REKLAMA
BADANIE

PKP Cargo analizuje potencjalne cele akwizycyjne

2023-01-31 14:12
publikacja
2023-01-31 14:12

Akwizycje podmiotów na rynku krajowym i na rynkach zagranicznych pozostają istotnym elementem rozwoju strategicznego grupy PKP Cargo - powiedział na konferencji prasowej prezes Dariusz Seliga. Zatwierdzenie nowego planu wieloletniego planowane jest na czwarty kwartał tego roku.

PKP Cargo analizuje potencjalne cele akwizycyjne
PKP Cargo analizuje potencjalne cele akwizycyjne
/ PKP Cargo

"Akwizycje podmiotów na rynku krajowym i na rynkach zagranicznych pozostają istotnym elementem i filarem rozwoju strategicznego grupy. Wiele wprowadzonych procesów w istocie zostało w latach wcześniejszych zawieszonych z uwagi na ograniczenia wynikające z pandemii Covidu. Obecnie obserwujemy znaczne ożywienie na rynkach kapitałowych. Jako spółka aktywnie monitorujemy i analizujemy potencjalne cele akwizycyjne" - powiedział na konferencji prasowej prezes PKP Cargo, Dariusz Seliga.

"Przede wszystkim musimy wzmocnić ekonomicznie PKP Cargo, gdyż dopiero w 2022 r. grupa zaczęła generować dodatnie wyniki finansowe. Musi minąć trochę czasu, żeby grupa mogła dysponować możliwościami finansowymi pozwalającymi na krajowe lub zagraniczne akwizycje" - dodał.

W poniedziałek Rada Nadzorcza PKP Cargo zatwierdziła rewizję strategii grupy na lata 2019-2023. Spółka podała, że rewizja strategii PKP Cargo na lata 2019-2023 jest elementem wyjściowym do opracowania wieloletniego planu rozwoju grupy PKP Cargo na lata 2024-2028.

Prezes Seliga powiedział na wtorkowej konferencji, że zatwierdzenie nowego planu wieloletniego planowane jest na czwarty kwartał tego roku.

"Dokonanie zmian w strategii było zasadne, gdyż najpierw pandemia Covid19, a potem agresja Rosji na Ukrainę i trwająca w tym kraju wojna, diametralnie zmieniła otoczenie makroekonomiczne, w którym funkcjonuje grupa PKP Cargo. Prace nad rewizją nabrały tempa w 2022 r." - powiedział prezes.

"W ubiegłym roku postawiliśmy przed sobą bardzo ambitne cele, które zostały zrealizowane. Kluczowym celem było wdrożenie zmian i doskonalenie organizacji w sposób podwyższający konkurencyjność organizacji. W efekcie dokonanych działań (...) w ostatnich miesiącach widoczne są owoce naszych zmian i nasze obserwacje potwierdzają, że zatrzymany został wieloletni trend utraty udziałów rynkowych" - dodał.

Prezes wskazał, że drugim kluczowym celem dla spółki było wzmocnienie relacji handlowych z grupami przemysłowymi. Odnotowano wzrost sprzedaży, wzrost przychodów, wzrost udziałów rynkowych, a co za tym idzie znaczącą poprawę wyników finansowych.

W rewizji strategii na lata 2019-2023 podtrzymano wizję grupy jako środkowoeuropejskiego lidera w przewozach kolejowych, dzięki uzyskaniu dominującej pozycji w obszarze "Trójmorza" i na "Nowym Jedwabnym Szlaku". Misją grupy PKP Cargo nadal jest realizowanie kompleksowej usługi logistycznej na rynku kolejowych przewozów towarowych i usług intermodalnych, dającej pozycję dostawcy pierwszego wyboru.

Cele strategiczne grupy PKP Cargo w rewizji strategii określono jako: osiągnięciu pozycji nr 1 w obszarze "Trójmorza" i na trasach Nowego Jedwabnego Szlaku na obszarze Unii Europejskiej pod względem pracy przewozowej oraz przewiezionej masy do 2023 r. i wzmacnianie pozycji w latach 2023-2038. Osiągnięcie 50-proc. udziału w polskim rynku towarowych przewozów kolejowych do 2027 roku mierzonym pracą przewozową.

Według pierwotnej strategii na lata 2019-2023 grupa PKP Cargo zakładała 65-proc. udział w polskim rynku towarowych przewozów kolejowych do 2023 roku mierzony pracą przewozową. Od 2019 roku coroczny zysk netto miał być na poziomie minimum 5 proc. przychodów, a od 2023 roku - minimum 8 proc. przychodów.

"Jako inicjatywy najwyższego priorytetu zdefiniowane zostały: wzrost organiczny na rynku krajowym, zapewnienie zasobów taborowych, wzrost potencjału operacyjnego, efektywność logistyki i procesów przewozowych, zarządzanie zasobami ludzkimi, cyfryzacja i informatyzacja, zarządzanie majątkiem, optymalizacja kosztów nieruchomości" - powiedział prezes.

Dodał, że w ramach rozwoju obszaru handlowego priorytetami dla grupy są: dalsze podnoszenie aktywności sprzedaży i doskonalenie kanałów dystrybucji i usług, wdrożenie efektywnych procesów sprzedażowych oraz obsługi posprzedażowej. (PAP Biznes)

alk/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki