REKLAMA

PSL apeluje do rządu o utrzymanie wieku emerytalnego dla rolników

2016-10-26 16:01
publikacja
2016-10-26 16:01
PSL apeluje do rządu o utrzymanie wieku emerytalnego dla rolników
PSL apeluje do rządu o utrzymanie wieku emerytalnego dla rolników
fot. stevanovicigor / / YAY Foto

PSL apeluje do rządu o utrzymanie wieku emerytalnego dla rolników, którzy przepracowali 30 lat i odprowadzali składki emerytalno-rentowe - powiedział w środę na konferencji prasowej w Sejmie szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezes ludowców przypomniał, że do marszałka Sejmu trafił projekt uchwały, wzywającej rząd PiS do wycofania się z podwyżki wieku emerytalnego rolników.

Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że dzięki staraniom PSL, rolnicy mogą teraz przechodzić na emeryturę już w wieku 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), o ile przepracowali 30 lat i odprowadzali składki emerytalno-rentowe. Zaznaczył, że te uprawnienia udało się zachować do końca 2017 r.

Szef PSL tłumaczył, że PiS - zgodnie z prezydenckim projektem ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego - podniesie ten wiek do 60 lat dla kobiet i 65 - dla mężczyzn. Według PSL "dla wielu oznacza to, że nigdy nie doczekają emerytury, bo rolnicy żyją statystycznie krócej niż mieszkańcy miast".

"Dzisiaj pod płaszczykiem obniżania wieku emerytalnego, dochodzi do podwyższenia (wieku emerytalnego) dla grupy najciężej pracującej" - podkreślił Kosiniak-Kamysz. "Chcą podwyższyć wiek emerytalny rolnikom, chcą podwyższyć tym wszystkim, którzy orzą, sieją, gospodarują, którzy nas żywią" - powiedział. "To jest niedopuszczalne" - ocenił polityk.

"Żądamy dzisiaj i apelujemy do PiS-u, żeby utrzymał wiek emerytalny dla rolników, który umożliwia im godne przejście na emeryturę, który umożliwia im dobrą pracę, ale też rzetelny później odpoczynek" - podkreślił w Sejmie Kosiniak-Kamysz.

"Dzisiaj rząd PiS-u po raz kolejny pokazuje gdzie i w jaki sposób traktuje polską wieś, jak traktuje tych, którzy na nich zagłosowali po roku czasu" - podkreślił szef PSL.

W piątek Sejm przyjął nowelę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników; wcześniej odrzucił poprawkę PSL, która dotyczyła utrzymania do końca 2020 roku wieku emerytalnego rolników na obecnym poziomie tj. 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Jej odrzucenie rekomendowały połączone komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polityki Społecznej, uzasadniając to tym, że zakres regulacji wybiega poza procedowany projekt.

Na początku października sejmowa podkomisja zakończyła prace nad prezydenckim projektem ustawy ws. emerytur. Zarekomendowała poprawkę, które zakłada wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od pierwszego października 2017 roku.

Prezydencki projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, trafił do Sejmu pod koniec listopada ub.r., pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie na początku grudnia. Zmiany obejmą osoby objęte powszechnym systemem emerytalnym (ZUS) oraz rolników (KRUS).

W połowie stycznia br. komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu. Wówczas związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium - stażu pracy - pozwalającego na przechodzenie na emeryturę. Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągną go w 2040 r., a mężczyźni w 2020.

Rząd przyjął pozytywne stanowisko wobec projektu, który zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.(PAP)

amt/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~synowa
Amoja teściową rolnicza żyje juz 86 lat....
~Wojtek
Ale obludnik ten Kamysz,POdwyzszyli wiek emerytalny również rolnikom do 67 r.z.a teraz apeluję o obniżenie do 55 r.z. Kto się da nabrać oszustów z PSL
~Zbych12
Zgadzam się z tym. Ale emeryturę liczymy ze zgromadzonego kapitału! I problem znika. Nie ma pojęcia emerytura minimalna.
~magi
Gdyby nie rolnicy Polacy umarliby z głodu chyba warto o tym pamiętać
~asd
Tak qrwa zaraz. A ja będę robił do 100 tal na ZUS żeby z moich podatków mniej dokładali do ZUSu a marnowali na KRUS
~noe
Argument, że pracują najciężej mógłby podnosić 40 lat temu, ale walił wtedy w pieluchy. Wtedy nie było maszyn i trzeba było ręcznie zapieprzać. Pamiętam, sam pracowałem.
~tank
Nastepnym razem wiejska ciemnota niech pomyśli nim zaglosuje.
~azaz
Bezczelność niektórych partyjnych aparatczyków sięga zenitu ! To trzeba mieć tupet by takie coś zaproponować ! "Zapomniał" jeszcze dodać, że ludziom na wsi praca w rolnictwie liczy się od 15 roku życia, wystarczy pismo od wójta czy sołtysa, "że się pomagało rodzicom" i już można " korzystać " np. z zasiłków Bezczelność niektórych partyjnych aparatczyków sięga zenitu ! To trzeba mieć tupet by takie coś zaproponować ! "Zapomniał" jeszcze dodać, że ludziom na wsi praca w rolnictwie liczy się od 15 roku życia, wystarczy pismo od wójta czy sołtysa, "że się pomagało rodzicom" i już można " korzystać " np. z zasiłków przedemerytalnych do czasu otrzymania emerytury !
~big
Kosiniak ze swoją sitwą kwiczy za powrotem do koryta.
~hub12121
Rolnicy to zwarta grupa spoleczna i żelazny elektorat PIS. Np. Budowlaniec zapier... na budowie płaci min 1120 zł do zus i może doczeka emerytury w wieku 67 lat...

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki