PO: domagamy się dymisji ministra środowiska Jana Szyszki

Posłowie PO domagają się dymisji ministra środowiska Jana Szyszki. – Ten człowiek nie zajmuje się ochroną środowiska – uzasadniają. – Jedynym sposobem na przerwanie masowej wycinki drzew to powrót do rozwiązań sprzed 1 stycznia 2017 r. – mówią.

Minister środowiska Jan Szyszko
Minister środowiska Jan Szyszko (fot. Krystian Maj / FORUM)

We wtorek o godzinie 12 w Sejmie rozpocznie się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Porządek obrad zakłada pierwsze czytanie dwóch projektów ustaw o zmianie ustawy o ochronie przyrody - jeden autorstwa PO, drugi PiS - oraz rozpatrzenie i zaopiniowanie poselskiego wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska Jana Szyszki, który złożyli politycy Platformy Obywatelskiej.

Członek komisji Gabriela Lenartowicz (PO) powiedziała we wtorek podczas konferencji prasowej w Sejmie, że przygotowany przez posłów jej klubu projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody jest jedynym sposobem na to, by "masową, barbarzyńską wycinkę (drzew) zatrzymać".

Celem projektowanej noweli jest zaostrzenie obowiązujących przepisów dotyczących wycinki drzew oraz krzewów; ma ona ograniczyć możliwości wycinki zarówno z nieruchomości prywatnych, jak i miejsc publicznych. To projekt, który - jak zaznaczyła posłanka - "przywraca stan poprzedni (obowiązujący przed 1 stycznia 2017 r.)".

"Polacy kochają swoją przyrodę i widząc po (ich) reakcji, chcą o nią dbać" - uzasadniała posłanka.

Podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa posłowie będą pracowali także nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie przyrody złożonym w piątek w Sejmie przez Prawo i Sprawiedliwość. Przewiduje on, że jeżeli z jakiegoś terenu zostaną usunięte drzewa, to właściciel tej nieruchomości nie będzie mógł jej zbyć przez pięć lat na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Nowela proponuje kary administracyjne w przypadku złamania tego zakazu.

Posłanka PO oceniła, że zapisy w projekcie PiS są pozorne, wprowadzają konieczność zgłoszenia wycinki bez jej weryfikacji przez urzędników. "To są kuriozalne, śmieszne zapisy" - mówiła.

Przewodniczący komisji Stanisław Gawłowski (PO) podczas konferencji poinformował, że zwrócił się do samorządów z prośbą o informację, ile drzew zostało wyciętych po 1 stycznia 2017 r.

"Większość gmin odpowiada: +nie jesteśmy w stanie tego oszacować, wszędzie cięcia się odbywają, (...) nie posiadamy instrumentów do oceny ilości wyciętych drzew w Polsce+. Wszyscy szacują, że są setki tysięcy drzew w tak bardzo krótkim odcinku czasowym" - mówił.

Poseł również uznał, że jedynym sposobem na przerwanie masowej wycinki drzew jest powrót do rozwiązań sprzed 1 stycznia 2017 r.

Wtorkowe prace Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa mają także objąć rozpatrzenie i zaopiniowanie poselskiego wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska Jana Szyszki, złożonego przez posłów PO. "Ten człowiek (minister Szyszko) nie zajmuje się ochroną środowiska" - uzasadniał Gawłowski. Dodał, iż ma nadzieję, że znajdzie się wystarczająca liczba posłów, która pozbawi Jana Szyszkę wpływu na polskie środowisko.

Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS. Przepisy ustawy wzbudziły społeczne protesty.

reb/ biw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~jan

po chce by liczyc wyciete drzewa ale by policzyc ile polakow jest za ustawa o wycince drzew ktora obowiazuje- tego juz nie chce . kto dla niej sie liczy widac w tym dobitnie. wazniejsze sa krzaki niz ludzie . ludzie moga zdychac byle krzaki zostaly- perfidia po

! Odpowiedz
1 4 ~antykod

Jedyny minister nie komunista i już im przeszkadza.

! Odpowiedz
2 4 ~Jon

Głosowałem na PO,ale naprawde wkurza mnie to,ze ciągle tylko mieszają,tupią,wrzeszczą,a ZERO propozycji dla nas-wyborców!

! Odpowiedz
2 8 ~bandit

eks - celebrytka, zlisiona rusin wydarła się idiotycznie i już buraski POpaprane wyją. Zapomniały buraski jak chciały sprywatyzować lasy i oddać je pod piły kolesi. Zapomniały.....co za ssssyyyfffffffffffffffffffffffffffffffff!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
4 2 ~RD

bandit- odezwał sie przedstawiciel szczekających piesków. Zżera cię zawiść i nienawiść na bezsilność prymitywnych polityków wyśmiewanych w EUropie? Odkładaj lepiej pieniążki na spłatę 4 mld wykradzionych ze SKOKÓW, rozbite w czasie wyjazdów prywatnych przez rządzących samochodów, "zadrzewianie" Polski po wycince drzew. A już wpis że chciano wycinać wcześniej drzewa świadczy o Twojej wiedzy i wściekłości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 4 ~Zbulwersowany

Każdy rozsądny Polak dostrzega wręcz prymitywny sposób robienia z niego idioty. Bo tylko idiota uwierzy w czyste intencje Pana Szyszki i, rządu i PIS w rozwiązanie tej skandalicznej ustawy. Minister Szyszko ma trudności z przeczytaniem jednej strony kartki z proponowanymi zmianami w ustawie!!!!! W innych ustawach podejmowano decyzję w nocy a Prezydent nad ranem podpisywał!!! Teraz jakoś czeka sie az we wredny sposób zostanie dokończona wycinka drzew. Minister po tak idiotycznej decyzji powinien być wyrzucony na zbity.... z dnia na dzień.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~POtoZŁO

Wytłumaczę wam o co chodzi, to coś jak gdy zatrzyma was policja bo przekroczyliście prędkość. Dawniej kierowca w takiej sytuacji deklarował dobrowolne wsparcie jednego z funduszy socjalnych policji i było po sprawie. I tak samo było do tej pory z drzewami gdy PO/PSLowscy samorządowcy tymi właśnie przepisami mogli trzymać pół Polski za twarze. Opcje były dwie: albo uzyskasz zgoda na wycinkę albo masz karę, więc chcąc nie chcąc gdzieś trzeba to było jakoś załatwić ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~hehe

jakie więzienie? 25 lat pierdla jak za faktury

! Odpowiedz
5 9 ~Piotr

PO czytaj-platforma obłudników. Platforma co tydzień ,,żąda" dymisji kolejnego ministra. Czy tym komuszym pierwotniakom z peło rozum odebrało? Czy może myślą że stanowią jakąś liczącą się siłę w parlamencie? Aby czegoś zadać trzeba mieć argumenty a ich jedynym argumentem są puste gadanie skompromitowanych ex ministrów i marsze czarnych wdów względnie pan indor (samiec indyka) z KE-Timmermans. No śmiechu warte. To ja wyborca i obywatel tego pięknego kraju żądam! Panie Schetyna i jemu podobne szczekaczki. Kończ pan karierę, wstydu oszczędź!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 ~PL

Piotr--- a ja myślałem że człowiek nie może być głupszy niż przewiduje Konstytucja. Widzę po tym idiotycznym wpisie, że może!!! Jeśli dasz radę, w co wątpię, to nawiąż kontakt z rozumem. Chcesz aby robiono z ciebie pośmiewisko- twój wybór którego juz dokonałeś, ale nie każdy tak samo chce. Szczekającym pieskom, bez argumentów, łatwo wypowiadać bzdury i wierzyć, ze mamy dobre stosunki z SAN ESKOBAREM- to Twój poziom rozumowania!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil