PMI: czy wzrost gospodarczy w Europie przyspieszy?

Po zaskakująco dobrych danych z przemysłu „usługowe” wskaźniki PMI nieco schłodziły nastroje. Motorem napędowym Europy pozostają Niemcy. Lecz nawet niemiecki przemysł może okazać się za słaby, aby pociągnąć za sobą rozklekotane gospodarki Francji i Włoch.

W październiku sześć z ośmiu gospodarek strefy euro odnotowało wzrost wskaźników PMI dla sektora wytwórczego. „Przemysłowy” PMI dla całego eurolandu ukształtował się na poziomie 53,5 pkt. wobec 52,6 pkt. we wrześniu, co sygnalizuje przyspieszenie tempa wzrostu aktywności gospodarczej w sektorze wytwórczym.

Łączony wskaźnik PMI dla strefy euro (w pkt., lewa oś) na tle kwartalnej dynamiki PKB (w % kdk, prawa oś).
Łączony wskaźnik PMI dla strefy euro (w pkt., lewa oś) na tle kwartalnej dynamiki PKB (w % kdk, prawa oś). (IHS Markit)

Pozytywnej niespodziance z przemysłu towarzyszył słabszy od oczekiwań wynik sektora usług. „Usługowy” PMI podniósł się z 52,2 pkt. do 52,8 pkt., ale był to wyniki niższy od oczekiwanych przez ekonomistów 53,5 pkt. O ile całkiem przyzwoicie zaprezentowały się wyniki dla Niemiec (54,2 pkt.) i Hiszpanii (54,6 pkt.), to w dalszym ciągu blado wypadały Francja (51,4 pkt.) i Włochy (51,0 pkt.).

Potwierdzeniem tej struktury jest łączony wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego i usługowego, który w październiku ukształtował się na poziomie 53,3 pkt. wobec 52,6 pkt. we wrześniu. Na pierwszy rzut oka to bardzo dobry wynik pozwalający oczekiwać przyspieszenia wzrostu gospodarczego w końcówce roku.

Problemy są dwa. Pierwszy jest taki, że wciąż mówimy o wzroście PKB mieszczącym się w granicach 0,3% kdk, co w otoczeniu słabego euro, potężnej stymulacji monetarnej ze strony EBC i względnie tanich paliw jest wynikiem miernym. Po drugie, cały wzrost koncentruje się w dwóch, trzech krajach: Niemczech (55,1 pkt.), Hiszpanii (54,4 pkt.) oraz Irlandii (54,0 pkt.). Na szybszy wzrost eurolandu nie pozwalają pogrążone w permanentnej stagnacji Włochy (51,1 pkt.) i Francja (51,6 pkt.).

Oddajmy głos twórcom raportów PMI. „Słabsza niż pierwotnie wskazywano ekspansja w październiku podnosi wątpliwości, czy strefa euro potrafi wyrwać się z fazy słabego wzrostu gospodarczego (…) Niemcy podźwignęły się i powróciły do roli głównego motoru wzrostu, a październikowy PMI sygnalizuje wzrost PKB o 0,5% kdk. Hiszpania cieszy się wzrostem rzędu 0,6-0,7% kdk. We Francji tempo ekspansji spowolniło (…) Włochy są głównym źródłem obaw – wzrost niemal się zatrzymał z powodu rosnącej niepewności politycznej” – skomentował październikowe wyniki Chris Wiliamson, główny ekonomista IHS Markit.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~heeeee

Eurokołchoz tak już ma bo socjalizm kosztuje

! Odpowiedz
1 29 ~StanRS

Ale nieroby i ignoranci z tych makaroniarzy. Tyle co napłynęło w ostatnim roku do Włoch lekarzy, programistów, inżynierów, mikrobiologów, architektów, z Syrii, czarnej Afryki, Afganistanu, to tylko pozazdrościć. Włoska gospodarka powinna ruszyć ostro do przodu. A tak to zmarnowali szanse wyjścia z kryzysu.

! Odpowiedz
0 15 ~Eltor

Włochy to nie tylko gospodarkę Europy ciągną w dół.

! Odpowiedz
3 31 ~kondensator

Najbardziej śmieszne to to że mieszkańcy po trzęsieniu śpią w autach lub salach gimnastycznych. Tzw " uchodzci" ( nie wiedziałem że syryjczycy to czarny lud ale co tam ;D) spią sobie w wypasionych hotelach. Cos koło 8 mld euro chyba podliczyli wstępnie koszty trzęsienia. Moze się obudzą po tej grozbie od sił nadrzyrodzonych

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~Mel

poproszę o źródło tej informacji.

! Odpowiedz
1 15 ~StanRS

Jakby było odwrotnie, to byłby rasizm.

! Odpowiedz
0 4 ~kondensator odpowiada ~Mel

Tv Rete4, TGcom24.it Kabaret taki sam jak u nas za PO.Mieszkańcy swoje a waadza swoje. Alarmuja własnie ze niewiadomo kto i jakie epidemie tropikalne przynoszą. Tego nigdzie nie pokażą. Niepoprawne politycznie:-D

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil