PO chce, by młodzi przedsiębiorcy byli zwolnieni ze składek na ZUS i NFZ

Osoby, które nie ukończyły 24 lat i prowadzą działalność gospodarczą, powinny być zwolnione z obowiązku płacenia składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia - uważa grupa posłów PO, która złożyła odpowiedni projekt w Sejmie.

Głównym celem projektu jest - jak wskazano w uzasadnieniu - zachęcenie osób w wieku do 24 lat włącznie do tworzenia własnych firm. Dodatkowym celem, jak zaznaczono - jest zwiększenie aktywności zawodowej młodych Polaków. "Ta niska aktywność zawodowa młodych Polaków nie zmienia się od lat, choć w całej populacji w wieku produkcyjnym po 2007 roku nastąpił pod tym względem gigantyczny postęp" oceniono.

Trzecim celem projektu - jak podano - jest obniżenie wysokiego bezrobocia wśród młodych. Oceniono, że jakkolwiek po 2013 roku jego stopa wyraźnie spadła, to w 2016 roku wciąż wynosiła 17,7 proc. (w 2013 r. sięgała 27,3 proc.) i była tylko nieznacznie niższa niż przeciętnie w UE (18,7 proc.).

"Obecnie osoby, które nie ukończyły 24 lat, podlegają takim samym zasadom opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, jak wszyscy. Żeby zachęcić ich do zakładania działalności gospodarczej powinno zwolnić się ich z obowiązku płacenia składek na Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia przy prowadzeniu działalności gospodarczej" ocenia PO.

Autorzy projektu oszacowali, że przy zwolnieniu ze składek 20-letnia osoba ruszając z działalnością i prowadząc ją do 24 roku życia osiągnęłaby - w warunkach roku 2017 - maksymalną oszczędność na poziomie ok. 53 tys. zł.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą korzystające ze zwolnienia zachowałyby, w myśl regulacji, możliwość samodzielnego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Podkreślono, że zwolnienie powinno być prawem, a nie obowiązkiem.

Zdaniem wnioskodawców, dodatkową zachętą dla podejmowania i kontynuowania działalności gospodarczej byłaby możliwość skorzystania z ulg obowiązujących do tej pory na zasadach ogólnych. Po ukończeniu 24 lat osoby, które kontynuować będą działalność gospodarczą, zachowają prawo do istniejącej dzisiaj ulgi obniżającej na okres dwóch lat osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą składki na ubezpieczenia społeczne o 80 proc.

Projekt wprowadza także regulację, która po dwóch latach prowadzenia działalności gospodarczej przez młodych ludzi zwalniałaby ich wynagrodzenia otrzymywane z tytułu umowy o pracę z wszelkich składek poza składką na ubezpieczenie zdrowotne.

Wnioskodawcy podali, że na bazie dostępnych danych można szacować, że koszty regulacji nie powinny przekroczyć 4 mld zł. "Koszty te mają charakter warunkowy. Pojawiłyby się w takiej skali, gdyby zaszły łącznie trzy okoliczności: wszyscy młodzi ludzie, którzy dzisiaj są aktywni, postanowiliby porzucić umowy o pracę i założyć firmy; żadna z młodych osób nie zwiększyłaby swoich dochodów w wyniku działania regulacji; żaden młody człowiek, który dzisiaj nie jest aktywny, nie zaktywizowałby się. Jako że jest to mało prawdopodobne, w rzeczywistości koszty te zostaną pomniejszone przez podatki płacone przez młodych, których program zachęci do aktywności lub którym pomoże rozwinąć działalność i osiągnąć wyższe dochody" uważają autorzy projektu. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 33 tomi44g

Po pierwsze to mi zalatuje dyskryminacją ze względu na wiek. Po drugie będzie zachęcało do zakładania firm "na dziecko", "na wnuczka". Zróbcie tak jak jest w UK, składek ZUS (tutaj zwanymi NI) nie płaci się do kwoty ok 8000 funtów. Potem 12% aż do kwoty ok. 45000 i 2% od kwot powyżej. Bardzo prosty system, firmom początkującym nie podcina się skrzydeł od razu wyciągając rękę po składki, jak przynosi straty lub mały zysk to składki są zerowe, a jak firma zaczyna przynosić zysk to składki się wpłaca. Proste i sprawiedliwe. Dodam że rok 'bezskładkowy' nie wlicza się do emerytury, trzeba mieć dochód co najmniej 8164 na rok żeby zaliczyć rok.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 25 czerwony_wiewior

Dokładnie. Każde nierówne traktowanie obywateli zachęca do kombinacji - w czym akurat Polacy są mistrzami. Trzeba najpierw pozwolić ludziom trochę zarobić, a dopiero potem łupić podatkami

! Odpowiedz
2 0 janusz26904029

To zależy, jak na to patrzeć. Jeśli jakaś grupa wiekowa nie uczestniczy w rynku pracy w dużym stopniu, to można uznać, że właśnie trzeba wyrównać dyskryminację np. młodych albo starych przez zachęty podatkowe.

Obecnie problem jest znikomy, skoro bezrobocie wśród młodych jest poniżej średniej unijnej - ale i tak jest dość wysokie, bo 17% nie rokuje dobrze na przyszłość. Jakaś zachęta powinna być i nie jest dyskryminacją sama w sobie, skoro pozwoli wyrównać uczestnictwo młodych w rynku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 28 karbinadel

Jakim cudem "bezrobocie" wśród młodych wynosi prawie 18%, skoro w tym czasie bez trudu znajduje w Polsce zatrudnienie ponad milion Ukraińców? Po prostu część młodych ludzi nie ma na razie ochoty pracować na stałe (i mają do tego prawo). Wprowadzanie nieuczciwej konkurencji nic ni da - po za wkurzeniem przedsiębiorców już działających

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 25 londonern

Brzmi to tak samo szczerze, jak ich propozycja rozszerzenia 500+ na pierwsze dziecko. Teraz, szanowni panstwo, to sie w tylek pocalujcie.
A zreszta, co mi tam - rada dla was, liberalowie z bozej laski - zeby przekonac do siebie wyborcow musicie opracowac KOMPLEKSOWY plan gospodarczy i spoleczny, a nie starac sie przelicytowac PiS, bo to wam sie nie uda. Nie w taki sposob. I w tym samym czasie musicie pogonic Schetyne, bo z nim nie osiagniecie nic. Zero. Null. I zacznijcie jezdzic w teren, nie, nie mowie o knajpach w Warszawie czy Wroclawiu - jezdzijcie do malych miasteczek i zobaczcie jak tam sie zyje, posluchajcie ludzi.
Oczywiscie nic nie zrobicie z tego i bedziecie miec swoje 15% co pzowoli Schetynie i jego przydupasom dalej, bezproduktywnie siedziec w Sejmie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 41 slc350

Ooo! Teraz nagle PO chce pomagać przedsiębiorcom/? a gdzie byli przez 8 lat? Nie twierdze, że pis pomaga ale wszyscy są po jednej linii.....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.