REKLAMA

PKP Cargo przewiduje zwyżkę przychodów grupy w 2021 roku

2021-10-13 10:46, akt.2021-10-13 10:55
publikacja
2021-10-13 10:46
aktualizacja
2021-10-13 10:55
PKP Cargo przewiduje zwyżkę przychodów grupy w 2021 roku
PKP Cargo przewiduje zwyżkę przychodów grupy w 2021 roku
/ PKP

PKP Cargo liczy, że pozytywne tendencje w przewozach towarowych utrzymają się do końca 2021 roku i grupa odnotuje wzrost przychodów - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Czesław Warsewicz. Dodał, że wyższe zapotrzebowanie na przewóz węgla może utrzymać się w pierwszym kwartale 2022 roku.

"W pierwszym półroczu przewozy grupy pod względem masy wzrosły o ponad 10 proc. Jeśli chodzi o wartość skonsolidowanych przychodów, to zwiększyły się o kilka procent. Trzeba jednak pamiętać, że w połowie 2020 roku mieliśmy pomoc publiczną z tarczy antykryzysowej, której nie ma w tym roku. Na wyniki pierwszych sześciu miesięcy br. kładło się cieniem to, że realizowaliśmy kontrakty zawierane w tamtym roku, gdy ceny usług przewozowych były niskie z powodu epidemii Covid-19" - powiedział prezes.

"Dzisiaj sytuacja jest odmienna. Lipiec, czyli początek trzeciego kwartału nie stał jeszcze pod znakiem wzrostu koniunktury na dostawy węgla, który zaczął się w sierpniu, trwał we wrześniu i jest obecny w październiku. Nowe kontrakty zawierane są już po innych stawkach niż te, które realizowaliśmy w czasie pandemii. Liczymy, że do końca roku utrzymają się wyższe niż w pierwszym półroczu przewozy i ceny transportu towarów, co skutkowałoby wzrostem przychodów grupy w drugim półroczu i w całym 2021 roku. Liczymy na to, że uda nam się częściowo zniwelować straty z pierwszego półrocza 2021 roku" - dodał.

Warsewicz poinformował, że PKP Cargo systematycznie od lipca sprzedaje stare wagony przeznaczone na zezłomowanie. Dodatkowe zyski z tego tytułu będą ujęte w wynikach grupy.

W pierwszym półroczu 2021 roku przychody PKP Cargo z tytułu umów z klientami wzrosły do 2.046 mln zł z 2.024 mln zł rok wcześniej. Strata netto zmniejszyła się do 130 mln zł z 191,9 mln zł.

Grupa PKP Cargo przewiozła w pierwszym półroczu 2021 roku 48,6 mln ton towarów (wzrost 10,8 proc.), a zrealizowana przez grupę praca przewozowa wyniosła 12,4 mld tkm (wzrost o 11,7 proc.).

W pierwszym półroczu 2021 roku grupa przewiozła 22,2 mln ton węgla kamiennego, czyli 12,9 proc. więcej rdr.

"Od dwóch lat mieliśmy do czynienia z dekoniunkturą w przewozach masowych, szczególnie węgla, wyhamowanie inwestycji strukturalnych także odbijało się negatywnie na przewozach kolejowych. Obecnie sytuacja uległa znacznej poprawie i obserwujemy dobrą koniunkturę na transporty ładunków masowych, w tym węgla, którego ceny biją historyczne rekordy. Zapotrzebowanie na przewozy paliw, w tym węgla z pewnością pozostanie duże w ciągu najbliższych miesięcy. Popyt na przewozy kolejowe tego paliwa na polskim rynku jest w tej chwili wyższy od podaży usług transportowych. Nastąpiło odbudowanie wolumenów przewozowych i cen" - powiedział prezes.

"Żyjemy w niepewnym świecie. Problemy z energią elektryczną mają Chiny. W ostatnich tygodniach Polska zaczęła eksportować energię, co było wcześniej rzadkością. Widać, że węgiel jest dobrem potrzebnym w utrzymaniu stabilnego systemu dostawy energii. Trudno przewidzieć, jak długo utrzyma się na rynkach światowych brak węgla. Mamy też do czynienia z niskim poziomem produkcji energii wiatrowej oraz perturbacjami z dostępnością gazu, a duża część elektrowni w Europie i Polsce jest na gaz. To dodatkowo wpływa na potrzeby produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych. Z dużą dozą pewności można zakładać, że to wyższe zapotrzebowanie na przewóz węgla utrzyma się do końca roku i będzie jeszcze w pierwszym kwartale 2022 roku" - dodał

Zaznaczył, że przewozy kruszyw i przewozy kontenerowe w grupie pozostają stabilne, gdyż one nie osłabiały się wcześniej.

PKP Cargo prowadzi obecnie prace nad rewizją strategii grupy na lata 2019-2023.

"Pracujemy nad aktualizacją strategii, bo była ona tworzona w odmiennych warunkach rynkowych. Sytuacja nadal pozostaje dynamiczna" - powiedział Warsewicz, nie informując, kiedy nastąpi publikacja aktualizacji.

Strategia grupy PKP Cargo na lata 2019-2023 zakłada osiągnięcie pozycji nr 1 w obszarze "Trójmorza" i na trasach Nowego Jedwabnego Szlaku na obszarze Unii Europejskiej pod względem pracy przewozowej oraz przewiezionej masy do 2023 roku i wzmacnianie pozycji w latach 2023-2038 oraz 65-proc. udział w polskim rynku towarowych przewozów kolejowych do 2023 roku mierzony pracą przewozową.

PKP Cargo chce także zwiększać zaangażowanie w przewozach intermodalnych i z przewoźnika stać się operatorem logistycznym, który świadczy usługę "od drzwi do drzwi".

Według strategii na lata 2019-2023 grupa PKP Cargo zakłada, że od 2019 roku coroczny zysk netto będzie na poziomie minimum 5 proc. przychodów, a od 2023 roku - minimum 8 proc. przychodów.

PKO Cargo spodziewa się niebawem finalizacji umowy z grupą Greenbrier

"Planujemy rozpocząć produkcję wagonów w Gniewczynie na przełomie 2022 i 2023 roku. Własny zakład pozwoli nam elastycznie reagować na potrzeby rynkowe. Poza węglarkami będziemy mogli produkować inne typy wagonów, czyli np. platformy intermodalne, cysterny" - powiedział prezes.

"Trwają ustalenia dotyczące współpracy z Wagony Świdnica i mamy nadzieję, że w najbliższym czasie będzie możliwe podpisanie umowy" - dodał.

Na początku października PKP Cargo podpisało z firmą Wagony Świdnica, która należy do amerykańskiej grupy Greenbrier, list intencyjny w sprawie współpracy przy produkcji wagonów towarowych w fabryce w Gniewczynie.

W ramach współpracy Greenbrier ma być partnerem technologicznym, który dostarczy know-how produkcji wagonów.

W czerwcu PKP Cargo zawarło umowę nabycia za 27 mln zł nieruchomości i ruchomości po byłej Fabryce Wagonów Gniewczyna, by wznowić produkcję wagonów towarowych.

Ewa Pogodzińska

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki