PMI: polski przemysł nieco przyspieszył

Wskaźnik PMI mierzący aktywność w polskim sektorze wytwórczym wzrósł w listopadzie do 51,9 punktów – poinformowała firma badawcza IHS Markit. Ale uwagę zwraca przede wszystkim szybki wzrost kosztów produkcji, zapowiadający powrót inflacji CPI.

Taki wynik był pozytywnym zaskoczeniem. Ekonomiści spodziewali się wzrostu indeksu PMI tylko do 50,8 pkt. z 50,2 pkt. odnotowanych w październiku, gdy wskaźnik ten osiągnął najniższą wartość od dwóch lat.

(Bankier.pl)

Wyniki powyżej 50 punktów sygnalizują wzrost aktywności ekonomicznej w badanym sektorze. Rosnące odczyty powyżej 50 pkt. oznaczają przyspieszenie wzrostu. Listopad był 26. miesiącem z rzędu, gdy PMI dla polskiego przemysłu utrzymał się powyżej bariery 50 punktów.

Autorzy raportu piszą, że zaobserwowana w listopadzie poprawa była efektem wzrostu liczby nowych zamówień skutkującego zwiększoną bieżącą produkcją i wyższym zatrudnieniem. Niestety, ponownie zmalała liczba zamówień eksportowych. To spora niespodzianka zważywszy na pozytywne odczyty PMI dla Niemiec oraz bardzo słabego złotego wspierającego polskich eksporterów.

Wart odnotowania jest fakt, że średnie koszty produkcji zwiększyły się w najszybszym tempie od maja 2012 roku. Ankietowani menedżerowie wiązali wzrost kosztów z wyższymi cenami metali oraz słabym złotym.

„Najnowsze wyniki badań zwiększają oczekiwania względem pozytywnego oficjalnego tempa inflacji cen konsumpcyjnych w najbliższych miesiącach. IHS Markit przewiduje, że po okresie deflacji, który rozpoczął się w połowie 20114, w 2017 ceny konsumpcyjne wzrosną o 1,9%” – skomentował rezultaty listopadowego badania Trevor Balchin, starszy ekonomista IHS Markit.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~dobra

Dobrze ale nie najgorzej

! Odpowiedz
0 1 ~sven

ha,ha,ha. Klasyczne odbicie od trotuaru rzuconego zdechlego kota !

! Odpowiedz
0 0 ~Dobrozły

A) Źle że jest dobrze
B) Dobrze że jest dobrzę
C) Dobrze że jest źle
D) Żle że nie jest gorzej.
Którą odpowiedź wybierasz, lub dopisz kolejną.

! Odpowiedz
0 1 ~asd

E) Źle że jest źle.

! Odpowiedz
4 1 ~prosto_z_taśmy

Też mi się tak wydaje bo niemiecki właściciel manufaktury zamówił więcej śrubek do skręcania.

! Odpowiedz
1 7 ~vvb

Dla mnie nie ma znaczenia który to cwaniak jest przy żłobie.
Od wielu lat prowadzi się politykę gnojenia polskiego przedsiębiorcy.
Jak będzie lepiej to was poinformuję.

! Odpowiedz
2 5 ~kalafior

Strasznie mądre i merytoryczne te komentarze: przyspieszył, nie przyspieszył...
Ja kombinuje tak: część papierów sprzedać, bo kurs bardzo dobry a w przyszłości wydatków będzie coraz więcej i to w tych gorszych papierach.
Z częścią zielonych poczekać jakieś 3-5 miesięcy na kurs po 5 PLN.
I taki PIM z mojej strony.

! Odpowiedz
2 10 ~Super

Nie tylko przemysł przyspieszył... przyspieszył również spadek zł względem znaczących walut...

! Odpowiedz
4 4 ~roni

Indeks PMI jest wskaźnikiem wyprzedzającym koniunktury.
Czyli nie przyspieszył, a przyspieszy. Specjaliści z Bankiera

! Odpowiedz
0 8 ~pleple

Specjalisto, PMI obrazuje nastroje. Skoro gospodarka nie przyspiesza, to dlaczego nastroje są in plus? Odczyty mamy z reguły za POPRZEDNIE okresy, PMI pokazuje OBECNĄ sytuacje w gospodarce, która to będzie miała przełożenie z pewnym opóźnieniem w oficjalnych odczytach.

! Odpowiedz
10 18 ~Karol

Wystarczy popatrzeć na ten wykres uważnie i zobaczyć jaki jest trend. W PMI nie ma dużych wahań ale każdy punkcik w dół do miliardy, które znikają z gospodarki. I to widać w danych PKB.
I choćby przyszło tutaj 1000 pisowski trolli i wypisało 1000 bzdurnych komentarzy to nic tego nie zmieni. Bo to jest fakt. I wiedząc, że kraje rozwinięte mają wyższy wzrost PKB, oznacza to, że pod rządami PIS nigdy nie dogonimy Europy Zachodniej. Nie mówiąc już o dotrzymaniu tempa takim Czechom czy Słowacji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 11 ~jan

Statystyka to taka nauka w której możemy udowodnić wszystko. PMI to ANKIETY i powyżej 50 oznacza rozwój. Z tego co widać na wykresie poniżej 50 mieliśmy za rządów POPSL. Można nie lubić PISu itp, ale dla szarego obywatela zrobili więcej w rok niż POPSL w 8. Oczywiście nie wszystkie zmiany są dobre, wręcz przeciwnie, ale ludzie wreszcie mogą zmiany odczuć. Przez poprzednie 8 lat mieliśmy papierowy i statystyczny sukces. Przy urnach ludzie pokazali co sądzą o 8 latach rządzenia PO. Obecne sądaże też to pokazuje, wiec zaklinaj rzeczywistość POwskoKODowski trollu Koryto się skończyło i pora się z tym pogodzić!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 19 ~Mariusz odpowiada ~jan

A co takiego zrobił niby PiS od dobicia do biliona długu, zapewnienia emerytur na poziomie 700zł i faktycznego podniesienia podatków wczoraj? Rozumiem, że pewnie piszesz o 500+. A to pięknie opisał wczoraj prezydent Nowej Soli, historią pani, która przyszła do niego i powiedziała, że ma jej wyremontować mieszkanie komunalne. Mieszkanie gdzie ma 5000 długu, przy czynszu 200zł. Mieszkanie, w którym mieszka 9 osób, w tym 4 osoby dorosłe, które nigdzie nie pracują. W tym babcia, która nigdy nie pracowała. Ale kasa z 500+ jest. I to osiągnął PiS. Stworzył pokolenie 500+, które nigdy nic nie robiło, nic nie potrafi i żyje tylko z socialu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 6 ~abc

póki co kraje rozwinięte UE mają niższy wzrost PKB. Poczekajmy na rozruch inwestycji unijnych, pewnie będzie lepiej to wyglądało.

! Odpowiedz
1 9 ~abcabc odpowiada ~abc

W ujęciu rok do roku PKB Niemiec wzrósł w III kwartale o 1,7 proc. Faktycznie, wyprzedzamy ich o 10 długości z naszym 2,5 proc. Duma mnie rozpiera, że mamy taki cudowny rząd i tak wybitnych specjalistów od gospodarki jak Morawiecki czy Broszka.

! Odpowiedz
2 2 ~wer odpowiada ~jan

Pogodzić to się musicie pisiaczki z FAKTEM, że za PO dynamik wzrostu PKB była wyższa o 1 p.p! PMI teraz jest przyzwoite, ale w X był ostry dół. Twój magik od Powerpointa skompromitował się totalnie, mówiąc jeszcze w sierpniu, że dynamika wzrostu będzie wynosić 3,8 %.

! Odpowiedz
0 3 ~bicer odpowiada ~Mariusz

Drogi Mariuszu a jaką to emeryture zapewniała poprzednia ekipa i na jakim poziomie ? 1000/ 1500, 2000, 2500,5000,10000 bo jestem bardzo ciekaw.

! Odpowiedz
9 8 ~jarek

Czyżby sam prezes wziął się za dane statystyczne?

! Odpowiedz
8 15 ~KOT

Przyśpieszył?no to czas na protesty!

! Odpowiedz
14 25 wiczewski

Musiało zajsć jakies nieporozumienie. Komisja Europejska, opozycja w Polsce, KOD oraz prof Rzepliński osobiscie ledwo zgodzili się na niewielką podwyżkę PMI (tak naprawde żądali obniżki) do, 50,8, a tu taki nieoczekiwany wynik! Chyba będzie jakis uliczny protest, a TK uzna wynik za niekonstytucyjny.

! Odpowiedz
14 30 ~Patriota

Wyrzucimy Rzeplińskiego i od razu gospodarka będzie szla do przodu. To Ci komuniści z PO i Nowoczesnej hamują rozwój naszego kraju. Trzeba ich wszystkich wyrzucić z Polski.

! Odpowiedz
25 14 ~Omnipotek

idą święta więc jak co roku produkcja idzie do góry, niestety inwestycja lecą na łeb już 3 kwartał, PKB rośnie coraz wolnie, zadłużamy się szybciej niż za PO - nie wiem z czego się cieszyć. Nasze dzieci będą dziadami Europy. Więc jedyny wniosek jaki można wyciągnąć to gdyby wypędzić "Dobrą Zmianę" to wszystko byłoby zdecydowanie lepiej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 12 ~zbig

Najgłupsze komentarze piszą ludzie podPiSujący się "Patriota", Polak", "Prawdziwy Polak". Taki z ciebie patriota jak ze mnie primadonna.

! Odpowiedz
5 7 ~Jan26 odpowiada ~Omnipotek

Trzeba .by zacząć od Ciebie

! Odpowiedz
5 5 ~pleple odpowiada ~Omnipotek

2 lata temu też leciały i co później było? Solidne wybicie. 4 lata temu też leciały i co później było? Solidne wybicie. Przecież dostaliśmy z EU ogromne pieniądze i zostaną one prędzej czy później wydane. Skoro później, to w krótszym okresie większa ilość. A najlepsze, że PKB mierzymy K/K i R/R. Niższa baza spowoduje bardzo duży statystyczny skok. Jak wtedy będziesz płakał? Że Wielkanoc, wakacje, rok szkolny? Czy żeby poczekać aż kasa z EU się skończy i wtedy bedzie lipa? Czym gorzej, tym lepiej? Achhh ta PRLowska zawiść. Pewnie jesteś nieudacznikiem i 4 litery pieką dlatego życzysz wszystkim, żeby mieli gorzej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 6 ~qwe12345 odpowiada ~Omnipotek

szybciej niz za PO nie da sie zadłużac, zreszta najpierw spraqwdz z czego wynika wzrost zadłużenia a dopiero później sie wypowiadaj ignorancie ekonomiczny, pewnie z Ciebie taki sam fachowiec finansowy jak całe PO co wyprowadziło 10 mld zł z KGHMu

! Odpowiedz
3 8 ~qaz odpowiada ~qwe12345

Panie ignorancie ekonomiczny, jak na razie PiS zadłuża państwo prawie dwa razy szybciej niż PO.

Zadłużenie Skarbu Państwa (SP) na koniec września 2016 r. wyniosło 902.709,5 mln zł
Na koniec grudnia 2015 r. wyniosło 834.541,0 mln zł, co oznacza wzrost o 68 168,5 mln zł.
Za cały 2015 rok zadłużenie wzrosło o 54,6 mld. Dodam jeszcze, że od końca września gwałtownie osłabiła się złotówka i w kolejnych miesiącach zadłużenie również znacznie wzrośnie, bo 33,2% długu to dług zagraniczny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Jasko odpowiada ~pleple

Cytuję ciebie: Niższa baza spowoduje bardzo duży statystyczny skok. Jak wtedy będziesz płakał?"
No właśnie, czemu premier Morawiecki ostatnio tłumaczył się z przestrzelenia swoich prognoz wzrostu PKB tym, że doskonała końcówka zeszłego roku (a więc statystyczna baza) była oparta na szybkim kończeniu inwestycji z kasy UE z tzw. poprzedniego rozdania.
A tak na marginesie bez tych judaszowych unijnych srebrników nasza NARODOWA gospodarka byłaby zerem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~sopi odpowiada ~qwe12345

Prawda boli trolu, że broszkowa i pan powerpoin zadłużyli nas na kolejne 70 mld złotych i to przy korzystnych warunkach gospodarczych. Nie życzę sobie i reszcie ludzi w tym kraju tego, żeby nastąpił w Polsce I Europie taki kryzys jak w 2008 roku. Wtedy pisiarnia by nas utopiła.

! Odpowiedz
1 1 ~awq

Nawet gadziny zarabiać nie chcą. Takie oszutsy, że hamują gospodarkę.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 0,83% 57 894,64
2019-10-22 13:46:00
WIG20 1,00% 2 205,18
2019-10-22 14:01:45
WIG30 0,97% 2 494,18
2019-10-22 14:01:00
MWIG40 0,23% 3 655,63
2019-10-22 13:46:30
DAX 0,17% 12 770,08
2019-10-22 13:55:00
NASDAQ 0,91% 8 162,99
2019-10-21 22:03:00
SP500 0,69% 3 006,72
2019-10-21 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.