REKLAMA

PRCH: straty branży centrów handlowych rosną o kolejne miliardy złotych

2021-04-07 13:20, akt.2021-04-07 15:00
publikacja
2021-04-07 13:20
aktualizacja
2021-04-07 15:00
fot. Mirosław Pieslak / FORUM

Straty branży centrów handlowych pogłębiają się o kolejne miliardy złotych - przekazała PAP w środowym komentarzu Polska Rada Centrów Handlowych, odnosząc się do decyzji rządu o przedłużeniu obostrzeń do 18 kwietnia. Szacowana wartość zadłużenia branży to nawet 90 mld zł - dodano.

W komunikacie umieszczonym w środę na stronie gov.pl poinformowano, że obowiązujące obostrzenia zostają przedłużone do 18 kwietnia; zamknięte pozostają m.in. galerie handlowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne, obiekty noclegowe, siłownie.

"Straty branży centrów handlowych pogłębiają się o kolejne miliardy złotych" - przekazał dyrektor zarządzający PRCH Krzysztof Poznański.

Przypomniał, że na wsparcie najemców z budżetów właścicieli i zarządzających obiektami handlowymi popłynęło ponad 5,5 mld zł, co stanowi około połowę ich rocznych przychodów.

"Mimo przedłużających się lockdownów wynajmujący pozostają nadal pozbawieni jakiejkolwiek pomocy państwa, rekompensującej uprzywilejowanie jednych z uczestników rynku – najemców, względem drugich – wynajmujących. Skutki ostatnich decyzji odczują wszyscy właściciele i zarządcy centrów handlowych w Polsce o powierzchni powyżej 2000 m kw., a około 300 z ponad 570 obiektów handlowych działających w Polsce należy do polskich właścicieli" - wskazał Poznański.

Przypomniał, że nieruchomości handlowe są finansowane w 70-80 proc. z kredytów bankowych, a umowy najmu są zabezpieczeniem spłacanych zobowiązań kredytowych.

"Szacowana wartość zadłużenia branży wynosi do 90 mld zł, a roczny koszt odsetek od zaciągniętego zadłużenia sięga 3,2 mld zł. Obniżenie łącznej wartości umów najmu, nawet o 10-20 proc. powoduje niewypłacalność wynajmującego, a w konsekwencji problemy po stronie sektora finansowego" - wskazuje PRCH.

W ocenie Rady obecna sytuacja oznacza konieczność pilnego wdrożenia programu pomocy dla właścicieli centrów handlowych.

"Cały czas jako branża rekomendujemy wsparcie całej branży handlowej poprzez stworzenie mechanizmu opartego o dopłaty dla najemców do kosztów stałych, w tym czynszów – zgodnie z dobrymi doświadczeniami pochodzącymi z innych europejskich krajów – tak by mogli regulować swoje zobowiązania względem wynajmujących. Takie rozwiązanie pozwala utrzymać płynność i stabilność najemców, wynajmujących i sektora finansowego" - zaznaczono.

Polska Rada Centrów Handlowych jest stowarzyszeniem not-for-profit, zrzeszającym ponad 200 firm działających w branży miejsc handlu i usług. 70 proc. powierzchni centrów handlowych w Polsce jest w rękach firm stowarzyszonych w PRCH.

ZPPHiU o decyzji ws. przedłużenia obostrzeń: nie rozumiemy kryteriów jej podjęcia, ani celowości

"Zarząd ZPPHiU nie rozumie tej decyzji, ani w aspekcie kryteriów jej podjęcia, ani celowości" - przekazała dyrektor generalna ZPPHiU Zofia Morbiato.

Przypominała, że wśród członków ZPPHiU są firmy "pozbawione jakiegokolwiek wsparcia". "Bylibyśmy zobowiązani, gdyby instrumenty pomocowe były uruchamiane tak sprawnie, jak sprawnie jesteśmy pozbawiani możliwości działania" - powiedziała.

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług został powołany do życia 18 marca 2020 r. jako grupa kilkudziesięciu polskich przedsiębiorców. Skupia 150 firm i ponad 205 000 pracowników.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
itso_tea_earl_grey_hot
ja tego nie zapłacę niech PiS zapłacie ze swojego majątku
wojteks102
Spokojnie Polacy nie martwcie się, już niedługo będziecie mogli robić zakupy w galeriach bez jakichkolwiek obostrzeń.
Tylko, że właścicielem tych galerii będzie państwo albo korporacja.
killgore
Stawiam, że coś w rodzaju Polskiego Holdingu Galerii Handlowych z siedzibą w Pcimiu.
wojteks102 odpowiada killgore
albo Tel Avive, aj waj!

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki