REKLAMA

PKP Cargo obserwuje obecnie lekkie ożywienie w przewozach kruszyw

2019-10-01 19:04
publikacja
2019-10-01 19:04

PKP Cargo obserwuje obecnie lekkie ożywienie w przewozach kruszyw i liczy na ich znaczne zwiększenie w najbliższych miesiącach - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Czesław Warsewicz.

Dodał, że pozostaje optymistą w zakresie realizacji tegorocznej prognozy 1,15 mld zł EBITDA.

"Obserwujemy stabilny przewóz węgla, czyli energetyka zaczyna zamawiać węgiel na poziomie z lat ubiegłych, po spadku przewozów wynikającym z nagromadzonych wcześniej zapasów. Pierwsze odłożone inwestycje drogowe zaczynają wchodzić w realizację i przewóz kruszyw jest obecnie na poziomie lekko większym niż był niedawno, czyli przez ostatnie 2-3 miesiące. Oczekujemy na znaczne zwiększenie przewozów kruszyw w kolejnych miesiącach. Cały czas utrzymuje się dobra tendencja i wzrosty w przewozach intermodalnych" - powiedział prezes Warsewicz.

PKP Cargo w okresie styczeń-sierpień 2019 roku przewiozło 66,3 mln ton towarów, co oznacza spadek rdr o 9,3 proc. Praca przewozowa osiągnięta przez spółkę w pierwszych ośmiu miesiącach roku wyniosła 16,8 mld tkm i była niższa o 11,8 proc. rdr.

W samym sierpniu 2019 roku PKP Cargo przewiozła 8 mln ton towarów, co oznacza spadek o 3,8 proc. w stosunku do lipca. W porównaniu z poprzednim miesiącem spadła także praca przewozowa wykonana przez grupę. Wyniosła 2 mld tkm (-7,2 proc.).

Grupa odnotowała w sierpniu 2019 roku zwiększone przewozy koksu i węgla brunatnego. Przewieziono 335 tys. ton tych towarów, co oznacza wzrost rdr o 12,2 proc. O 6,3 proc. wzrosły także przewozy w tym segmencie w okresie styczeń-sierpień 2019 roku.

Wzrost przewozów grupy PKP Cargo nastąpił w przewozach intermodalnych. W sierpniu 2019 przetransportowano 686 tys. ton ładunków intermodalnych, co oznacza wzrost o 9,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku. W tej grupie towarów odnotowano także 5,7 proc. wzrost przewozów w okresie styczeń-sierpień w porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku.

PKP Cargo przewiduje osiągnięcie w 2019 roku 1,15 mld zł EBITDA. Po pierwszym półroczu EBITDA wyniosła 450,1 mln. Realizacja prognozy po sześciu miesiącach jest obecnie na poziomie 39 proc.

"Jestem optymistą, jeśli chodzi o realizację tegorocznej prognozy EBITDA. Wyniki za trzeci kwartał przyniosą nam pełniejszy obraz sytuacji nie tylko w grupie, ale również na rynku przewozów" - powiedział prezes.

"Podaliśmy pozytywną informację o rozwiązaniu przez PKP Cargo Connect rezerwy na zobowiązania z tytułu rozliczeń VAT w wysokości 24,4 mln zł, co będzie miało dodatni bezpośredni wpływ na wynik finansowy grupy PKP Cargo. Jesteśmy gospodarni, poprawiamy efektywność, co jest wypadkową wielu działań" - dodał.

Zarząd PKP Cargo Connect zdecydował w połowie września o rozwiązaniu rezerwy na zobowiązania z tytułu rozliczeń VAT za okres kwiecień-lipiec 2013 r. w wysokości 24,4 mln zł, która zostanie ujęta w wyniku finansowym za trzeci kwartał 2019 r. Rozwiązanie rezerwy będzie miało dodatni wpływ na wynik grupy PKP Cargo w tej samej kwocie.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki