REKLAMA

PKO BP: w razie przegranych w sądach będziemy dochodzić zwrotu kosztów od kredytobiorców

2020-11-04 12:14
publikacja
2020-11-04 12:14
PKO BP: w razie przegranych w sądach będziemy dochodzić zwrotu kosztów od kredytobiorców
PKO BP: w razie przegranych w sądach będziemy dochodzić zwrotu kosztów od kredytobiorców
/ Materiały prasowe

Podczas konferencji prezentującej wyniki największego polskiego banku za III kw. 2020 r. poruszono kwestię kredytów opartych na walutach obcych. Bank zapowiada, że w razie uznawania przez sądy umów za nieważne, będzie dochodził zwrotu poniesionych kosztów.

PKO Bank Polski zaprezentował wyniki finansowe po trzecim kwartale roku. Podczas konferencji omówiono m.in. kwestię kredytów hipotecznych opartych na walutach obcych znajdujących się w portfelu instytucji oraz sądowych sporów z kredytobiorcami.

Na koniec września 2020 r. przeciwko bankowi toczyły się 4122 postępowania sądowe obejmujących kredyty hipoteczne („walutowe”). Oznacza to wzrost o ponad 1 tys. procesów (z 3079) w ciągu trzech miesięcy.

Po 3 października 2019 r., czyli po dacie wydania orzeczenia TSUE, sądy wydały 19 prawomocnych orzeczeń w sprawach, gdzie pozwanym był PKO BP. W 7 przypadkach rozstrzygnięcia były korzystne dla banków, a w 12 – dla kredytobiorców. W raporcie kwartalnym wskazano, że „PKO Bank Polski wnosi skargi kasacyjne do Sądu Najwyższego od prawomocnych orzeczeń niekorzystnych dla Banku”.

W trakcie konferencji Rafał Kozłowski, wiceprezes zarządu nadzorujący obszar finansów i rachunkowości, podkreślił, że umowy kredytowe na polskim rynku miały różne konstrukcje. Kontrakty w portfelu PKO BP umożliwiały spłatę zobowiązania bezpośrednio w walucie obcej. Wskazał również, że w przypadku uznawania przez sądy kontraktów za nieważne bank będzie domagał się od kredytobiorców zwrotu poniesionych kosztów, wynikających m.in. z zaangażowania depozytów i konieczności domykania pozycji walutowych. Zarząd nie skomentował kwestii ewentualnych propozycji ugód kierowanych do kredytobiorców spierających się z instytucją w sądach.

MK

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
eveddd
ten Pan powinien stracić pracę, po takiej wypowiedzi, która stoi w sprzeczności z prawem. W zasadzie to jest grożenie klientom za to że odważyli się walczyć w sądach.
jes
Czyli po uznaniu, że bank działał niezgodnie z prawem bank podejmie kolejne działania niezgodne z prawem. Już inni próbowali i przegrali a ci jakby się obudzili. Ale tak to jest jak się upolitycznia bank i zapewnia zysk przez zlecenia rządowe.
zgadujzgadula
A frankowicze pozwą bank za to że ich pozwał w sprawie frankowej której frankowicz wygrał...
bogdant
ciekawy jestem czemu nie zdecyduja sie na pogadanie z bankiem od ktorego nakupili tych trefnych kredytów?
lukas-chf
Kolejna zasłona dymna mająca na celu zastraszenie klientów którzy nie wkroczyli jeszcze na ścieżkę sądową. Skoro iatnieją już prawomocne, niekorzystne dla PKO BP wyroki sądowe, to dlaczego w artykule nie umieszczono informacji o już złożonych przez bank pozwach roszczeniowych o zwrot kapitału - jest tylko mowa o zamiarach.Kolejna zasłona dymna mająca na celu zastraszenie klientów którzy nie wkroczyli jeszcze na ścieżkę sądową. Skoro iatnieją już prawomocne, niekorzystne dla PKO BP wyroki sądowe, to dlaczego w artykule nie umieszczono informacji o już złożonych przez bank pozwach roszczeniowych o zwrot kapitału - jest tylko mowa o zamiarach. Walczcie o swoje!
jkl777
https://nawigator.bankowebezprawie.pl/statystyki/
demeryt_69
Może ten wesołek miał na myśli przegraną Bidena w sądzie?
xiven
mamy XXI wiek, moglibyśmy w końcu zlikwidować prawo i wprowadzić jakieś nowoczesne algorytmy sprawiedliwości

przecież współczesne prawo przynosi wstyd naszej cywilizacji, to barbarzyński relikt który zapada się pod własnym ciężarem i zwija w konwulsjach... prawo jest rozszarpywane przez głodnych pieniędzy
mamy XXI wiek, moglibyśmy w końcu zlikwidować prawo i wprowadzić jakieś nowoczesne algorytmy sprawiedliwości

przecież współczesne prawo przynosi wstyd naszej cywilizacji, to barbarzyński relikt który zapada się pod własnym ciężarem i zwija w konwulsjach... prawo jest rozszarpywane przez głodnych pieniędzy indywiduów, jest traktowane jak papier toaletowy
HardMetal
Napadnę na czyjś dom i go okradnę a jak zostanę złapany to pozwę tego co mnie złapie o poniesione koszty napadu. Będzie mi musiał zwrócić za wytrych, kominiarkę, torbę na łupy i oczywiście dojazd do klienta xD
Może nawet posunę się o krok dalej i pozwę go też o utracone dochody :))))))))
pn300
Tak, utracone dochody też muszą być doliczone, bo przecież w tym czasie mogłeś obrabować kogoś innego albo nawet pójść do pracy i coś zarobić!

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki