REKLAMA

PO chce rozwijać budownictwo społeczne

2014-10-30 14:45
publikacja
2014-10-30 14:45
PO chce rozwijać budownictwo społeczne
PO chce rozwijać budownictwo społeczne
fot. HH / / Bankier.pl

Rozwój budownictwa społecznego - to jeden z głównych postulatów programu PO dla miast. Według prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, do 2020 roku w stolicy na powstać prawie tysiąc mieszkań komunalnych oraz 1100 lokali pod wynajem.


PO chce rozwijać budownictwo społeczne (fot. HH / Bankier.pl)

PO prezentuje od zeszłego tygodnia priorytety swego programu samorządowego w ramach konferencji pod hasłem "Platforma bliżej ludzi". Tematem czwartkowego spotkania w stolicy, w którym wzięli udział m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz kandydat na prezydenta Katowic Arkadiusz Godlewski, był "Pomysł na mieszkanie". Chodzi o ofertę dla najgorzej sytuowanych mieszkańców miast, których nie stać na zakup własnego lokalu.

Gronkiewicz-Waltz mówiła, że w ciągu minionych dwóch kadencji jej rządów, w Warszawie udało się wybudować prawie 3 tys. mieszkań komunalnych, a także ponad 500 mieszkań na wynajem w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Miasto zagospodarowało ponadto 10 tysięcy pustostanów na mieszkania komunalne. "Mamy też taki rodzaj mieszkań socjalnych - one dotyczą często sytuacji ludzi po eksmisji, ale również ze spółdzielni. Podwoiliśmy ten zasób mieszkań socjalnych do ponad 5600" - zaznaczyła prezydent Warszawy.

Według Gronkiewicz-Waltz, władze stolicy planują wybudować prawie tysiąc kolejnych mieszkań komunalnych. "Mamy, za pomocą TBS, plany, żeby wybudować na wynajem ponad 1100 mieszkań. Chcemy też rewitalizować po drugiej stronie Wisły - dotyczy to przede wszystkim Pragi Północ, ale również Targówka Fabrycznego, czy Pragi Południe, 20 kamienic, w których byłoby ok. 671 mieszkań i to byłyby mieszkania na wynajem. To są plany na najbliższy okres od 2015 do 2020 roku" - powiedziała prezydent stolicy.

Godlewski - jeśli wygra listopadowe wybory samorządowe w swym mieście - chciałby rewitalizować Śródmieście Katowic, m.in. poprzez ofertę tanich mieszkań dla młodych ludzi w tej dzielnicy. Oprócz tego, zapowiedział rozwinięcie budownictwa lokali na wynajem, m.in. w bezpośrednim sąsiedztwie Śródmieścia. "Wreszcie trzeci element programu - to jest pomoc tym, którzy nie radzą sobie z bieżącym funkcjonowaniem i opłatą czynszu" - dodał polityk PO. Jak mówił, w Katowicach mieszkalnictwo socjalne obecnie nie funkcjonuje.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski poinformował z kolei, że jego resort pracuje obecnie, wraz z Ministerstwem Finansów i Bankiem Gospodarstwa Krajowego, nad nowym programem wsparcia dla budownictwa społecznego, skierowanym do osób, których nie stać na zakup mieszkania i którzy nie mogą też skorzystać z lokali komunalnych. "Liczę, że będziemy mogli zaproponować ten program samorządom w 2015 roku" - zaznaczył Orłowski.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada; wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. (PAP)

mkr/ eaw/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~Menorina
Wg.viceministra Pawła Orłowskiego w roku 2015 zaczną się zapisy na tzw.mieszkania komunalne pod wynajem. Uważam,że to jest tylko obiecanka cacanka.Gdyby to była rzetelna prawda to należałoby przede wszystkim podać parę konkretów takich jak: kto może ubiegać się o takie mieszkanie,Jaki będzie konkretny koszt najmu. Gdzie trzeba składać Wg.viceministra Pawła Orłowskiego w roku 2015 zaczną się zapisy na tzw.mieszkania komunalne pod wynajem. Uważam,że to jest tylko obiecanka cacanka.Gdyby to była rzetelna prawda to należałoby przede wszystkim podać parę konkretów takich jak: kto może ubiegać się o takie mieszkanie,Jaki będzie konkretny koszt najmu. Gdzie trzeba składać podania.Jak wysoka będzie kaucja.. Niczego takiego niestety nie podano. Tak więc jest to tylko pobożne życzenie pana ministra. A swoją drogą to nie mogę zrozumieć dlaczego państwo nie chce zarabiać. Pr zecież jest to najlepszy sposób na zlikwidowanie bezrobocia i najszybsze amortyzowanie się wyłożonej gotówki .Potwierdzeniem tego jest obserwacja prywatnych mieszkań.Praktycznie wszyscy właściciele mieszkań mają po kilka lokali i z tego żyją a rządowi to się nie opłaca. pomijam już kwestie emigracji młodych z powodu braku mieszkań. Za pieniądze Obywateli kształcimy młodzież, która z braku mieszkań musi szukać je na obczyźnie.
~Klamka781
Pod wynajem? Nie można po prostu tych mieszkań ludziom DAĆ? Stworzyć kryteria, minimalną wpłatę np. 20tys zł i rodzina ma gdzie mieszkać....
~emeryt
Popaprańcy Obywatelscy przez 8 lat(prawie)pokazywali Polakom trzeci palec ,obiecując przedtem cuda-kwiatki to teraz nadszedł czas aby im też ten trzeci paluch pokazać.I nie dajcie się mamić nowa panią premier w roli zatroskanej nad nami mamuśki.ZA :PÓZNO.Polacy ,mam nadzieję trzeci raz nie dadzą się w maliny wpuścić.Nic nie robili Popaprańcy Obywatelscy przez 8 lat(prawie)pokazywali Polakom trzeci palec ,obiecując przedtem cuda-kwiatki to teraz nadszedł czas aby im też ten trzeci paluch pokazać.I nie dajcie się mamić nowa panią premier w roli zatroskanej nad nami mamuśki.ZA :PÓZNO.Polacy ,mam nadzieję trzeci raz nie dadzą się w maliny wpuścić.Nic nie robili tylko obiecywali,pochylali się,troskali się omawiali,projektowali,pracowali nad tymalbo kłamali w żywe oczy jak ten ich cyniczny koleś,co to do Brukseli go wzięli(niech im pan Bóg za to błogosławi ,że nam ulżyli a sobie na łeb wzięli coś o czym bladego pojęcia nie mają) i co z tego wyszło?Statystyczny Polak ma 27 tys państwowego długo a oszczędności złotych 6.prawie 3 miliony Polaków poooszło za chlebem OBY WAM POPAPRAŃCY krzywda nasza w gardle kiedyś stanęła.
~oro
Mieli na to 8 lat. Teraz mają czas się spakować i oddać władzę.
~ecik
Makabra. Powrót do PRL! Kolejne spółdzielnie z setkami miejsc dla kolesi i czynszami z kosmosu.
~Saab
PIS w 2005 roku mial taki program, to PO obśmiała , teraz widać, że z braku pomysłów własnych PO ukradła PiSowi kolejny. Swoją drogą PO niby taka "nowoczesna", nie-ciemnogrodowa, ale główki zamknięte na kreowanie....
~Adrian
Zlikwidować przywileje emerytalne, fundusz kościelny, uprościć podatki i ustawy, zwolnić większość administracji - zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na budowanie tanich mieszkań (nie dopłaty dla istniejących developerów).
~ecik
Zaoszczędzone pieniądze niech każdy wyda wg własnych potrzeb. Chyba, że sądzisz, że urzędnik wie lepiej co lubisz na obiad.
~qwer
kolejne kłamstwa.chcemy, obiecamy, na pewno bedzie... a na koniec i "ch*j d*pa i kamieni kupa" i podwyzki podatkow.ktos im jeszcze wierzy ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki