PPK narzędziem do walki z alimenciarzami

Rząd próbuje radzić sobie z alimenciarzami na różne sposoby. Teraz narzędziem w tej walce mają być również Pracownicze Plany Kapitałowe - informuje "Gazeta Wyborcza".

(materiały dla mediów)

Nowy system emerytalny, jakim są PPK, są tak zabezpieczone, by pieniądze gromadzone na emeryturę rzeczywiście były przeznaczane na ten cel. I tak zgodnie z art. 95 pieniądze zgromadzone na rachunku PPK nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej - i tu właśnie pojawia się jedno "ale".

Wyjątkiem, który będzie wyłączony z artykułu 95, są roszczenia alimentacyjne. – Wierzyciel alimentacyjny będzie mógł wystąpić do organu egzekucyjnego z wnioskiem o egzekucję roszczeń alimentacyjnych ze środków zgromadzonych na rachunku PPK dłużnika – wyjaśnia w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Renata Kulpa, radca prawny w kancelarii prawnej D. Dobkowski sp. k. stowarzyszonej z KPMG w Polsce.

Egzekucja ma obejmować środki sfinansowane przez pracownika, jak i podmiot zatrudniający, które mogłyby zostać wykorzystane jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego dłużnika alimentacyjnego, co jest sprzeczne z ideą PPK.

Według danych zebranych przez BIG InfoMonitor w pierwszym półroczu 2018 wszczęto ponad 90 tys. spraw przeciw dłużnikom alimentacyjnym z art. 209 k.k., podczas gdy w takim samym okresie zeszłego roku, było to jedynie 10 tys. spraw.

Jak poinformował prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, w pierwszym półroczu 2018 r. liczba dłużników wzrosła o 8385 osób, a kwota zaległości o ponad 728 mln zł.

DU

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 0 kosiaczkaa

No zobaczymy jak to będzie, skoro uda im ścigać także alimenciarzy to plus dla nich. Ja czekam na ppk. Jeśli faktycznie wszystko będzie tak jak mówią to z całą pewnością zostanę i będę odkładać kasę na emeryturę. Już mam plany co będę na niej robić, także sami rozumiecie :)

! Odpowiedz
0 10 luster

ale tak na logikę to alimenciarze pracują na czarno a pieniądze na PPK maja być odkładane przez zatrudnionych legalnie pracowników, pracodawcę i państwo, tym którzy nie są zarejestrowani nikt PPK nie założy a tym bardziej nie ściągnie z tego kasy

! Odpowiedz
0 16 carlito1

Dzisiaj jeden wyjątek... Jutro dwa.... A za jakiś czas po pieniądzach..

! Odpowiedz
8 61 search

Jak powstaje dlug alimentacyjny. Chlop tyra na dwa etaty i zarabia 5 k netto, baba siedzi w domu a ze ma duzo czasu wiec na badoo wyhaczyla innego banana. Dochodzi do rozwodu i sedzina wali facetowi alimenty 1500 na dziecioka ( bo utzrymanie dziecka 10 lat to 3 k co rowniez lawnicy potwierdzaja) i 500 na ex babe bo nie pracuje i nie maz czego zyc. Chlop tyra na nocki bo lepiej platne, w koncu upada na zdrowiu i idzie na chorobowe lub rente , nie moze oczywiscie placic 2000 na miech majac samemu 2000 wiec ma juz na glowie komornika i tak oto cudowny sposob robia sie sztuczne dlugi. Powinny byc table wiek i wysokosc alimentow a nie wyssane z palcja kwoty

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 45 tbielik

Inicjatorzy takich pomysłów naprawdę maja coś z głową i brakiem logicznego myślenia. Skoro dlużnik ma udział w programie PPK, to znaczy, że legalnie pracuje i z poborów potrącaja mu dług alimentacyjny. Wyobrażam sytuację, że sąd zasądził wysokie alimenty z e względu na "możliwości zarobkowe", a faktycznie klient zarabia około płacy minimalnej. To mu walną i zabierą tego - czego jeszcze nie ma.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 56 nellington

Taki pomysł: skoro tyle osób nie płaci, to może zamiast budować legendę "czarnego luda" jak z mitycznymi "pijanymi kierowcami powodującymi większość wypadków" zapytamy o powód samych strrrasznych "alimenciarzy"?

Jak na razie to wygląda na to, że PPK są jak słynna przed paru laty PSLowska propozycja lania oleju rzepakowego do paliwa. Służą do wszystkiego, tylko nie do tego, żebym miał lepszą emeryturę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 79 donkojot

A niby te środki miały być poza zasięgiem lepkich rąk rządzących i już pojawiają się ale. Do wszystkich zainteresowanych PPK - z polskim państwem nie robi sie interesów, żadnych!

! Odpowiedz
1 34 wonsz

Dokładnie. Dziś mówią o egzekwowaniu z przyszłej emerytury obecnych alimentów (bo przecież kto przeciwko, ten nie kocha biednych dzieci, a najpewniej także pedofil i hitlerowiec z niego). A jak przyjdzie za 30 lat do wypłaty emerytury, to się okaże, że potrąceniu podlega także ZUS, podatek i dwudziestoletni mandat za złe parkowanie. Będę ten dziwny twór omijał szerokim łukiem tak długo, jak władza mi na to pozwoli. Dopłatę rządową poproszę w gotówce, zobowiązuję się ją ulokować sobie na starość tam, gdzie nikt jej nie znajdzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest: