REKLAMA

PKO BP pociągnął WIG20 w górę. Spadki telekomów

2020-01-23 17:35
publikacja
2020-01-23 17:35
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

WIG20 był w czwartek najmocniejszym z głównych indeksów GPW. Napędzały go przede wszystkim wzrosty PKO BP.

Choć główne europejskie i amerykańskie indeksy nie oddaliły się w czwartek zbyt wiele od kreski, nie był to spokojny dzień na rynkach. Z jednej strony Europejski Bank Centralny niby nie zaskoczył decyzją dotyczącą stóp procentowych, poinformował jednak o rozpoczęciu przeglądu strategii EBC w zakresie polityki monetarnej. Coraz większą uwagę przykuwa także rozwój sytuacji w Chinach i rozprzestrzenianie się wirusa z Wuhan. Główne indeksy Państwa Środka zaliczyły dziś mocne spadki, na rynku walutowym obserwowaliśmy z kolei umacnianie się jena oraz dolara.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

WIG20 na tym tle wypadł nieźle, ponieważ choć w Europie przeważała czerwień, on zdołał urosnąć o 0,1 proc. Tym samym przełamana została seria dwóch spadkowych sesji z rzędu, w ujęciu year-to-date, czyli od początku roku, WIG20 wciąż jest jednak pod kreską. Pod tym względem wypada zatem wyraźnie gorzej od większości europejskich indeksów. Obroty na szerokim rynku wyniosły 830 mln zł.

Co ciekawe tym razem pozostałe główne indeksy z GPW nie wypadły lepiej od WIG20. WIG zamknął dzień "na zero", mWIG40 stracił 0,1 proc., sWIG80 zaś aż 0,7 proc. Warto jednak pamiętać, że najsłabszy dziś sWIG, w horyzoncie wszystkich tegorocznych sesji pozostaje najmocniejszym indeksem z tej czwórki. 

W składzie indeksu WIG20 mocno drożały akcje PKO BP, które zyskały aż o 2,3 proc. Optymizm ten to najprawdopodobniej pochodna słów premiera Mateusza Morawieckiego, który w Davos przyznał, że rząd nie zamierza podejmować działań ws. sytuacji z walutowymi kredytami hipotecznymi. Dodał, że zawiązywane przez banki rezerwy z tytułu tych kredytów nie doprowadzą do destabilizacji sektora finansowego.

Korektę zaliczały akcje Play, które jeszcze niedawno śrubowały historyczne maksima. Dziś papiery telekomu przeceniono jednak o 3 proc. Pod kreską dzień zakończyli także konkurenci Play, czyli Orange oraz Cyfrowy Polsat, zaś WIG-Telekom z wynikiem -1,5 proc. był najgorszym indeksem sektorowym na GPW.

Warto także odnotować, że z 20 spółek wchodzących w skład WIG20, sesję ponad kreską zamknęła ledwie szóstka. Bez zmian dzień zakończyli PZU i Pekao, 12 podmiotów zaliczyło zaś spadek. Kluczowe okazały się jednak silne wzrosty PKO BP, które jest największą spółką na GPW i przez to ma dużo większy wpływ na indeks WIG20 niż np. wszystkie trzy telekomy razem wzięte.

Na szerokim rynku mocno drożały m.in. papiery Bloobera (+15,3 proc.). Spółka poinformowała, że zamierza wydać nowy produkt z serii "Observer". Spółka przyznała, że zakończyła już pierwszą część prac nad produktem, nie zdradza jednak szczegółów. - o szczegółach w związku z kampanią marketingową Emitent będzie informował w kolejnych miesiącach odrębnym raportem bieżącym. W ocenie Emitenta sprzedaż Produktu będzie mieć wpływ na wyniki finansowe Emitenta za rok 2020 i kolejne okresy - napisano w raporcie.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
znawca_inwestor
ciekaw jestem ile jutro spadnie cd projekt

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki