REKLAMA

PKP Cargo obserwuje obecnie lekkie ożywienie w przewozach kruszyw

2019-10-01 17:16
publikacja
2019-10-01 17:16

PKP Cargo obserwuje obecnie lekkie ożywienie w przewozach kruszyw i liczy na ich znaczne zwiększenie w najbliższych miesiącach - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Czesław Warsewicz.

/ materiały dla mediów

Dodał, że pozostaje optymistą w zakresie realizacji tegorocznej prognozy 1,15 mld zł EBITDA.

"Obserwujemy stabilny przewóz węgla, czyli energetyka zaczyna zamawiać węgiel na poziomie z lat ubiegłych, po spadku przewozów wynikającym z nagromadzonych wcześniej zapasów. Pierwsze odłożone inwestycje drogowe zaczynają wchodzić w realizację i przewóz kruszyw jest obecnie na poziomie lekko większym niż był niedawno, czyli przez ostatnie 2-3 miesiące. Oczekujemy na znaczne zwiększenie przewozów kruszyw w kolejnych miesiącach. Cały czas utrzymuje się dobra tendencja i wzrosty w przewozach intermodalnych" - powiedział prezes Warsewicz.

PKP Cargo w okresie styczeń-sierpień 2019 roku przewiozło 66,3 mln ton towarów, co oznacza spadek rdr o 9,3 proc. Praca przewozowa osiągnięta przez spółkę w pierwszych ośmiu miesiącach roku wyniosła 16,8 mld tkm i była niższa o 11,8 proc. rdr.

W samym sierpniu 2019 roku PKP Cargo przewiozła 8 mln ton towarów, co oznacza spadek o 3,8 proc. w stosunku do lipca. W porównaniu z poprzednim miesiącem spadła także praca przewozowa wykonana przez grupę. Wyniosła 2 mld tkm (-7,2 proc.).

Grupa odnotowała w sierpniu 2019 roku zwiększone przewozy koksu i węgla brunatnego. Przewieziono 335 tys. ton tych towarów, co oznacza wzrost rdr o 12,2 proc. O 6,3 proc. wzrosły także przewozy w tym segmencie w okresie styczeń-sierpień 2019 roku.

Wzrost przewozów grupy PKP Cargo nastąpił w przewozach intermodalnych. W sierpniu 2019 przetransportowano 686 tys. ton ładunków intermodalnych, co oznacza wzrost o 9,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku. W tej grupie towarów odnotowano także 5,7 proc. wzrost przewozów w okresie styczeń-sierpień w porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku.

PKP Cargo przewiduje osiągnięcie w 2019 roku 1,15 mld zł EBITDA. Po pierwszym półroczu EBITDA wyniosła 450,1 mln. Realizacja prognozy po sześciu miesiącach jest obecnie na poziomie 39 proc.

"Jestem optymistą, jeśli chodzi o realizację tegorocznej prognozy EBITDA. Wyniki za trzeci kwartał przyniosą nam pełniejszy obraz sytuacji nie tylko w grupie, ale również na rynku przewozów" - powiedział prezes.

"Podaliśmy pozytywną informację o rozwiązaniu przez PKP Cargo Connect rezerwy na zobowiązania z tytułu rozliczeń VAT w wysokości 24,4 mln zł, co będzie miało dodatni bezpośredni wpływ na wynik finansowy grupy PKP Cargo. Jesteśmy gospodarni, poprawiamy efektywność, co jest wypadkową wielu działań" - dodał.

Zarząd PKP Cargo Connect zdecydował w połowie września o rozwiązaniu rezerwy na zobowiązania z tytułu rozliczeń VAT za okres kwiecień-lipiec 2013 r. w wysokości 24,4 mln zł, która zostanie ujęta w wyniku finansowym za trzeci kwartał 2019 r. Rozwiązanie rezerwy będzie miało dodatni wpływ na wynik grupy PKP Cargo w tej samej kwocie.

Ewa Pogodzińska

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki