REKLAMA

PKP Intercity zamierza kupić 20 elektrycznych lokomotyw. Obsłużą relacje krajowe

2022-08-12 14:44
publikacja
2022-08-12 14:44
PKP Intercity zamierza kupić 20 elektrycznych lokomotyw. Obsłużą relacje krajowe
PKP Intercity zamierza kupić 20 elektrycznych lokomotyw. Obsłużą relacje krajowe
fot. FORUM / / FORUM

PKP Intercity ogłosiło przetarg na kupno 20 nowych lokomotyw elektrycznych, które mają być dostosowane do osiągnięcia prędkości 160 km/h - poinformował kolejowy przewoźnik w piątek. Pojazdy będą przeznaczone do obsługi relacji krajowych.

Jak napisano w ogłoszeniu dotyczącym zamówienia, zainteresowane podmioty mogą składać swoje oferty do 12 września tego roku. Dostawy wszystkich pojazdów mają nastąpić w terminie do 30 miesięcy od daty podpisania umowy, przy czym dostawa pierwszej lokomotywy ma dojść do skutku nie później niż w terminie 18 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

"20 nowych lokomotyw to kolejna »cegiełka« w realizacji naszej strategii inwestycyjnej. Zamówione pojazdy pozwolą lepiej wykorzystywać nowe i zmodernizowane wagony, których cały czas przybywa. (...) Zapewnią również płynniejsze funkcjonowanie i realizację rozkładu dzięki zwiększaniu rezerw taboru" – przekazał cytowany w informacji członek zarządu PKP Intercity Jarosław Oniszczuk.

Spółka podała, że zamówione pojazdy mają być przystosowane do osiągnięcia prędkości 160 km/h. Planowo będą wykorzystywane do obsługi relacji krajowych.

Ogłoszony przetarg to część prowadzonej strategii inwestycyjnej PKP Intercity, dzięki której w perspektywie 2030 roku, całość floty będzie nowa lub zmodernizowana. Na inwestycje taborowe przeznaczone zostanie w sumie 24,5 mld złotych.

Dzięki tym inwestycjom we flocie przewoźnika będzie do dyspozycji 429 lokomotyw różnego rodzaju – o 11 proc. więcej niż obecnie. O 47 proc. zwiększy się liczba elektrycznych zespołów trakcyjnych – będzie ich 109. Pojawią się ponadto nowości we flocie przewoźnika, takie jak 35 hybrydowych zespołów trakcyjnych oraz 38 siedmiowagonowych dwupiętrowych składów typu push-pull. PKP Intercity zainwestuje również w zakup i modernizacje wagonów – łącznie we flocie będzie ich 2466.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kolej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki