REKLAMA

PKP Cargo nie zauważa zmniejszenia przewozów z Chin

2020-03-03 16:44
publikacja
2020-03-03 16:44

PKP Cargo nie obserwuje obecnie zmniejszenia przewozów kontenerowych z Chin w terminalu w Małaszewiczach, ale rozszerzenie się epidemii koronawirusa może wyhamować wzrost rynku przewozów intermodalnych - poinformował PAP Biznes prezes spółki Czesław Warsewicz.

fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

"W naszej ocenie w ostatnich dwóch tygodniach w naszych terminalu w Małaszewiczach wielkość przewozów kolejowych kontenerów z Chin nie odbiega od tego, co było w poprzednich latach w tym okresie" - powiedział prezes.

"W dłuższej perspektywie dalsze rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa niesie zagrożenie makroekonomiczne w postaci ochłodzenia światowej gospodarki, niższej produkcja w Chinach itp. W przewozach intermodalnych, które stanowią ponad 10 proc. naszych przewozów, można spodziewać się wówczas wyhamowania wzrostów, czy nawet stagnacji - dodał.

W grudniu 2019 roku prezes w wywiadzie dla PAP Biznes przewidywał dwucyfrową zwyżkę rynku przewozów intermodalnych w Polsce w 2020 roku.

W całym 2019 PKP Cargo przewiozło 98,4 mln ton towarów, co oznacza spadek rdr o 11,2 proc. Praca przewozowa wykonana przez grupę w tym okresie wyniosła 24,7 mld tkm i była niższa o 14,7 proc. rdr. Około 10 proc. przewozów stanowią przewozy intermodalne.

Prezes PKP Cargo informował wcześniej o planach uruchomienia biura handlowego w Chinach w związku z rosnącymi przewozami towarów koleją między Chinami a Europą.

"Mieliśmy plany otworzenia biura w Chinach, ale obecna sytuacja nie skłania nas do podejmowania takiej decyzji" - powiedział prezes.

Ewa Pogodzińska(PAP Biznes)

epo/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki