PSL chce dopłacać matkom

Państwo powinno dopłacać matkom do kapitału emerytalnego - twierdzi Polskie Stronnictwo Ludowe. "Puls Biznesu" wyliczył, że koszty tego pomysłu wyniosą 375 miliardów złotych.

Donald Tusk zaproponował, by prawo do emerytury częściowej miały osoby, które w czasie swojej kariery zawodowej zgromadziły na rachunkach emerytalnych określony kapitał, wystarczający na wypłatę przynajmniej minimalnej emerytury.

Według PSL uderza to w matki, które poświęciły znaczną część kariery na wychowanie dzieci. Ich kapitał mógłby być niewystarczający do przejścia na emeryturę częściową. Dlatego ludowcy proponują, by państwo dopłacało kobietom do kapitału emerytalnego po 20-30 tysięcy złotych za każde urodzone przez nie dziecko.
Komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl

Nie z moich pieniędzy

Jeśli działacze PSL chcą płacić matkom za rodzenie dzieci, niech robią to z własnych pieniędzy. Nie życzę sobie, by robiło to „państwo”. Bo „państwo” sfinansuje to z moich i Twoich podatków – czyli z naszej kieszeni. Byłby to kolejny demoralizujący przywilej - taki sam jak dopłaty do emerytur górniczych czy 35-letnich emerytowanych policjantów.


Według szacunków "Pulsu Biznesu", gdyby obecnie wprowadzić dopłatę w wysokości 25 tysięcy, zwiększyłoby to ukryte zobowiązania państwa o 375 miliardów złotych. Koszt byłby rozłożony na wiele lat, ale narastający.

Więcej w "Pulsie Biznesu".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/"Pulsie Biznesu"/kl/pbp
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~jakaśtam

Zgadzam się w 100% z panem Kolany. Dodać chcę jeszcze, że nie ważne jest kto ile dzieci wyda na świat, ważne jest jak je wychowa. Czy te dzieci w przyszłości będą zasilać grupy nygusów czy może będą pożytecznymi podatnikami. Wiele jest rodzin nie odpowiedzialnych, w których się rodzą dzieci a rodzice potem mają ich gdzieś, to czy należą się takiej matce jeszcze dopłaty? Państwo jeszcze musi wydać kasę aby się w jakimś stopniu nimi zająć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Ojciec do leda

A niech sobie zarabia nawet i 100X więcej. Co mnie to obchodzi?
Tylko, że skoro on teraz płaci składki i utrzymuje obecnych emerytów, to w przyszłości będzie oczekiwał tego samego od naszych dzieci, pewnie samemu ich nie mając.
A jakie mamy obecnie problemy demograficzne, już pisałem (między wersami).

Pisanie o komuszej mentalności jest śmieszne, z tego okresu niewiele pamiętam nawet. Pewnie za to ty (celowo piszę z małej, tak jak i ty pisałeś) wykorzystywałeś ten system do dna, a teraz nadal jesteś przedstawicielem homo sovieticus. No dobra, przesadziłem, ale chcę ci pokazać, że ty też przesadziłeś w tamtym poście.

Zusowski system jest trupem, zgadzam się. Powinno być jak w Japonii, gdzie każdy sam sobie zapewnia emeryturę. Albo jego dzieci.

Jednak negowanie każdego pomysłu, który ma na celu zwiększenie dzietności to jeszcze większy kretynizm. Niebawem większość w tym kraju będą stanowić emeryci. I co z tego, że taki Kolany uzbiera miliony na emeryturze, jak będzie kupował towary wytworzone gdzie indziej, usług nie będzie miał mu kto zapewnić w kraju (sami emeryci w końcu), ew. zapewnią mu to emigranci zmieniający naszą kulturę i nakazujący mu chodzić do meczetu - bo inaczej "kula w łeb".

Celowo koloryzuje.

A o edukację mojego dziecka się nie martw, zapewnię mu wszystko, by nie trafiło na "bezrobocie". Z resztą tu się wykazałeś "komuszą mentalnością". Jakie bezrobocie? Zakładam, że moje zaradne dziecko będzie potrafiło samo sobie stworzyć miejsce pracy, zatrudniając dodatkowo innym zatrudnienie. Komusza mentalność natomiast mówi: albo jesteś u kogoś robolem albo na garnuszku państwa.

Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~insulinka

ojciec z tobą coś nie halo

dobrze , niech narobią dzieci , tylko ciekawe dla kogo one bedą pracować ? za 20-25 lat i gdzie?
i jaki będzie związek w przyszłości z tymi dopłatami do kapitału emerytalnego a pracą tych dzieci ?

może to i zresztą dobrze , te 30 tys za kazde urodzone dziecko tylko co dalej , matka będzie miała emeryturę i 5 cioro dzieci na utrzymaniu , które będą bezrobotne , a czy to nie lepiej aby na urlopie wychowawczym płacić pensję ( coś w rodzaju zasiłku dla bezrobotnych lub swiadczenia jakiegoś ) , a dlaczego mamy problemy demograficzne?? Zapytać społeczeństwo.


Cyt.” A o edukację mojego dziecka się nie martw, zapewnię mu wszystko, by nie trafiło na "bezrobocie". Z resztą tu się wykazałeś "komuszą mentalnością". Jakie bezrobocie? Zakładam, że moje zaradne dziecko będzie potrafiło samo sobie stworzyć miejsce pracy, zatrudniając dodatkowo innym zatrudnienie. Komusza mentalność natomiast mówi: albo jesteś u kogoś robolem albo na garnuszku państwa „

Szkoda , że tego się nie da w przyszłości zweryfikować , zakładasz , i jeszcze twoje zaradne dziecko da zatrudnienie innym . A może zajmie się tylko MARYCHĄ ? Widać jestes bardzo jeszcze młody , bo nie wiesz jakie życie potrafi płatać figle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Staszek

a ja chcę żeby mi dopłacali, że mi się chce do pracy chodzić. bo w ten sposób płacę zus i jest kaska na emerytury dla agentów Tomków itp.
paranoja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 0 ~Ojciec

A ja nie życzę sobie, by moje dziecko miało w przyszłości pracować na utrzymanie tego Pana. Nie wiem kto będzie utrzymywał w przyszłości masę starców - takich jak Krzysztof Kolany, kiedy dzietność spada (wskaźnik już 1,4) oraz rośnie emigracja np. do Anglii. Zaleje nas niedługo turecko-islamska inwazja, oni już będą wiedzieć co zrobić z takimi niepotrzebnymi starcami, jak ten pan.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~led

Typowa komusza mentalność ...
A skąd Ojciec wiesz, że ten gościu wogóle będzie chciał, żeby twoje dzieci pracowały na jego utrzymanie. Może zarabia 50x więcej niż ty obecnie i odkłada sobie na emryture więc wisi mu, czy ZUS będzie cokolwiek wypłacał albo czy zbankrutuje. Dodatkowo jako bogaty emeryt może dać pracę więcej osobom i przysporzyć więcej przychodu państwu niż ty i twoje (choćby 5-cioro) dzieci, będać np. na bezrobociu.
W chwili obecnej nie masz żadnej pewności, że twoje dziecko nie będzie klientem żebrającym o pomoc państwa nie mogąc znaleść pracy, a więc "średnio" wówczas będzie pracować na utrzymanie tego pana czy kogokolwiek.
Zusowski system "solidarności pokoleniowej" jest już trupem i jego łatanie tylko powiększa tę studnię bez dna. Liczenie na pomoc Państwa, bez martwienia się o przyszłość we własnym zakresie nie ma żadnej przyszłości w tym zbankrutowanym systemie emerytalnym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~gosc

Lepiej dac te 3 dychy Panu Kolanemu na fryzjera i niech sie ogoli, bo wyglada jak troglodyta.

! Odpowiedz
0 0 ~myślący

bueheheh

przeciez te kobiety same za to zapłacą w podatkach a oni z tych podatków im ,,dadzą"

! Odpowiedz
0 0 ~qwerty

W którym momencie ten kapitał ma być dopłacany i dlaczego kwotowo ? Każda kobieta utraciła różny poziom zarobków i składek emerytalnych wskutek urlopu wychowawczego, a nie jednakowy ! I kiedy dopisywac ? Przed emeryturą czy na początku ? Jest inflacja, chłopki z PSL-u !!!!! To NIE JEST KRUS !!!!!

!
Polecane
Najnowsze
Popularne