak podkreślił, że celem komitetu jest obniżenie wieku emerytalnego dla rolników. "Chcemy, żeby rolnik szedł na emeryturę w wieku: mężczyzna 60 lat, kobieta 55 lat. Oczywiście zachowując to, że musi być to 30 lat okresu składkowego" - zaznaczył.

Poinformował, że komitet zebrał już 12 tys. podpisów pod wnioskiem. "I myślimy, że Sejm Rzeczpospolitej rozpatrzy pozytywnie ten projekt" - podkreślił Maćkowiak.

Według Dariusza Suszyńskiego z Komitetu podniesienie wieku emerytalnego dla rolników o 5 lat doprowadza do sytuacji, w której "często będą musieli oni pracować do samej śmierci na swoim gospodarstwie". "Prognozy niestety są straszne. Rolnictwo w całej Europie się starzeje. W Polsce ten proces będzie lada moment postępował szybciej" - zaznaczył.

Zdaniem posła PSL Mieczysława Kasprzaka "nie wszyscy rolnicy wierzą w to, że PiS ich tak oszukał". "Wiek emerytalny miał być obniżony, tymczasem jest podwyższony" - zaznaczył. "Będziemy robić wszystko, aby przywrócić dotychczasowy wiek emerytalny" - zapewnił poseł.

Kasprzak powiedział, że podpisy pod wnioskiem są zbierane we wszystkich częściach kraju. "Prosimy o poparcie tej inicjatywy, bo to jest dla dobra polskiej wsi, dla dobra rolników" - dodał.

Według inicjatorów projektu zmian "utrzymanie przez rolników uprawnienia wcześniejszego przechodzenia na emeryturę jest zasadne ze względu na trudny, wyczerpujący oraz nieregularny charakter pracy rolniczej, wymagającej określonego trybu życia".

1 października w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. ZUS spodziewa się, że w ostatnim kwartale tego roku na emeryturę może przejść ok. 331 tys. osób. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ par/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 22 antybolszewik

A wtedy PiS ich znowu przebije i zaproponuje emeryturę po 50 latach.
To tak jak mamy społeczeństwo homo-sovieticus

! Odpowiedz
0 43 antypropaganda

Spokojnie, PSL to se może chcieć. Poza tym oni i tak nigdy nie realizowali obietnic wyborczych ;-)

! Odpowiedz
34 30 john-eire

Nie byłem 100% pewny ale teraz jestem. Polska jest następny Grecji. Będzie więcej ludzie na emerytura niż pracowników.

! Odpowiedz
3 34 cest_la_vie

Niedlugo projekt "emerytura dla polityka po 4 latach"

! Odpowiedz
10 28 silvio_gesell

Nie będzie tu Grecji, bo mamy własną walutę którą możemy osłabić. Grozi nam za to los Ukrainy.

! Odpowiedz
20 6 john-eire odpowiada silvio_gesell

Polska nie będzie musiał osłabić zloty. Rynek zrobię to i zloty będzie miał taki sam wartość jak papier toaletowe.

! Odpowiedz
6 10 silvio_gesell odpowiada john-eire

To raczej pewne, miejmy tylko nadzieję że nie odbędzie się to skokowo jak w przypadku hrywny, bo to wiązałoby się z głodem i niepokojami społecznymi, i że osłabimy złotówkę w sposób kontrolowany i ludzie zdążą się przestawić na działalność rolniczą, dzięki czemu indeks cen żywności nie wyleci w kosmos.

! Odpowiedz
1 60 spedytor

osobiscie proponuje dla ludzi pracujacych w cyrku 45 lat kobieta 50 lat męzczyzna

! Odpowiedz
5 42 tw-balbina

Totalna degrengolada

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl