PO chce złożyć wniosek do prokuratury przeciw PiS-owi

2015-08-14 12:30
publikacja
2015-08-14 12:30
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER / EastNews

PO uważa, że spot z Beatą Szydło (PiS) narusza przepisy o finansowaniu kampanii wyborczej i zapowiada złożenie wniosku do prokuratury. Politycy PO powołują się na stanowisko PKW. Komisja podkreśla jednak, że ocena w tych sprawach nie należy do organów wyborczych, lecz sądów.

(fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER / EastNews)

W środę Platforma zarzuciła PiS, że spot z kandydatką PiS na premiera Beatą Szydło narusza przepisy o finansowaniu kampanii wyborczej; według PO spot został opisany jako element kampanii przed referendum, a nie ma żadnego związku z kampanią referendalną, tylko parlamentarną. Platforma złożyła do PKW "zawiadomienie o nieprawidłowym finansowaniu kampanii wyborczej" przez PiS; w piśmie politycy PO pytali o środki "podjęte przez Komisję w celu spowodowania zaprzestania (...) naruszeń prawa wyborczego".

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział w piątek dziennikarzom w Sejmie, że spot Beatą Szydło dotyczy wrześniowego referendum. "Ten spot jest związany z wydarzeniem, jakie będzie miało miejsce 6 września, a więc z referendum rozpisanym przez Bronisława Komorowskiego" - podkreślił Błaszczak.

Poseł PO Mariusz Witczak mówił na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie, że Platforma otrzymała odpowiedź od PKW, która - jego zdaniem - "potwierdza wątpliwości wobec finansowania kampanii wyborczej przez PiS". "PiS używa do celów wyborczych kampanii referendalnej" - ocenił.

Poseł Marcin Święcicki (PO) przekonywał, że spot z udziałem Szydło to część kampanii wyborczej PiS, która nie ma nic wspólnego z kampanią referendalną. "Jest to nadużycie" - podkreślił. Dlatego - jak poinformował - Platforma skieruje w tej sprawie wniosek do prokuratury. Platforma oczekuje też od PiS wycofania spotu z udziałem Szydło.

PKW w odpowiedzi udostępnionej dziennikarzom podkreśliła, że partie polityczne uczestniczące w kampanii referendalnej i utworzone przez nie komitety wyborcze powinny prowadzić działalność respektując zasady ścisłego oddzielenia kampanii referendalnej i kampanii wyborczej. Jak zauważa PKW, kampania referendalna może być prowadzona wyłącznie przez partię i finansowana z jej środków, przeznaczonych na działalność bieżącą, natomiast agitacja wyborcza może być prowadzona wyłącznie przez komitet wyborczy.

"Prowadzenie kampanii referendalnej w taki sposób, że będzie ona zawierała elementy agitacji wyborczej (...) mogą zostać ocenione, jako naruszające wyłączność komitetów wyborczych na prowadzenie kampanii wyborczej, objęte (są) sankcją karną, określoną w art. 499 Kodeksu wyborczego. Ocena w tych sprawach nie będzie jednak należała do organów wyborczych, lecz do organów ścigania i sądów" - czytamy w stanowisku PKW.

Na zaprezentowanym we wtorek przez PiS spocie występuje kandydatka tej partii na premiera, która mówi, że Polacy mają prawo decydować o swoim państwie, o swojej pracy, o przyszłości swoich dzieci. Dodaje, że zwróciła się do prezydenta o dopisanie pytań do wrześniowego referendum.

6 września zgodnie z inicjatywą prezydenta Bronisława Komorowskiego Polacy mają odpowiadać na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika". (PAP)

gł/ mrr/ eaw/ malk/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~SONDA
Czy PeŁo powinna składać wnioski do prokuratury sama na siebie?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

(sonda niesponsorowana przez areszt przy ul Rakowieckiej)
~POdatki_w_górę
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Miś
Widzę że banda kolesi z PO rozpoczyna ostrą walkę polityczną aby utrzymać dobrze płatne stołeczki dla siebie i swoich rodzinek.
~miro
lawiranka na każdy wyjazd defraudowała ok 300 tyś zł, to jest temat dla prokuratury, CBA i CBŚ
~Rooo
A bilbordy z Koparką a każdym rogu to nie naruszają? Jedni i drudzy to banda krętaczy - w dodatku to z naszych podatków można zobaczyć Koparkę na bilbord i Szydełko w spocie
~lol
a ty byś bucu pewnie wolał żeby kaska na takie rzeczy pochodziła z darowizn rychow, zbychow i innych poczynionych na stacjach benzynowych, cmentarzach i kolacyjkach u sowy?
~polson
ja rozumiem, ze ludzie chca zmian, ale no bez jaj, tego babsztyla bez charyzmy? te brzydko lalke jaroslawa na premiera? Ona nie ma doswiadczenia w rzadzeniu panstwem, ludzie! pograzy nasz kraj, zobaczycie!
~lol
ja rozumiem, ze ludzie chca zmian, ale no bez jaj, tego babsztyla bez charyzmy? te brzydko lalke rudego kłamcyna premiera? Ona nie ma doswiadczenia w rzadzeniu panstwem, ludzie! pograzy nasz kraj, zobaczycie!

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki