PKO Bank Polski: Stopy procentowe pójdą w górę w 2018 roku

2017-08-09 14:10
publikacja
2017-08-09 14:10
fot. Kacper Pempel / FORUM

- Wzrost gospodarczy w 2017 wyniesie 3,9 proc. Głównym źródłem przyśpieszenia gospodarki będą inwestycje. Bazowy scenariusz zakłada, że jednak RPP się złamie i - wbrew kategorycznym zapewnieniom - w listopadzie 2018 roku zobaczymy pierwszą podwyżkę stóp procentowych - komentuje Marta Petka-Zagajewska - kierownik zespołu analiz makroekonomicznych PKO Banku Polskiego.

Rada Polityki Pieniężnej od dłuższego czasu nie zaskakuje nas, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji w sprawie stóp procentowych i pozostawia je na niezmienionym poziomie, który jest najniższym w historii. Ostatnie zmiany miały miejsce w 2015 roku, kiedy to ówczesny skład postanowił je obniżyć.

Szacunki PKO stoją w przeciwwadze do czerwcowej wypowiedzi Kamila Zubelewicza, członka Rady Polityki Pieniężnej, który stwierdził, że stopy powinny być "delikatnie wyższe", ale zaznaczył, że może stać się to dopiero po IV kwartale 2019 roku.

Może jednak, zgodnie z zapowiedziami analityków PKO Banku Polskiego, RPP postanowi pójść w ślady naszych południowych sąsiadów i stopy procentowe podnieść. W ten sposób Czechy stały się pierwszym krajem naszego regionu, który w tym cyklu podwyższył koszty kredytu.

Anna Drozd

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
afellow
Zubelewicz w czerwcu powiedział jedno, a w lipcu dodał to: "Powinniśmy się dogadać na ostrożną podwyżkę w tym roku - im wcześniej tym lepiej - by uniknąć przekroczenia 2,5 proc. inflacji, a potem poczekać do połowy 2018 r., żeby zobaczyć, co się wydarzy. (...) Chciałbym, żeby większość potrzebna do podwyżki Zubelewicz w czerwcu powiedział jedno, a w lipcu dodał to: "Powinniśmy się dogadać na ostrożną podwyżkę w tym roku - im wcześniej tym lepiej - by uniknąć przekroczenia 2,5 proc. inflacji, a potem poczekać do połowy 2018 r., żeby zobaczyć, co się wydarzy. (...) Chciałbym, żeby większość potrzebna do podwyżki zebrała się zanim będzie za późno" (przynajmniej wg. PAP i artykułu który został opublikowany na bankier.pl)
pjb
Stawiałbym raczej na drugi kwartał 2018r., wystarczy że EBC zakończy dodruk, ropa podrożeje i mamy wybuch inflacji na który RPP będzie musiała zareagować. Już dziś tempo wzrostu żywności sugeruje taki ruch, gdyby do tego doszła ropa to mielibyśmy problem z wartością złotówki. Jak chcemy inwestycji to złoty musi Stawiałbym raczej na drugi kwartał 2018r., wystarczy że EBC zakończy dodruk, ropa podrożeje i mamy wybuch inflacji na który RPP będzie musiała zareagować. Już dziś tempo wzrostu żywności sugeruje taki ruch, gdyby do tego doszła ropa to mielibyśmy problem z wartością złotówki. Jak chcemy inwestycji to złoty musi być stabilny. Do tego polityka ujemnej stopy realnej uderza w oszczędności i jak ich spadku NBP nie zatrzyma to nie będzie z czego finansować kredytów. A bez kredytów nie ma wzrostu gospodarki.
rttyuiop
jesteś pierwszym nawróconym na bankierze który twierdzi że kredyty muszą być finansowane (głównie z oszczędności), czyli bank musi zebrać odpowiednią ilość depozytów by udzielić ci kredytu, ogromna większość uważa że uważa to za brednie, a pomimo tego masz same łąpy w górę, ciekawe zjawisko
john-eire
The Zloty is falling and I expect it to get a lot worse as tensions between PiS and the EU increase. The RPP may have to raise interest rates much sooner than expected in order to help the zloty.
zenonka
Israel is about 4 000 km far from Warsaw. You can get there easily with Wizzair airlines. Please remember not to come back.
john-eire odpowiada zenonka
Save your stupid comments for your ONR forum.
xemir odpowiada john-eire
Janek (czy jak Ci tam), pisz proszę w cywilizowanym języku, albo naucz się Polskiego.
l01_o2.pl
5 miesięcy później złoty jest najsilniejszą walutą świata 2017

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki