REKLAMA

PPK daje dwa razy więcej, niż dostaje

2021-03-09 07:08
publikacja
2021-03-09 07:08
PPK daje dwa razy więcej, niż dostaje
PPK daje dwa razy więcej, niż dostaje
fot. Adam Guz / / Kancelaria Premiera

Polski Fundusz Rozwoju podsumował ponad półtora roku działania pracowniczych planów kapitałowych: wartość ich aktywów to 3,44 mld zł. Z tego 1,78 mld zł to efekty wpłat pracowników, a reszta to składki od pracodawców i dopłaty z budżetu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" we wtorek.

Jak wynika z wyliczeń analityków PFR, średnio zarabiający Polak, który zapisał się do PPK w grudniu 2019 r., do PPK wpłacił do tej pory 1590 zł, a na swoim koncie ma 3462 zł, czyli ponad 117 proc. więcej, niż wpłacił.

Według dziennika, "to bardzo przyzwoity wynik, jeśli brać pod uwagę realia rynkowe".

Jeśli wziąć pod uwagę zwrot z inwestycji z samej składki pracownika, to przy założonej wartości wyniósł 83,17 zł, co oznacza stopę zwrotu na poziomie 5,23 proc. – to więcej niż np. na lokatach bankowych w obecnej dobie niskich stóp.

"DGP" zwraca uwagę, że "główną przewagą PPK są dopłaty ze strony pracodawców i budżetu".

Ten przykładowy oszczędzający (pobiera przeciętne wynagrodzenie) w tym samym czasie zarobił 1 tys. 673 zł z tytułu wpłat składki na PPK od pracodawcy oraz 533 zł dzięki wpłatom z budżetu. "Daje to 1 tys. 872 zł więcej, niż sam wpłacił" - zauważa "DGP". (PAP)

rud/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Komentarze (35)

dodaj komentarz
dawidzia
Nie ma się co dziwić, skoro sam pracodawca dopłaca prawie drugie tyle. No ale to właśnie jedna z większych zalet programu, dla którego warto tu pozostać
witasl
Co kto zrobi z ppk to jego brocha. Fakt jest taki, ze pandemia zasiała niezłą posuchę i mało kogo teraz stać na oszczedzanie. Dlatego moim zdaniem nie ma co wyrokowac tylko korzystac, zwlaszcza ze poza wlasnym wkladem, jest przeciez tez wpłata pracodawcy i państwa na konta uczestników
jes
Ludzie już zmądrzeli :)
Po co odkładać na emeryturę jak wystarczy w przyszłości zagłosować na partię typu PiS, która zabierze tym co oszczędzali i rozda tym co wszystko przechlali.
Taka teraz moda. Zresztą "Nowy Ład" towarzysza Morawieckiego to potwierdza, że zabierze tym co się starali i rozda nierobom.
jes
Oj, oj, towarzyszowi premierowi ewangeliście Morawieckiemu brakuje kasy na przyszły "suwak". Nie tak miało być. Mieli walić drzwiami i oknami. Bo OFE już rozkradł a na przyszłość są planowane PPK.
jacek-19
Jak dowiedzialem sie ,ze PPK emeryture wyplacaja przez 10 lat a nie dozywotnio jak ZUS, to to jest zadna alternatywa. A to ze moje pieniadze z PPK sa dziedziczone po mojej smierc, znaczy ze wszyscy beda chcieli zebym szybko sobie odszedl , bo oni beda dziedziczyli. Wole miec wyzsza emeryture z ZUS (niedziedziczona) ale do konca zycia,Jak dowiedzialem sie ,ze PPK emeryture wyplacaja przez 10 lat a nie dozywotnio jak ZUS, to to jest zadna alternatywa. A to ze moje pieniadze z PPK sa dziedziczone po mojej smierc, znaczy ze wszyscy beda chcieli zebym szybko sobie odszedl , bo oni beda dziedziczyli. Wole miec wyzsza emeryture z ZUS (niedziedziczona) ale do konca zycia, mojego zycia.To wszyscy beda chcieli zebym z wyzsza emeryturka zyl dluzej, najdluzej jak sie da.Dziedziczenie mnie nie przekonuje, bo to nie ja bede dziedziczyl.
kozey
PPK zabiera Ci dzisiaj 50zł/msc czyli równowartość małych zakupów w biedronce, żeby dać Ci za 20 lat 150zł/msc czyli równowartość małych zakupów w biedronce, albo jednorazowo na używany środek transportu z niskiej półki, ewentualnie wkład własny do kredytu za miejsce na cmentażu.
antek10
Za 20 lat nikt nie bedzie pamietał co to było PPK.
jes
Tym którym ukradną te pieniądze może będą pamiętać.
darius19
przypominam ze PPK jest dobrowolny, i w innych krajach, juz dawno istnieje
marxs
miałeś na myśli pewnie inne cywilizowane państwa prawa? bo poziom bezprawia i złodziejstwa w PISlandeshu jest mniej więcej taki sam jak na Ukrainie a znacznie większy niż na Białorusi czy w Rosji

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki